لزوم راه اندازی کلینیک‌های پساکرونا در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود یونسیان گفت: همچنان باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنیم زیرا در مناطقی از سازمان جهانی بهداشت مانند آمریکا، غرب اقیانوس آرام و آفریقا، مواردی از افزایش نسبتا قابل ملاحظه کرونا داریم که شاید در این کشورها، موج جدیدی از کرونا در راه باشد.  
 
عضو کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: اگرچه هنوز سویه غالب در بیشتر کشورها و ایران، اُمیکرون است اما زیرسویه‌هایی در آفریقای جنوبی با عنوان BA۴ و BA۵ شناسایی شده است. در کشورهایی که زیرسویه قبلی آنها، BA۱ بوده می‌تواند موجب افزایش موارد کرونا باشد اما در کشور ما بر اساس گزارش‌های دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و انستیتو پاستور ایران، زیرسویه غالب، BA۲ بوده و به نظر می‌رسد کشورهایی که با این زیرسویه درگیر بوده‌اند در برابر زیرسویه‌های جدید، مقاومت خوبی نشان داده‌اند.
 
وی افزود:خوشبختانه حجم بالای واکسیناسیون در کشور ما و البته نسبت بالای ابتلا به کرونا، مصونیت خوبی را برای کشور ما ایجاد کرده بنابراین هیچ موجی از امواج جدید کرونا در آینده نزدیک در ایران نداریم. در مورد آینده دورتر مانند اواخر تابستان یا پاییز، نمی‌توان پیشگویی کرد و بر اساس آن، تصمیمات مدیریتی گرفت، در این شرایط، باید همه گوش به زنگ باشند و به محض مشاهده اولین موج جدی از افزایش موارد کرونا در کشور، باید تصمیمات لازم را بدون معطلی گرفت اما پیشگویی کردن از امروز در مورد موج‌های بعدی در اواخر تابستان یا فصل پاییز، کار صحیحی نیست.  
 
یونسیان با اشاره به لزوم راه اندازی کلینیک های پساکرونا در کشور و طرح این مساله در جلسات ماه‌های گذشته کمیته علمی کشوری کرونا گفت: گفته می‌شود که حداقل حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد از بیماران مبتلا به کرونا ممکن است دچار کووید دراز مدت شوند بنابراین جدا از اینکه کرونا کنترل شود یا نه باید به کووید درازمدت توجه کنیم، رئیس جمهور در جلسه این هفته ستاد ملی مقابله با کرونا بر دوران پساکرونا تاکید کرد بنابراین باید برای مدیریت عوارض کووید دراز مدت در دوران پساکرونا آماده باشیم و تا زمانی که کووید۱۹ کنترل می‌شود، باید دستورالعمل ها را تغییر داده و به روز رسانی کنیم زیرا تا ابد نمی‌توان محدودیت ایجاد کرد.  
 
به گزارش وبدا عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان تصریح کرد: باید در مقابله با کرونا، انعطاف پذیری داشته باشیم و تا زمانی که کووید۱۹ در کنترل است، مردم باید به زندگی عادی خود و تامین معیشت و اقتصاد خانواده بپردازند اما به محض مشاهده موج جدیدی از بیماری مبنی بر احتمال ایجاد موج کرونا، لازم است که محدودیت ها را تدریجی اعمال کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه