برگزاری آزمون دستیاری مطابق آیین نامه جدید کاملا قانونی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ابوالفضل باقری فرد در پاسخ به معترضان آزمون دستیاری دوره 48 که خواستار عدم برگزاری آزمون دستیاری تخصصی دوره 49 در موعد مقرر "22 اردیبهشت 1401" هستند با اشاره به این که وزارت بهداشت طبق قانون مسئول برگزاری امتحانات گروههای پزشکیست و اختیار تعیین تاریخ و منابع و سایر شرایط را دارد گفت: مطابق آیین نامه قبلی آزمون پذیرش دستیار رشته های تخصصی بالینی پزشکی، این آزمون باید سالی یکبار برگزار شود و منابع آزمون هم در زمان معینی باید تغییر کند.

معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت ادامه داد: ولی پس از شیوع کرونا برگزاری آزمون دستیاری سال قبل به سال بعد موکول شد و عملا امتحان سال ۹۹در سال۱۴۰۰ برگزارشد، برگزاری دو آزمون در سال از سوی دیوان عدالت اداری مورد خدشه  قرار گرفت که درست هم بود. این دیوان درباره تغییر منابع آزمون هم معتقد بود منابع باید تغییر می کرده است.

وی افزود: طی چند جلسه که با دیوان عدالت اداری برگزار کردیم مقرر شد آیین نامه آزمون دستیاری را اصلاح کنیم. بنابراین آیین نامه در نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی اصلاح شد یعنی تعیین تاریخ و تعداد امتحان و همچنین منابع ازمون بعهده معاونت اموزشی و گروههای تخصصی بورد گذاشته شد تا همه ساله با توجه به شرایط تصمیم بگیرند و البته باید گفت طبق قانون مصوب مجلس بالاترین مرجع تصمیم گیری در خصوص مسایل اموزشی رشته ها، ازمونها و منابع همین نشست شورای اموزش پزشکی و تخصصی است که با حضور روسای تمام دانشگاههاو دانشکده های علوم پزشکی کشور و وزیر بهداشت تشکیل میشود.

باقری فرد گفت: بیش از ۹۵ درصد منابع آزمون  کاملا بروز هستند و تمام مناقشات بر روی منابع دو درس رادیولوژی و گوش و حلق و بینی در آزمون دستیاری دوره 48 بوده که هر کدام از این دو منبع حداکثر  6 سئوال یعنی در مجموع 12 سئوال در آزمون 200 سئوالی دستیاری تخصصی داشتند، در ازمون اخیر این دو منبع با نظر اساتید و صاحب نظران تغییر نکرده چون اولا تغییرات علمی محسوسی نداشته و ثانیا اعلام منبع جدید نیازمند زمان لازم برای مطالعه انهاست که انشاله برای آزمون بعدی منابع جدید اعلام خواهد شد، در واقع خواستیم کسانی که در پره انترنی "آزمون پیش کارورزی" شرکت کرده بودند با همان منابع در آزمون دستیاری هم شرکت کنند تا بتوانیم برای سال بعد منابع را تغییر دهیم.

به گزارش وبدا معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: تعویق ازمون دستیاری تبعات جبران ناپذیری در اموزش و درمان کشور ایجاد میکند مثلا سال گذشته حضور دستیاران تخصصی در بیمارستانها دو ماه تاخیر داشت که به اموزش و درمان کشور صدمه زد. از طرفی تعویق تاریخ ازمون باعث میشود تعدادی از شرکت کنندگان واقعی من جمله استعدادهای درخشان و نخبگان پزشکی بدلیل محدودیت زمانی نتوانند با امادگی در ازمون شرکت کنند، آئین نامه جدید شورای آموزش پزشکی و تخصصی به دیوان عدالت اداری ارسال شده و مطابق این آیین نامه برگزاری آزمون دستیاری تخصصی در تاریخ 22 اردیبهشت 1401 کاملا قانونی است.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه