دو سوم پنجره جمعیتی به اتمام رسیده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی در جلسه استانی "خانواده و جمعیت" که امروز دوشنبه "۶ تیر" با دستور کار "بررسی آخرین وضعیت استان تهران" و با حضور استاندار تهران برگزار شد، با تاکید بر فرصت اندک برای افزایش جمعیت و لزوم مداخله هوشمندانه در این راستا، گفت: شتاب سالمندی و نیز نرخ جمعیتی در تغییر الگوی باروری در کشوری نظیر فرانسه بیش از هفت دهه طول کشید، در صورتی که سرعت رشد ما در این زمینه کمتر از ۱۵ سال است.

وی با بیان اینکه اگر کشورهای غربی در ۱۱۰ سال این مسیر شتاب سالمندی را طی کردند ما در زمان کوتاه‌تری این مسیر را طی می کنیم توضیح داد: همچنین باید به پایداری خانواده‌ها و تقلیل مصدومین حوادث ترافیکی در خصوص افزایش جمعیت توجه کنیم. اغلب مصدومین حوادث ترافیکی تهران جوان و در سن باروری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به امکان استفاده از نتایج مطالعات تطبیقی در دنیا تصریح کرد: این مطالعات نظیر طرح کشورهای روسیه و ژاپن خوب است و با بومی سازی، می‌توان آنها را مورد استفاده قرار داد. همچنین همکاری دستگاهای مختلف و تضامین اجرایی لازم برای عملیاتی سازی مفاد قانون نیز مهم است.

به گزارش ایسنا زالی در پایان گفت: از جمله چالش‌های کرونا در تهران بحث "سالمندی" بود، باید به تجرد قطعی و طلاق نیز توجه کنیم. تجرد قطعی شانس ازدواج را پایین می‌آورد و افراد مطلقه بعضا به مدار فرزندآوری باز نمی‌گردند، با توجه اهمیت توجه به "کیفیت فرزندآوری" می‌توان دانشجویان را به سمت ازدواج‌های ساده و به هنگام تشویق کرد تا کیفیت فرزندآوری در سطح نخبگان افزایش پیدا کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه