ویروس آبله میمونی قدرت ایجاد پاندمی شدید را ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پیام طبرسی گفت: ویروس آبله میمون ویروس جدیدی نیست بلکه از سالها قبل در کشورهای آفریقایی شناسایی شده بود. این ویروس بیشتر در کودکانی باعث بروز بیماری شده بود که واکسینه نشده بودند، ویروس میمون نزدیکی زیادی با بیماری آبله که تا پیش از دهه ۸۰ میلادی مرگ و میر و تلفات زیادی را موجب می شده دارد، خوشبختانه با واکسیناسیون، آبله ای که موجب مرگ و میر در انسان می شد حذف شد. 

وی افزود: آبله میمونی معمولا در تماس با حیوانات آلوده رخ می دهد و انسان به صورت اتفاقی به این بیماری مبتلا می شود. بیماری آبله میمونی می‌واند از طریق تماس با ترشحات آلوده و یا سرفه و عطسه فرد آلوده به انسان دیگر منتقل شود به همین دلیل رعایت نکات بهداشتی در پیشگیری از پیشرفت بیماری در جامعه بسیار اهمیت دارد، ویروس آبله میمونی که تاکنون شناسایی شده قابلیت ایجاد پاندمی شدید مثل کرونا را ندارد مگر اینکه ویروس دستکاری شده باشد و یا نوع جدیدی از ویروس آبله باشد، بر اساس گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی مرگ و میر آبله میمون در کشورهای مختلف بالا نیست و خود ویروس هم همان ویروس شناسایی شده در کشورهای آفریقایی است. در اوایل سال ۲۰۰۰ تعداد محدودی بیمار مبتلا به آبله میمونی در آمریکا دیده شدند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری ادامه داد: در حال حاضر ۸۰ بیمار در ۱۲ کشور شناسایی شده اند که موجب شده تا سازمان بهداشت جهانی با دقت بیشتری به این بیماری نگاه کرده و به دیگر کشورها هشدار دهد تا با جدیت در بیماریابی مانع از بروز بیماری در وسعت بیشتر شوند، این بیماری از راه ترشحات آلوده انتقال می یابد. این بیماری جوش‌ها و تاول‌هایی آلوده مثل آبله دارد و اگر کسی نداند و دست به ترشحات و مخاط آلوده بزند و یا در معرض سرفه شخص آلوده قرار گیرد می‌تواند به بیماری آبله میمونی مبتلا شود.افراد مشکوک به بیماری باید به سرعت به پزشک مراجعه کرده و در صورت تایید بیماری قرنطینه شوند تا دیگران در معرض ترشحات آلوده آنها قرار نگیرند.

طبرسی با اشاره به اینکه سالها پیش در ایران کودکان واکسن آبله زده و آبله‌کوبی می شدند اما سالهاست این واکسن در کشور ما تزریق نمی شود گفت: کسانی که واکسن آبله زده اند مقاومت بیشتری در برابر بیماری آبله میمونی دارند و خطر بیشتر متوجه افرادی است که آبله کوبی نشده اند. با توجه به اینکه واکسن آبله در ایران ساخته شده و دانش آن در کشور موجود است در صورت افزایش تعداد مبتلایان ونیاز به واکسیناسیون جمعی این واکسن دوباره ساخته خواهد شد.

به گزارش فارس وی در پایان اضافه کرد: وزارت بهداشت اوضاع را رصد کرده و تحت کنترل دارد گفت: اگر نیاز باشد این واکسن در کشور تولید خواهد شد اما به عقیده من ضمن اینکه باید با دقت شرایط را مد نظر قرار داد فعلا نباید باعث هراس در جامعه شد. چون این بیماری نیست که بتواند جامعه را به شدت درگیر کند. در حال حاضر ویروس‌های دیگر مثل اچ آی وی خطرناک تر از ویروس آبله میمونی هستند، در خصوص همه گیری دوباره کرونا در کشور نیز امیدواریم با توجه به تعداد بالای مبتلایان و پوشش خوب واکسیناسیون عمومی و تزریق دُز چهارم برای افراد پرخطر مثل افراد مسن و بیماران با نقص ایمنی دیگر شاهد همه گیری کرونا در کشور نباشیم. دُز چهارم را با فاصله ۴ ماه از دُز سوم می‌توان تزریق کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه