تاکنون ۶۵ هزار پیوند عضو در کشور انجام شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، امیرحسام علیرضایی در نخستین جشنواره ملی اهدای عضو با محوریت نقش هماهنگ کننده پیوند اعضا گفت: تاکنون ۶۵ هزار پیوند عضو در کشور انجام شده است، یعنی ۶۵ هزار بیمار از رنج بیماری نجات پیدا کرده و ۶۵ هزار خانواده از درد و دغدغه عزیزشان آسوده شده اند و این موضوع بسیار مهمی است زیرا ۶۵ هزار ایرانی به زندگی بازگشته اند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت گفت: به دلیل اینکه در ایران اعمال جراحی پیوند عضو انجام می شود در این زمینه صرفه جویی مالی خوبی داشته ایم چراکه بیماران برای پیوند عضو به سایر کشورها نرفته اند، رضایت دادن خانواده ها برای اهدای عضوِ عزیزشان ایثار محسوب می شود، در سال گذشته ۹۲۵ مورد اهدای عضو انجام شده است. ایران در زمینه اهدای عضو در دنیا رتبه ۳۶ و در منطقه رتبه اول را دارد.

وی به نقش رسانه ها در زمینه فرهنگسازی اهدای عضو اشاره کرد و افزود: درحال حاضر  ۲۵ هزار بیمار در لیست پیوند اعضا قرار دارند و میانگین روزانه ۷ تا ۱۰ بیمار نیازمند عضو فوت می کند، فعال تر و پویاتر شدن امر شناسایی اعضا ضروری است، واحدهای شناسایی و فراهم آوری اعضای دانشگاه ها باید پویاتر از همیشه کار کنند تا هیچ عضوی از دست نرود. هر عضو اهدایی، یک زندگی را نجات می بخشد.

به گزارش وبدا علیرضایی در پایان با بیان اینکه به طور میانگین سالانه ۳ هزار مرگ مغزی قابل اهدا در کشور اتفاق میفتد تصریح کرد: از این تعداد تنها هزار مرگ مغزی به اهدا رسیده و اعضای قابل اهدای ۲ هزار بیمار مرگ مغزی به خاک سپرده می شود. چنانچه از هر بیمار مرگ مغزی ۳ عضو اهدا شود، حدودا ۶ هزار عضو قابل پیوند به اهدا نمی رسد.

پایان پیام/

مطالب مشابه