پلاکت خون افرادی که آسپرین مصرف می‌کنند برای بیماران استفاده نمی‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا مهدی‌زاده با اشاره به اینکه نذر خون چندسالی است در ادبیات سازمان انتقال خون وارد شده گفت: مردم در روزهای خاصی از سال مثل ماه مبارک رمضان، جهت ادای نذر خود، خون اهدا میکنند.

مدیرکل سازمان انتقال خون استان تهران از مردم خواست اهدای خون را به شب‌های قدر موکول و محدود نکنند و اضافه کرد: برخی هموطنان عمل شایسته اهدای خون به نیازمندان را به شب‌های قدر موکول نکردند و طی روزهای گذشته به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه و نذر خود را ادا کردند.

وی خاطرنشان کرد: برخی از مردم به مناسبت شهادت حضرت علی(ع) خون خود را نذر و برای اهدای آن به پایگاه های انتقال خون مراجعه می‌کنند. اگر هموطنی نتوانست به دلیل تجمع در پایگاه‌ها خون اهدا کند می‌تواند در ایام باقیمانده ماه مبارک رمضان به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه کند. ساعات کاری همکاران ما در پایگاه‌های انتقال خون و آدرس این پایگاه‌ها در سایت انتقال خون استان تهران موجود است.
 
مهدی زاده در خصوص اینکه برای اهدای خون چه نکاتی را باید در ماه رمضان و در هنگام روزه داری رعایت کرد؟ گفت: اهدای خون هیچ منافاتی با روزه‌داری ندارد. چهار مرکز در مناطق ۴، ۵، ۲۰ و مرکز اداره کل سازمان انتقال خون در خیابان وصال شیرازی تا ساعت ۲۴ فعال هستند. 
اهداکنندگان مستمر خون در زمان روزه‌داری می‌توانند خون اهدا کنند

مدیرکل سازمان انتقال خون استان تهران تاکید کرد: اگر فردی اهداکننده مستمر خون باشد حتی در ساعات روزه‌داری هم می‌تواند خون اهدا کند اما اگر فردی برای بار اول خون اهدا می‌کند می‌تواند با صرف افطاری مختصر به همراه مایعات کافی، خون خود را اهدا کند، هیچ مشکلی برای مردم در فرآیند انتقال خون پیش نمی‌آید. در غربالگری و گفتگوی کارشناسان با اهداکنندگان خون، اولویت ، سلامت اهداکننده خون است و اگر اهدای خون برای داوطلب اهداء مشکلی به همراه داشته باشد، وی از دادن خون منع می‌شود.
 
به گزارش فارس وی در پایان در خصوص اینکه آیا افرادی که آسپرین مصرف می‌کنند هم می توانند خون بدهند؟ اظهار کرد: ما اجازه نداریم از اهداکننده خون بخواهیم مصرف قرص آسپرین خود را قطع کند چون ممکن است مصرف این قرص با توصیه پزشک انجام شده باشد. افرادی که آسپرین مصرف می‌کنند باید به پزشک انتقال خون اطلاع دهند، ما از خون آنها فرآورده پلاکتی تهیه نمی‌کنیم، ضمن اینکه اگر فردی بتواند به توصیه پزشک قرص آسپرین خود را برای 3 روز قطع کند می‌تواند به راحتی و بدون نگرانی خون بدهد.

پایان پیام/

مطالب مشابه