کم بینایی می‌تواند در تمام سنین اتفاق بیافتد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ناصر صادقپور درباره "توانبخشی بینایی و اثرات مثبت آن" گفت: یکی از عباراتی که شاید کمتر در سطح عموم در ارتباط با بینایی و کیفیت آن مطرح شده توانبخشی بینایی است. 

عضو هیأت مدیره انجمن علمی اپتومتری ایران با طرح این پرسش که توانبخشی بینایی به چه معنا بوده و برای چه کسانی قابل اجراست؟ ادامه داد: واژه توانبخشی در مقوله سلامت، بیشتر به افراد دارای معلولیت جسمی و یا ذهنی بر می‌گردد، فرایندی که در طی آن فرد معلول را قادر می‌سازد تا از سلامت باقیمانده آن عضو و یا اعضای سالم دیگر استفاده بهینه را داشته باشد تا جایی که نیازش به دیگران برای انجام امور شخصی و یا در سطح اجتماع به حداقل برسد. 

وی به توانبخشی بینایی اشاره کرد و افزود: این فرایند در مورد افراد دارای معلولیت بینایی دارای دید جزئی و کم بینا صدق می‌کند و هر نوع اقدامی که بتواند محدودیت بینایی ناشی از نقص بینایی درمان ناپذیر با اعمال جراحی و یا دارو درمانی و یا دیگر روش‌های درمانی را جبران کند، می‌تواند در مجموعه اقدامات برای توانبخشی بینایی قرار گیرد، کم بینایی می‌تواند در تمام سنین و به صورت مادر زادی و از بدو تولد، در کودکی و جوانی در اثر بیماری‌های ارثی پیش رونده چشمی، در سنین میانسالی در اثر حوادث و در سالمندی به علت بیماری‌های چشم وابسته به کهولت و یا بیماری‌های زمینه همچون دیابت و… اتفاق بیافتد. 

صادقپور گفت: به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که نقص و معلولیت بینایی در همه دوران زندگی می‌تواند برای یک فرد بینا رخ دهد. به عنوان مثال در حال حاضر رشد جمعیت سالمند در کشور ما قابل توجه است و مانند تمام بیماری‌های دوران سالمندی، در خصوص بینایی نیز باید منتظر افزایش تعداد افراد مبتلا به کم بینایی بود، در حال حاضر حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند که نسبت به ۴۰ سال قبل ۲ برابر شده است، این در حالی است که ۲ برابر شدن جمعیت سالمندی بعدی، یعنی از ۱۰ به ۲۰ درصد فقط ۲۰ سال طول خواهد کشید.

عضو هیأت مدیره انجمن علمی اپتومتری ایران گفت: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در سال ۱۳۳۵ تنها ۴ درصد از جمعیت کل کشور در سنین ۶۵ سال و بیشتر بود، اما با گذشت زمان، سهم جمعیتی آنها رو به افزایش است، به گونه‌ای که پیش بینی می‌شود در سال ۱۴۳۰ تقریباً یک پنجم از جمعیت کشور یعنی ۱۹ درصد، این سنین را تجربه کنند، این آمار نه تنها ضرورت توجه ویژه به سالمندی و نیازهای آنان را گوشزد می‌کند بلکه در حوزه بینایی نیز باید این آمادگی برای کمک و خدمات رسانی وجود داشته باشد. 

وی اظهار کرد: توانبخشی بینایی، فرایندی است که تیمی متشکل از متخصصین مربوطه، علل کم بینایی، نیازها، روش‌های برآورده شدن این نیازها و ابزار لازم را در حوزه‌های مختلف مربوط به تخصص خود ارزیابی و با مشورت با یکدیگر اعمال می‌کنند، اساس توانبخشی بینایی مبتنی بر افزایش عملکرد بینایی باقی مانده است حال این امر می‌تواند با تمهیدات مختلف انجام شود. مثلاً در حوزه صرفاً بینایی، با تجویز و در اختیار گذاردن ابزار کمک بینایی مانند عینک‌های با نمره بالا، ذره بین، عینک‌های مخصوص با بزرگنمایی بالا برای دید نزدیک "در اصطلاح لوپ" و یا عینک‌هایی با بزرگنمایی زیاد برای دید دور اعمال شود. 

به گزارش فارس صادقپور در پایان اضافه کرد: از بُعد روانشناسی و مشاوره، نیز فرایند خود را دارد. مناسب سازی محیط کار و زندگی و…، از بعد دیگر است، امیدواریم با عنایت همکاران چشم پزشک، اپتومتریست، روانشناسان و مددکاران و متخصصین کار درمانی، بتوان این گروه از هموطنان را به موقع شناسایی و نسبت به رفع نیازهای آنها و در نهایت افزایش اتکا به خود و استقلال فردی این افراد کمک کنیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.