آموزش و درمان را نمی‌توان با دستور اجرا کرد و به جایی رساند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز "سه‌شنبه" مجلس درباره گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد بررسی عملکرد دستگاههای مسوول در پوشش بیمه همگانی و حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج گفت: تا زمانی که مکانیزم‌های پرداخت در سیستم بهداشت و درمان درست نشود نه مشکل چابهار حل می‌شود و نه با اضافه کردن تعداد نیروهای انسانی نمی‌توان مشکلی را حل کرد.

وی افزود: نمی‌شود به پزشک بگوییم در مناطق محروم با گرفتن ۱۰ یا ۱۵ میلیون در آنجا بمانید و بعد خودمان در سیستم‌های خصوصی باشیم، پولی که یک پزشک با انجام دادن یک عمل در یک بیمارستان خصوصی از بیمار می‌گیرد به اندازه سقف حقوقی است که مجلس شورای اسلامی برای اعضای هیات علمی در نظر گرفته است به عبارت دقیق‌تر سقف حقوقی که برای پرداخت یک پزشک در طول یک ماه تعیین کرده‌ایم به اندازه همان پول یک عملی است که در بیرون در یک بیمارستان خصوصی از یک بیمار می‌گیرند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: ۸۰ درصد خدمات بهداشتی درمانی را دولت می‌دهد، ما تجهیزات درست کرده و نیرو گرفته‌ایم اما حاضر نیستیم پولی به نیروی انسانی بدهیم و فقط برایش سقف حقوق تعیین کرده و مازاد آن را پرداخت نمی‌کنیم، با این وضعیت کسی که در سیستم دولتی کار می‌کند دچار زحمت شده و کسی که خلاف می‌کند جری‌تر می‌شود، مشکل مملکت ما نبود نگاه کارشناسی و تخصصی است.

به گزارش ایسنا پزشکیان در پایان گفت: نمونه آن را می‌توان در برنامه دیروز صداوسیما دید که در برنامه‌ای یک عضو از کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی درباره پزشکان نظر می‌داد یا این‌که شورای عالی انقلاب فرهنگی علی‌رغم مخالفت کمیسیون و پزشکان دستور دیگری می‌دهد این را بدانید که آموزش و درمان را نمی‌توان با دستور اجرا کرد و به جایی رساند. باید مکانیزم‌ها را درست کرد، با این وضعیت بدانید پزشکانی که می‌خواهید تربیت کنید در کشور نمانده و به خارج می‌روند. وضعیت را درست کنید بهتر است نسخه درست برای حل مشکلات داشته باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه