بستری ۲۲۲ بیمار جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در تهران
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفت: به دلیل این که  سهم تست‌ها نه تنها در تهران بلکه در سایر  شهرها نیز کم شده ممکن است با کاهش کاذب بیماری مواجه شویم؛ بنابراین بهترین مدل علائم سندرومیک است و هر کسی با علائم بدن درد و گلو درد مراجعه کند برای ما کرونا محسوب می‌شود.

وی در خصوص مرگ آفرینی سوش جدید این بیماری افزود: هنوز آمار مشخصی در دنیا نسبت به میزان بیماری زایی این ویروس و همچنین مرگ و میر ناشی از  آن وجود ندارد و به اجماع نرسیدند اما باید جانب  احتیاط را در نظر گرفت و این سویه را مانند آنفلوآنزا ندانیم. بیمارستان ها نیز مانند مراکز واکسیناسیون در آ مادگی کامل هستند، ما باید قبل از استقرار کامل بیماری، واکسیناسیون را به شکل کامل انجام دهیم. ممکن است روزهای آینده برای ما بسیار مهم باشد و در این روزها که هنوز ویروس به طور کامل در جامعه چرخش نداشته، از این فرصت طلایی برای واکسیناسیون دز یادآور استفاده کنیم و اگر کسی دو دز زده برای دز سوم و اگر کسی 3 دز  زده برای دریافت دز  چهارم واکسن اقدام کند.

فرمانده عملیاتی ستاد مقابله با کرونای استان تهران ادامه داد: سبد واکسن در حال حاضر متنوع است و بیشترین میزان واکسن سینوفارم و آسترازنکا و پاستوکوک است. واکسن برکت پلاس هم مجوز لازم را دریافت کرده و به زودی وارد چرخه واکسیناسیون می‌شود و مردم می توانند به طور خاص از این واکسن برای این سویه استفاده کنند.

زالی با اشاره به بازگشت حجاج نیز گفت: با توجه به بازگشت حجاج و زائرین از عراق و سفرهای بین شهری باید تمهیدات لازم اندیشیده شود. دو هفته استمرار بیماران سرپایی نشان از ورود به پیک جدید است. برخی از افراد نیز ممکن است حتی با وجود زدن  واکسن، مبتلا شوند؛ لذا باید بدانیم واکسن ایمنی کامل ایجاد نمی کند اما در کاهش مرگ و میر بسیار اثربخش است.

وی در خصوص آبله میمونی نیز گفت: هیچ موردی از آبله میمونی در کشور نداشته‌ایم اما در ترکیه، افغانستان و ریاض گزارش شده لذا باید آماده باشیم، در خصوص بیماری وبا نیز تست های غربالگری ما در مراکز بهداشتی در خصوص افرادی که با علائم اسهال مراجعه کرده اند منفی است، اما با توجه به شیوع وبا در استانهای غربی باید مراقب باشیم. همچنین در مورد تب کریمه کنگو ما نگران بودیم اما با نظارت خوب و رعایت شیوه نامه های بهداشت خطر بالقوه در عید قربان نداشتیم و موردی از مرگ و میر تب کریمه مشاهده نشد.

فرمانده عملیاتی ستاد مقابله با کرونای استان تهران همچنین در پایان جلسه ستاد مقابله با کرونای استان تهران در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین آمار شیوع کرونا ویروس در تهران گفت: ظرف ۲۴ ساعت گذشته تعداد مراجعین سرپایی به حدود ۴۲۰۰ نفر رسیده و تعداد افرادی که بستری شده‌اند در تهران ۷۹۰ نفر است که ۴۸۰ نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

زالی ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۲۲۲ بیمار بستری شده که ۳۸ نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه بوده‌اند. همچنین تعداد واکسیناسیون در تهران به ۲۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تزریق رسیده است، لذا از همه افرادی که فاقد علائم هستند درخواست می‌کنیم در اسرع وقت نسبت به تزریق واکسن دُز یادآور اقدام کنند تا شاهد شکل‌گیری موج جدیدی نباشیم.

به گزارش ایسنا وی در پایان در خصوص فعالیت مراکز تزریق واکسن نیز افزود: پس از دستور وزارت بهداشت از روز سه‌شنبه تعداد مراکز به دو برابر افزایش پیدا کرد و برخی از مراکز نیز در ساعت بعد ازظهر فعال شدند. مجموع مراکز بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی به ۵۲۲ مرکز مستقر برای ارائه خدمات رسیده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه