امسال کمبود دارو نخواهیم داشت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین‌اللهی در مراسم آیین تکریم و تقدیر از خادمان نوروزی سلامت گفت: در ماه رمضان هستیم و در این ماه همه دنبال عبادت و خودسازی هستند. کادر بهداشت، درمان و اورژانس هم از این قاعده مستثنی نیستند و حتی یک عبادت مضاعف دارید که آن هم خدمت به مردم است. امسال مفتخر بودیم به بیان مقام معظم رهبری که رضایت خودشان را از زحمات کادر بهداشت و درمان اعلام کردند. کرونا یکی از مسائلی بود که مملکت را فلج کرده بود. امسال بعد از دو سال شاهد شادی مردم بودیم که سفرها و دید و بازدیدها انجام شد و همه به دلیل زحمات کادر بهداشت و درمان بود که از تعطیلات خودشان گذشتند و در کشور مستقر شدند.

وزیر بهداشت اداه داد: ما تاریخ پر افتخاری در کشور داریم که یکی از نقاط پرافتخار ما خدمات اورژانس است که یادمان نرفته در دفاع مقدس چقدر در انتقال مجروحان زحمت می‌کشیدند. در این انقلاب نیز اورژانس در صحنه های خطر می‌رفتند و مجروحان را خارج می‌کردند که همچنان هم خدمات‌شان برای مردم ادامه دارد.

وی افزود: امروز هم وظیفه داریم که بتوانیم خدمات‌مان را گسترش داده و به‌روز کنیم که امیدواریم این کار انجام شود. یکی از نکات مهم این است که در نوع خدمات‌مان باید کرامت مردم را حفظ کرده و با حفظ کرامت مردم به آنها خدمت ارائه دهیم. در بازدیدهایی که داشتیم این چشمگیر بود، اما باید بیشتر شود و ارائه خدمت با لبخند و حفظ احترام مردم باشد. ما توانستیم با فعالیت مستمری که انجام شد و با واکسیناسیون خوبی که انجام شد که امروز میزان واکسیناسیون به ۱۴۸ میلیون دز تزریق رسیده‌ایم که این قدرت بسیار زیادی را ایجاد کرده است. سازمان‌های جهانی همه متعجبند که طی این چند ماه چه اتفاقی در ایران رخ داد و واکسیناسیون انجام شد که با زحمات کادر سلامت اتفاق افتاد.

عین اللهی گفت: حفظ سلامت مردم برای ما اهمیت بالایی دارد، باید در هر شرایطی این موضوع را در نظر بگیریم.  رئیس جمهور در اورژانس کشور حضور یافتند و قدردانی کردند. ما احتیاج داریم که اورژانس‌مان به‌روز باشد. وسایل پیشرفته‌تر داشته باشد. امروز در انفجار آی تی هستیم و می‌توانیم از طریق تله مدیسین و از راه دور بسیاری از درمان‌ها را انجام دهیم که حتما تکمیل می‌شود. امسال قبل از آغاز سال با همه روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور جلسه داشتیم و همه آنها اماده‌باش بودند. من هم توفیق داشتم که از نزدیک فعالیت‌ها را ببینم. حدود ۳ میلیون ویزیت در این ایام داشتیم که نشان‌دهنده حجم کاری بوده که در اورژانس انجام شده و حدود ۱۳۱ هزار جراحی هم انجام شده است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: امسال در بحث انتقال خون دیدیم که مردم چه اشتیاقی برای اهدای خون داشتند و ۲۳ درصد افزایش داشتیم و اعلام شده که امسال هیچ مشکلی بابت تامین‌خون نخواهیم داشت. رئیس جمهور هم برای بهداشت و درمان بسیار اهمیت قائل شدند و شخصا با رئیس جمهور چین صحبت کردند که مقدار زیادی از واکسن‌ها را خودشان تامین کردند، امروز این نوید را به مردم می‌دهم که مدیران متعهد و دانشمند داریم، ان‌شاءالله بتوانیم‌آنچه که شایسته مردم است را فراهم کنیم. از مجلس هم تشکر می‌کنیم که در بحث بودجه همکاری خوبی کردند که امیدواریم با منابعی که در اختیار داریم، بتوانیم با تمام‌قدرت عمل کنیم.

وی تاکید کرد: خط قرمز ما تعارض منافع است. ما سلامت مردم را به هیچ قیمتی قربانی نخواهیم کرد و از سلامت مردم دفاع خواهیم کرد. در سال جدید هم ان‌شاءالله با افزایش تولید دارو، صادرات را داشته باشیم، مجلس حدود سه میلیارد دلار ارز به وزارت بهداشت داده که یک میلیارد از سال قبل بیشتر است. بنابراین امسال قطعا کمبود دارو نخواهیم داشت و مساله اصلی ما تامین داروهای ضروری مردم است. به ویژه در زمینه بیماری‌های خاص بودجه خوبی تخصیص داده شده که امیدواریم عزیزان مبتلا به این بیماری‌ها را به نحو احسن حمایت کنیم، اکنون بعد از ۴۳ سال از انقلاب اسلامی هنوز همه مردم بیمه نیستند اما امسال قطعا همه مردم را تحت پوشش بیمه همگانی قرار می‌دهیم که اعتبارش دیده شده تا مردم دغدغه نداشته باشند.

عین‌اللهی هچنین در حاشیه مراسم آیین تکریم و تقدیر از خادمان نوروزی سلامت، با حضور در جمع خبرنگاران گفت: امسال در نوروز همکاران‌مان بسیار زحمت کشیدند و در جاده‌ها، شهرها و مناطق صعب‌العبور حضور یافتند که به حدود سه میلیون نفر خدمات ارایه دادند. ۱۳۱ هزار عمل جراحی داشتیم که برخی از آن‌ها الکتیو بودند.

وزیر بهداشت در خصوص بحث آلودگی هوا و نگرانی برای سلامت مردم گفت: وظیفه وزارت بهداشت در این زمینه کنترل نیست، بلکه ستادی در زمینه آلودگی هوا تشکیل شده که وزارت  بهداشت یکی از اعضای آن است. متاسفانه افزایش آمار بیماران قلبی و تنفسی را داشتیم که وظیفه ما درمان آنها بوده است.

وی در خصوص مباحث مربوط به ارز دارو اظهار کرد: سال قبل دو میلیارد دلار ارز برای دارو داشتیم، اما امسال این عدد به سه میلیارد دلار افزایش یافته است. بنابراین هیچ مشکلی در رابطه با تامین دارو نداریم.

عین اللهی ادامه داد: فضاسازی‌هایی که برخی برای منافع‌شان انجام دادند، به هیچ وجه درست نیست. ما اجازه نمی‌دهیم که کوچکترین خدشه‌ای به مردم وارد شود. البته داروهایی که به صورت برند و داروهای غیرضروری است، وضعیت متفاوتی دارند. زیرا اگر دارویی را مشابه تولید داخلی داشته باشیم، ضرورتی برای مصرف نوع خارجی آن نداریم. داروهای خارجی قیمت‌های نامتعارف دارند و اصلا در برنامه ما نیست. ما حتما از داروهای داخلی حمایت می‌کنیم و ۹۷ درصد داروهایمان هم تولید داخلی است و تنها سه درصدش وارداتی است.

وزیر بهداشت گفت: برای بحث داروی بیماران خاص هم مجلس اعتبار جداگانه‌ای دیده که برنامه‌ریزی ما به صورتی است که بیماران خاص هم به راحتی به داروهایشان دسترسی داشته باشند، در حوزه برخی داروهای نادر و داروهایی که جزو اقلام داروهای فارماکوپه ما نیست، آن‌ها احتمال گرانی دارند که جزو برنامه ما هم‌ نیست، اما داروهای بیماران خاص، صعب‌العلاج و داروهای مورد نیاز مردم را به وفور تامین می‌کنیم.

وی در خصوص داروهایی که در دولت قبل ارزشان به ارز آزاد تبدیل شد تصریح کرد: ما ارز هیچ دارویی را به تازگی آزاد نکردیم، اما از قبل هرچه بوده همان هست. برنامه‌ای که داریم این است که اولا پوشش بیمه‌ای مردم را افزایش دهیم که باید حدود شش میلیون نفر را بیمه کنیم که ان‌شاءالله انجام‌ می‌دهیم و دوم اینکه داروهایی که تحت پوشش بیمه نیست، اما ضروری است، بازنگری انجام دهیم تا تحت پوشش بیمه قرار گیرد، سه میلیارد دلار ارز دارو داریم که آن را برای تامین دارو استفاده می‌کنیم. حال اگر بخواهیم این منابع را برای تقویت بیمه‌ها به ریال بدل کنیم، در صورتی است که سازمان برنامه و بودجه بتواند ریالش را تامین کرده و به ما بدهد، این اقدام صورت می‌گیرد؛ اما فعلا برنامه‌ای در این زمینه وجود ندارد.

عین اللهی در خصوص افزایش قیمت دارو و لزوم پوشش بیمه‌ای داروهای گران گفت: قرار است در شورای عالی بیمه پوشش بیمه‌ای جدید بررسی شود.

به گزارش ایسنا وزیر بهداشت در پایان در خصوص وضعیت صادرات واکسن ایرانی کرونا نیز گفت: تاکنون به نیکاراگوئه واکسن صادر کردیم. ۱۰ کشور آفریقایی هم خواهان واکسن هستند اما هنوز صادر نشده است. به هر حال تقاضا زیاد است؛ اما به اندازه ای که بتوانیم صادر می‌کنیم. فعلا چهار میلیون دز قرار است صادر شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه