آخرین اخبار از تولید واکسن MRNA ایرانی کرونا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مصطفی قانعی در توضیح جدیدترین اقدامات در حوزه واکسن‌های ایرانی کرونا گفت: واکسن ایرانی MRNA تقریبا مراحل پیش از بالین را طی کرده، اما متاسفانه هنوز نتوانسته وارد فاز بالینی شود. در فاز پیش بالینی تعدادی از میمون‌هایی که این واکسن بر آنها تست شد، دچار تورم ریه شدند و قرار شد یکبار دیگر فاز پیش‌بالینی واکسن MRNA انجام شود. به محض تکمیل مستندات پیرامون این واکسن و صدور مجوزهای لازم، این واکسن هم وارد کارآزمایی بالینی خواهد شدT در مورد واکسن آدنوویروسی انستیتو پاستور ایران هم هنوز فاز پیش بالینی طی نشده است. باید دید که فاز پیش‌بالینی به چه شکل پیش خواهد رفت.

وی افزود: واکسن کرونا در کشور به اندازه کافی تولید و ذخیره شده است، به نظر نمی‌رسد دیگر نیازی باشد که واکسن‌سازها تولید را ادامه دهند زیرا واکسن تاریخ انقضا دارد و بنای سازمان غذا و دارو هم اینگونه نیست که نیاز تا پایان سال به واکسن را یکباره اعلام کند؛ معمولا نیاز به واکسن سه ماهه اعلام می‌شود و فعلا اعلام نیاز جدیدی از سوی سازمان غذا و دارو شکل نگرفته است. الان حدود ۵۰ میلیون دز واکسن از مجموع واکسن‌های ایرانی و خارجی ذخیره داریم.

عضو کمیته ملی واکسن کرونا درخصوص صادرات واکسن‌های ایرانی تصریح کرد: باید بدانیم که در کل دنیا استقبال از واکسن کاهش یافته است بنابراین الان کشوری نیست که متقاضی واکسن باشد. در مورد اطلاعات صادرات واکسن‌ها باید از خود مسئولین هر شرکت واکسن ساز سوالات بیشتر را جویا شد.

قانعی در پاسخ به سوالی درباره واکسن‌های ایرانی که برای اخذ تاییدیه سازمان بهداشت جهانی اقدام کرده‌اند گفت: برای همه واکسن‌های تولید شده این اقدام صورت گرفته است و با سازمان بهداشت جهانی مکاتباتی صورت گرفته است ولی فعلا هیچکدام نتوانستند تاییدیه جهانی را اخذ کنند و مراحل مربوطه در حال انجام است.

وی با تاکید بر کاهش تقاضای جهانی واکسن کووید۱۹ افزود: باید دید که وضعیت کرونا طی سه یا چهار ماه آینده به چه صورت خواهد بود که پیش‌بینی می‌کنیم وضعیت رو به بهبود خواهد بود اما شرایط جهش‌های کرونا در ابرازِ نیاز به واکسن تعیین کننده خواهد بود. آخرین جهش کرونا، امیکرون است که می‌توان به تعبیری گفت یکطرفه اعلام آتش‌بس کرده است و آنچنان خطری متوجه افراد نمی‌شود. جمعیت زیادی را درگیر می‌کند و درصدی هم مرگ و میر دارد که عمدتا در بین کسانی بوده است که واکسن نزدند یا آن را تکمیل نکرده‌اند.

به گزارش ایسنا عضو کمیته ملی واکسن کرونا در پایان تاکید کرد: نکته مهم فعلی این است که تزریق دز سوم در همه دنیا مرگ ومیر را کاهش داده است و فعلا باید تزریق سه دز تکمیل شده و برای افراد پرخطر مانند بیماران زمینه‌ای و... و. تزریق دز چهارم را انجام دهیم، از زمان تزریق واکسن حداقل یک ماه زمان می‌برد تا ایمنی لازم در بدن فرد ایجاد شود. در کرونا دیدیم که بیشتر مرگ و میر در سنین بالای ۶۵ سال بوده است، پس باید افراد به دقت برای واکسیناسیون خود اقدام کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه