لزوم فرهنگسازی برای پیشگیری از مصرف مواد دخانی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جعفر جندقی در نشست خبری به مناسبت هفته ملی مبارزه با دخانیات گفت: موضوع دخانیات بحث طولانی دارد که به علت سود سرشاری که به صنایع دخانی می‌دهد آنها مصرف آن را به گونه‌ای جلوه می‌دهند که گویی اتفاق خاصی رخ نمی‌دهند که اینها ترفندهای صنایع دخانی برای عادی سازی مصرف دخانیات است. تولید سیگار لایت یا کم ضرر و اینکه خود را مدافع محیط زیست نشان می‌دهند از این دست ترفندها است‌ که مصرف مواد دخانی را در بسیاری از کشورهای دنیا افزایش داده است.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: دخانیات نه تنها برای سلامت مردم که بویژه برای سلامت گروه‌های پرخطر و محیط زیست هم مشکل آفرین شده است. سالانه ۸۴ میلیون تن گاز گلخانه‌ای حاوی دی‌اکسید کربن حاصل از دخانیات تولید می‌شود که می‌تواند زمین را گرم کند و تغییزات اقلیمی رخ دهد. سالانه حدود ۳.۵ میلیون هکتار زمین برای کشت توتون از بین می‌رود. حاصل مصرف مواد سمی که برای کشت توتون استفاده می‌شود این است که موادی مانند آرسنیک یا سایر سموم وارد چرخه غذایی افراد شود.

وی افزود: افرادی که توتون کشت می‌کنند هم دچار مشکل می‌شوند به عنوان مثال در سال ۲۰۱۴ در بنگلادش حدود ۲۱ میلیون دلار صرف معکوس کردن اثرات منفی خاک ناشی از کشت توتون شد. بیابان‌زایی‌ها و اثرات ناشی از کشت توتون در کشورهایی مانند برزیل و هند مشهود است و اثرات محیط زیستی ناشی از کشت توتون فشار مضاعف وارد کرده است.  یک کشاورز توتون‌کار به اندازه ۵۰ نخ سیگار، نیکوتین در روز جذب می‌کند و این اثرات مخربی دارد. بیماری تنباکوی سبز، مسمومیت با تنباکو است که از هر ۴کشاورز یک نفر به آن مبتلا می‌شود.

جندقی تصریح کرد: در مطالعه استپس وزارت بهداشت سال ۱۴۰۰ مشخص شد که مصرف روزانه سیگار از ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ در گروه سنی بالای ۱۸ سال در زنان از ۰.۹۳ درصد به ۰.۷۷ درصد رسیده است و به میزان ۱۷.۲ درصد کاهش داشته است. میزان کاهش در بین مردان در این گروه سنی حدود ۰.۵ بوده است و از ۲۰.۰۶ درصد به ۱۹.۹۵ درصد رسیده است. این نشان می‌دهد علی رغم همه تلاش های صنایع دخانی برای افزایش مصرف دخانیات کاهش مصرف داشتیم.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: طبق نتایج آخرین مطالعه‌ در گروه سنی بالای ۱۸ سال، حدود ۴.۴۴ درصد زنان بالای ۱۸ سال و ۲۵.۸۸ درصد مردان بالای ۱۸ سال مصرف‌کننده انواع محصولات دخانی هستند که نزدیک به ۱۴ درصد می‌شود. ولی بحث دیگر این است که طی سال‌های ۹۰ تا ۱۴۰۰ مصرف قلیان ۵۷ درصد در بین زنان و ۱۷ درصد در بین مردان افزایش داشته است. در مصرف سیگار کاهش مختصر و در مصرف قلیان افزایش بارز مصرف را داریم. مجموع آمارها  ۲۸ درصد افزایش مصرف قلیان را در گروه بالای ۱۸ سال را نشان می‌دهد. تغییر رویکرد استفاده از مواد دخانی و مصرف قلیان نگران کننده است در حالی که برخی مردم با عوارض آن آشنا نیستند و به استعمال قلیان به عنوان تفریح نگاه می‌کنند.

وی با بیان اینکه دروازه ورود به مصرف مواد دخانی سیگار است تاکید کرد: مصرف در افراد بین ۱۳ تا ۱۵ سال بسیار حساس است. شاید۹۰ درصد کسانی که سوء مصرف مواد دارند ابتدا مصرف کننده سیگار بوده‌اند. در زمان انجام طرح ۱۰.۲ درصد نوجوانان مصرف کننده دخانیات بودند که ۷.۰۷ درصد دختران  و حدود ۱۲ درصد پسران بودند. قلیان کشیدن بیش از مصرف سیگار است. ۹.۰۲ درصد نوجوانان در زمان انجام طرح مصرف کننده مواد دخانی قطره‌ای بودند که ۷.۰۱ درصد دختران و ۱۱.۶ پسران بودند.

جندقی ادامه داد: ۳.۴ درصد نوجوانان مصرف کننده سیگار بودند که در این بین ۴.۸ درصد پسران و ۱.۲ درصد دختران بودند. همچنین ۵.۷ درصد نوجوان مصرف کننده قلیان بودند که از این بین ۷.۳ پسران و ۴.۳ درصد دختران بودند که این خطرناک است؛ زیرا قلیان کشیدن عوارض بیشتری نسبت به سیگار دارد. از سوی دیگر ۱.۹ درصد نوجوانان مصرف کننده مواد دخانی بودن دود بودند که ترفند صنایع دخانی است؛ ظاهرا به گونه‌ای برنامه ریزی می‌کنند که دختران هم پا به پای پسران مصرف کننده دخانیات باشند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم فرهنگسازی برای پیشگیری از مصرف مواد دخانی گفت: ما برنامه‌های متعددی داریم اما والدین هم باید مراقب فرزندان خود باشند. اعلام این آمارها باید ایجاد حساسیت کند، امیدواریم در مورد قوانین بازدارنده حوزه دخانیات همراهی بیشتری صورت گیرد، فروش مواد دخانی به افراد زیر ۱۸ سال، فروش مواد دخانی در نزدیکی اماکن آموزشی، فروش نخی سیگار ممنوع است و قوانین باید جدی گرفته شود.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: هرکسی که می‌خواهد این کالا را بفروشد باید مجوزهای لازم را کسب کند بنابراین وزارت صنعت، معدن و تجارت، سیستم قضایی کشور، نیروی انتطامی و... همه در قانون وظایفی دارند و امیدواریم بتوانیم جامعه عاری از دخانیات داشته باشیم. این درحالی است که همکاران بهداشت محیط هم با وجود مشکلات موجود در حال بررسی و مقابله با بی‌قانونی در این زمینه هستند، اگر سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۵ را بخواهیم مقایسه کنیم در بین نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال مصرف سیگار از ۳ درصد در دو جنس به ۳.۴ درصد رسیده که افزایش مختصری داشته اما درمورد قلیان عدد از ۱۶.۵ به ۵.۷ رسیده که حاکی از آثار اقدامات آموزشی خوب بوده است.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.