پدافند غیرعامل یکی از شاخص های ارزیابی دانشگاه های علوم پزشکی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جعفر میعادفر در اولین جلسه کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت در سال 1401 گفت: طی تفاهمنامه پنج ساله ای که از سال 96 بین وزارت بهداشت و سازمان پدافند غیرعامل منعقد شد تکالیفی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین شده است.
 
وی با اشاره به اینکه ماموریتهای وزرات بهداشت در پدافند غیرعامل شامل سیاستگذاری، برنامه ریزی، تامین منابع، هدایت و راهبری نظام عملیات پدافند غیرعامل در حوزه سلامت است افزود: مقاوم سازی، ایمن سازی و مصون سازی زیرساخت ها، دارایی ها و منابع نظام سلامت، استقرار و فعالیت نظام جامع پیشگیری و کاهش خطر، آمادگی، پاسخ و بازتوانی نظام سلامت در برابر انواع تهدیدات پدافندی، ارتقای زیرساخت های ملی در تولید اقلام و تجهیزات استراتژیک، ارزیابی عملکرد و مستندسازی درس آموخته ها، استقرار و فعالیت نظام تامین، تدارک، ذخیره و توزیع اقلام و تجهیزات استراتژیک سایر ماموریت های وزارت بهداشت در حوزه پدفند غیرعامل هستند.
 
رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت ادامه داد: در راستای تفاهمنامه، اقداماتی نظیر تقویت ساختار و سازمان پدافند غیرعامل، رصد و پایش، ارتقا و تقویت مدیریت و کنترل انواع تهدیدات، پدافند سایبری در نظام سلامت، منابع فیزیکی، مصون سازی، صنعت پدافندی و نظارت و ارزیابی از طرف وزارت بهداشت انجام شده است، یکی از شاخص های ارزیابی رتبه دانشگاه های علوم پزشکی کشور مساله پدافند غیرعامل است، در این جهت دستورالعمل تشکیل کمیته پدافند غیرعامل تدوین و به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است.
 
میعادفر تهیه نقشه های مخاطرات طبیعی در راستای رصد و پایش پدافند غیرعامل در حوزه سلامت را مورد اشاره قرار داد و گفت: این نقشه ها احتمال رخدادهای حوادث ترافیکی، سیلاب، بهمن، گرد و غبار، خشکسالی، زمین لغزش، زلزله، حوادث صنعتی، انفجار گاز و مسمومیت ها در نقاط مختلف کشور را شامل می شود. همچنین در راستای پایش پدافند غیرعامل در حوزه سلامت تهیه داده های مکانی بیمارستان ها و سطوح ارجاع بیمارستان های عمومی و پایگاه های اروژانس انجام شده است، در زمینه ارتقا و تقویت مدیریت و کنترل انواع تهدیدات، مساله پدافند شیمایی و پدافند پرتوی و ابلاغ شیوه نامه تشخیص و درمان مسمومیت های حوادث شیمیایی و ابلاغ شیوه نامه تشخیص و درمان انواع حوادث پرتوی مورد توجه قرار گرفت. 
 
به گزارش وبدا وی در پایان اهمیت توجه به پدافند سایبری در نظام سلامت را مورد اشاره قرار داد و افزود: تشکیل کارگروه تخصصی، تدوین نقشه راه، شناسایی روش های تشخیصی مخاطرات، تدوین مداخلات ادغام یافته، تدوین پروتکل های مقابله و برگزاری کارگاه های آموزشی در زمینه پدافند سایبری مورد توجه قرار گرفته است، اقدامات عمرانی حوزه سلامت باید پیوست پدافند غیرعامل داشته باشند، تاکنون الحاق این پیوست برای 100 مرکز عادی و حساس مورد توجه قرار گرفته است. همچنین در جهت اتصال مترو به بیمارستان ها برای بهره مندی از انتقال ریلی بیماران و مصدومان در شرایط اضطراری دو ایستگاه مترو صادقیه و امام خمینی تهران به پایگاه های اورژانس مجهز شده اند. برای سایر ایستگاه های مترو تهران و شهرهای دارای مترو نیز اقدام مشابه باید انجام شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه