خدمات درمان ناباروری باید به نفع مردم اصلاح شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین اللهی با بیان این مطلب در ششمین جلسه قرارگاه عملیاتی حمایت از سلامت خانواده و جوانی جمعیت گفت: خدمات ناباروی در راستای رضایت مردم نیست  باید مطابق ماده 43 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، اصلاح شود. 
 
وی افزود: در دیدارهای مردمی افراد زیادی از هزینه های درمان ناباروری گلایه می کنند، برخی از این مراکز با ارجاع بیماران به بخش خصوصی به مرکز تقاضای القایی یا درآمدزایی بدل شده اند که موجب افزایش هزینه های درمان ناباروری برای مردم شده است. اگر خدمات یک مرکز کامل باشد، ارجاع بیمار به بیرون تخلف است، معاونت درمان با نظارت بیشتر برعملکرد این مراکز و ابلاغ بخشنامه لازم به آنان از ارجاعات غیرضروری جلوگیری کند و اعلام کند در صورت ارجاع دلایل آن باید مشخص شود. از اداره کل بازرسی و رسیدگی به شکایات نیز برای نظارت بر این موارد کمک بگیرید. ما نمی خواهیم  خدمات درمان ناباروری را دولتی کنیم ولی باید ارجاعات حساب کتاب داشته باشد.
 
وزیر بهداشت با تاکید بر این که در کل ارجاع بیمار به خارج از مراکز درمانی دولتی باید دلیل قابل قبول داشته باشد گفت: ارجاع غیرضروری بیمار نه فقط برای نازایی بلکه برای همه موارد قابل قبول نست و برای درمان ناباروری به دلیل هزینه های بالا، باید به صورت ویژه نظارت شود، با توجه به بودجه های اختصاص یافته برای پوشش بیمه ای درمان ناباروری، بیمه ها امسال باید هزینه های درمان ناباروری را خوب پوشش دهند و اگر در این راستا مشکلی وجود دارد اعلام کنند تا قرارگاه درباره آن تصمیم مقتضی را اتخاذ کند. 
 
عین اللهی ضرورت استفاده از داروهای داخلی با کیفیت برای درمان ناباروری را مورد تاکید قرار داد و گفت: گاهی برای درمان بیماری ها از داروهای خارجی استفاده می شود.  تا زمانی که داروی مشابه داخلی و باکیفیت آن وجود دارد در همه زمینه ها از جمله درمان ناباروری اولویت داروی خارجی نیست، در برخی موارد داروی خارجی ارزان تر از داروی داخلی است که می توان این موارد را در کمیته تخصصی مربوطه مورد ارزیابی قرار داد و در قرارگاه درباره آن تصمیم گرفت. ولی سازمان غذا و دارو با هماهنگی بیمه ها، مادامی که داروی با کیفیت داخلی برای درمان یک بیماری از جمله نازایی وجود دارد، عدم استفاده از داروی خارجی را الزام آور کنند.
 
وی در خصوص تامین فلوشیپ نازایی برای سطح سه مراکز درمان ناباروری نیز معاونت های آموزش و درمان را ملزم کرد که در جهت تخصیص سهمیه برای تامین فلوشیپ در مناطق مورد نیاز به صورت بومی گزینی، تصمیم سازی کنند و افزود: معاونت آموزش می تواند هزینه تربیت فلوشیپ نازایی را با توجه به ضرورت جذب متقاضیان در مناطق مورد نیاز معاونت درمان رایگان اعلام کند و در قبال آن از فارغ التحصیلان تعهد خدمت بگیرد.
 
به گزارش وبدا وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: همین روش برای ارولوژی و جراحی پیوند کلیه انجام شد و نیازهای بخش پیوند کلیه با تربیت فلوشیپ مورد نیاز برای هر منطقه در کشور، به خوبی برطرف شد، اجرای ماده 54 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ضروری است، از مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات درخواست داریم با همکاری سایر معاونت ها از جمله معاونت بهداشت نهایتاً ظرف مدت سه ماه سامانه جامع ثبت اطلاعات را راه اندازی کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه