انجام بیش از ۱۴ هزار عمل کاشت حلزون شنوایی طی ۳۰ سال
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد فرهادی با اعلام این خبر در کارگاه "آموزش تبیین استانداردها، فرآیندها و ثبت خدمات پیشگیری و مراقبت از گوش و شنوایی نوزادان و کودکان در سطوح مختلف نظام ارجاع" در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: طرح غربالگری کم شنوایی یا ناشنوایی نوزادان و کودکان از ۲۰ سال پیش در کشور شروع شد و در سال اول این برنامه بالغ بر ۸ هزار و ۵۰۰ نفر فقط در تهران غربال شدند که ۲ کاشت حلزون داشتیم و ۸ سمعک برای دارندگان اختلالات شنوایی تجویز شد. 
 
رئیس پژوهشکده سلامت حواس پنجگانه با اشاره به انجام موفق طرح و متعاقب آن واگذاری انجام این طرح در منطقه مدیترانه شرقی "امرو" از سوی سازمان بهداشت جهانی به ایران از ۱۰ سال قبل ادامه داد: اولین عمل کاشت حلزون شنوایی سال ۷۱ در کشور انجام شد که در مدت ۳۰ سال انجام این اعمال بیش از ۱۴ هزار کاشت حلزون تاکنون انجام شده و سالانه  ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کودک به صورت بالقوه کاندیدای این عمل هستند.
 
وی افزود: زمان طلایی کاشت حلزون شنوایی یک سالگی تا دو سالگی است، ۹۰ درصد کودکانی که کاشت حلزون شنوایی داشته اند مانند بقیه افراد سالم زندگی می کنند و از این معلولیت خاموش یعنی ناشنوایی و کم شنوایی رهایی یافته‌اند. برخی از این افراد اکنون در مشاغل حساسی مانند پزشکی، خلبانی و مهندسی در جامعه حضور دارند. در حالی که اگر این کار انجام نمی شد این افراد دچار معلولیت کم شنوایی یا ناشنوایی شده و هزینه های بسیار سنگینی را در طول زندگی برای درمان و کسب سلامتی شان به خانواده و جامعه تحمیل می‌کردند.
 
فرهادی تصریح کرد: از ۵ تا ۱۲ ماهگی اعصاب شنوایی نوزاد تکامل می یابد و کودک در سن ۵ سالگی باید بتواند به طور کامل صحبت کند که نشان می دهد کم شنوایی یا ناشنوایی نداشته است، حدود ۳۵ درصد علل کم شنوایی و ناشنوایی عوامل ژنتیکی، ۳۰ درصد به دلیل کوتاهی در مراقبت های بارداری و ۳۵درصد نیز ناشناخته هستند. 
 
رییس مرکز تحقیقات گوش، حلق، بینی، سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این که ایران هم اکنون از کشورهای پیشرو در غربالگری و کاشت حلزون شنوایی در منطقه و جهان است گفت: هم اکنون ۱۷ مرکز کاشت حلزون شنوایی در کشور داریم که چهار مرکز در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، بقیه الله و شهید بهشتی قرار دارد.
 
به گزارش وبدا وی در پایان افزود: خوشبختانه تاکنون پروتزهای کاشت حلزون شنوایی به خوبی تامین می شده به طوری که فردی در فهرست انتظار باقی نمی ماند ولی به تازگی دوباره لیست انتظار داریم که امیدواریم با تامین به هنگام پروتزها این اعمال انجام گیرد زیرا با از دست رفتن وقت طلایی مشکلات عدیده‌ای برای کودک در آینده به وجود خواهد آمد.

پایان پیام/

مطالب مشابه