کمیسیون بهداشت با دقت روند اجرای طرح دارویار را پیگیری می‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فاطمه محمدبیگی با اشاره به مزایای طرح دارویار که از سوی وزارت بهداشت در حال اجراست گفت: مسئولین وزارت بهداشت با اجرای این طرح در مرحله اول ۳۶۶ قلم داروی ضروری و پرمصرف را تحت پوشش بیمه قرار دادند و تصمیم دارند تا ۱۱۹ قلم داروی دیگر با تایید شورای عالی بیمه، تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

وی افزود: سه دهک پائین جامعه در قالب این طرح رایگان بیمه می شوند، هدف این است تا با افزایش قیمت دارو، فشاری بر مردم وارد نشود و هزینه ها از سوی بیمه ها پرداخت شود، باید با تامین منابع مالی از سوی سازمان برنامه و بودجه، این طرح به درستی اجرا شود تا اهداف آن محقق گردد، در حال حاضر به دلیل پایین بودن قیمت دارو، دارو به کشورهای همسایه قاچاق می‌شود و چندین کشور همسایه از داروی یارانه ای ایران استفاده می کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: با اجرای دقیق طرح دارویار، یارانه به بیماران و بیمه ها پرداخت می‌شود و از قاچاق دارو جلوگیری می گردد. همچنین واسطه ها و دلالان از چرخه دارو حذف می شوند، با اجرای این طرح بیمه ها باید هزینه دارو را پرداخت کنند، نباید افزایش قیمت دارو به مردم تحمیل شود، قطعاً مطالبات مردم در حوزه دارو بسیار مهم است و به عنوان نماینده مردم در مجلس به جد پیگیر روند اجرای این طرح هستیم تا به درستی اجرا شود.

محمدبیگی با تاکید بر اینکه این طرح باید با نظارت دقیق مجلس، وزارت بهداشت، سازمان ها و نهادهای نظارتی به درستی اجرا شود ادامه داد: از دولت انتظار داریم که با تامین منابع مالی به موقع و پرداخت آن به سازمان‌های بیمه گر در اجرای موفق این طرح کمک کنند. هر گونه خلل در این زمینه موجب فشار به مردم خواهد شد لذا مطالبه جدی ما نظارت دقیق و منسجم دولت در این طرح است.

وی با انتقاد از نبود پیوست رسانه‌ای برای این طرح افزود: از دولت انتقاد داریم که چرا نمایندگان در جریان اجرای طرح قرار نگرفته اند و به عنوان خادمان مردم  از این موضوع بی‌خبر هستند؟ در این رابطه مردم را نباید نادیده گرفت، قرار بود ۷۰۰ میلیارد برای زیرساخت سلامت الکترونیک در راستای اجرای حذف ارز ترجیحی، توسعه نظام ارجاع و پزشک خانواده و همچنین اجرای دقیق سامانه‌ها و تکمیل سرویس‌ها تخصیص داده شود، متأسفانه تاکنون اعتباری برای این موضوع اختصاص داده نشده و اگر این روند ادامه یابد با این وضعیت ممکن است طرح زمین بخورد.

به گزارش ایسنا عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان تاکید کرد: حمایت از اقشار کم درآمد، تامین دارو برای بیماران خاص، صعب العلاج و مزمن، پوشش بیمه ای آحاد مردم و تامین منابع مالی مهمترین شروط اجرای این طرح است، در غیر این صورت گرانی دارو آسیب زیادی به بیماران و اقشار نیازمند خواهد زد. در کمیسیون بهداشت مجلس با دقت روند اجرای طرح رصد و پیگیری می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه