کاشت حلزون شنوایی و نصب سمعک، ثبت و قابل رصد می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کوروش اعتماد با بیان این مطلب در "کارگاه آموزشی تبیین استانداردها، فرآیندها و ثبت خدمات پیشگیری و مراقبت از گوش و شنوایی نوزادان و کودکان در سطوح مختلف نظام ارجاع" گفت: کاشت حلزون شنوایی و نصب سمعک برای کم شنوایان باید به صورت رجیستری درآمده و در سامانه‌ها برای رصد در آینده ثبت شوند، دستاوردهای ۱۰ ساله برنامه غربالگری ناشنوایی و کم شنوایی قابل تحسین است. این برنامه هم جایگاه خوبی در بین برنامه‌های شبکه پیدا کرده و هم دورنمای خوبی تصویر کرده است.

وی افزود: تا سال ۲۰۵۰ بالغ بر ۹۰۰ میلیون نفر در جهان مشکل ناشنوایی یا اختلال کم شنوایی خواهند داشت، در بدو ورود به مدرسه ۵ درصد و در طول تحصیل ۱۰ درصد دانش آموزان جهان این اختلال را دارند، ناشنوایی و کم شنوایی رتبه سوم ناتوانی‌ها در افراد است و هفت درصد بار بیماری‌ها را شامل می‌شود. بنابراین اجرای غربالگری و برنامه‌های تشخیصی در این خصوص اهمیت زیادی دارند.  

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به مراسم اربعین و پیاده روی زائران در این مراسم گفت: از دانشگاه‌های مرزی انتظار داریم به زخم پای دیابتی‌ها که بعضا در این مراسم به دلیل راهپیمایی زیاد در برخی افراد خود را نشان می دهد توجه کنند. همچنین لازم است با توجه به گرمای امسال فشار خون و تنفس راهپیمایان را کنترل کنند.  

به گزارش وبدا اعتماد در پایان تصریح کرد: مدیران گروه های بیماری های غیرواگیر دانشگاه ها علوم پزشکی باید بحث واکسیناسیون افرادی که دارای بیماری های زمینه‌ای هستند یا در گروه های پرخطر همچون سالمندان هستند را جدی بگیرند. این افراد دز یادآور واکسن را باید دریافت کنند. شیوه نامه لازم در این خصوص در حال تدوین است که به دانشگاه ها ابلاغ خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه