علایم و راه‌های انتقال انواع هپاتیت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود مردانی با بیان اینکه هپاتیت به معنی التهاب در سلول‌های کبدی است گفت: عوامل زیادی از جمله افراط در مصرف الکل، اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری‌ها و هم‌چنین ویروس‌ها موجب بروز انواع مختلفی از هپاتیت می‌شوند، برخی از انواع هپاتیت‌ها مسری و برخی غیرمسری هستند، در این بین عوامل ویروسی که منجر به عفونت کبدی "هپاتیت" می‌شوند، شیوع بیشتری دارند و از نظر بیماری‌زایی، قدرت سرایت و نیز کشندگی اهمیت زیادی دارند.

مدیر گروه عفونی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به انواع هپاتیت‌های ویروسی مانند" A، B، C، E" و نیز  نشانه‌های عمومی و رایج آن‌ها اشاره کرد و گفت: علائم اولیه بیماری با بی اشتهایی، بدن درد، تهوع، استفراغ، ضعف و یرقان عارض می‌شوند و در طول دوره بیماری آنزیم‌های کبدی حتی تا بالای هزار  واحد نیز می‌رسند، عمده عفونت‌های ویروسی از جمله هپاتیت‌ها خود به خود بهبود پیدا می‌کنند، اما در برخی موارد این عفونت‌ها به فرم مزمن بیماری تبدیل می‌شوند، که در نهایت این عامل منجر به سرطان و حتی پیوند کبد نیز می‌شود.

وی افزود: ایران یکی از کشورهایی است که در حال حرکت به سمت مهار بیماری هپاتیت است، در ایران به متولدین از سال ۱۳۷۲ به بعد و همچنین مشاغل پر خطر واکسن هپاتیت B تزریق می‌شود، که اگر این روال تا ۱۰ الی ۲۰ سال آینده نیز ادامه داشته باشد، می‌توان به ریشه کنی هپاتیت B امیدوار بود، هپاتیت A واکسن دارد، اما واکسن آن در کشور تزریق نمی‌شود، اکثر افراد تا سن بلوغ یکبار به هپاتیت A مبتلا می‌شوند و از آن به بعد آنتی بادی آن را در بدن خود خواهند داشت. لذا واکسیناسیون این نوع هپاتیت در ارجحیت نیست.

مردانی با اشاره به اینکه هپاتیت A  عارضه چندانی ندارد، مرگ و میر آن زیر یک در هزار است و یک بیماری خوش خیم محسوب می‌شود، یادآور شد: اما برای کسانی که نقص سیستم ایمنی یا سرطان دارند، خطرناک است و باید بیشتر مراقب باشند، برای هپاتیت E واکسن قابل توجهی در دسترس نیست و همچنین برای هپاتیت C نیز هیچ واکسنی وجود ندارد. این مسئله خود نشان‌دهنده اهمیت موضوع و رسیدگی بیشتر به این نوع هپاتیت را می‌رساند.

مدیر گروه عفونی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: اگر هر کدام از انواع هپاتیت به فرم مزمن و سرطانی تبدیل شوند، خطرناک هستند، هپاتیت نوع  B و C بیشتر مزمن می‌شوند، اما به طور کلی ابتلا به هر نوع هپاتیتی در افراد داری نقص سیستم ایمنی خطرناک است. خوشبختانه فرم‌های حاد مانند هپاتیت A و E با درمان بهبودی پیدا می‌کنند و جای نگرانی وجود ندارد. یک و نیم درصد افراد وقتی از مادر متولد می‌شوند به هپاتیت B مبتلا هستند، این افراد می‌توانند در آینده بیماری را به دیگران نیز منتقل کنند.

وی اظهار کرد: برای کسانی که قبل از سال ۱۳۷۲ متولد شده باشند، لازم است تا از طریق آزمایش خون میزان تیتر آنتی بادی هپاتیت را در خون بررسی کنند تا در صورت لزوم هر چه سریع‌تر اقدام درمانی لازم را انجام دهند، چگونگی انتقال هپاتیت A و E از طریق مدفوعی دهانی است، در مدفوع مقدار زیادی ویروس دفع می‌شود. اگر فرد بهداشت فردی را رعایت نکند، می‌تواند افراد زیادی را آلوده کند. بر همین اساس توصیه می‌شود کسی که مبتلا به هپاتیت A یا E است از سایر افراد جدا نگهداری شود. لوازم بهداشتی مانند حوله، سرویس بهداشتی و ... نیز جدا از سایر اعضای خانواده باشد.

مردانی با اشاره به اینکه راه انتقال هپاتیت B و C مشابه است ادامه داد: این دو نوع بیماری به دنبال خون و فراورده‌های خونی، استفاده از سرنگ مشترک در معتادان تزریقی، از راه تزریقات غیر ایمن در بیمارستان‌ها منتقل می‌شود. همچنین هپاتیت بی در مایعات بدن مانند اشک چشم، مایعات منی، ترشحات پستان نیز دیده شده است و می‌تواند موجب انتقال بیماری شود.

مدیر گروه عفونی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با توجه به مسافرتها در تابستان گفت: یکی از بیماری‌های در کمین خطر  مسافران هپاتیت A است که از خوردن آب آلوده، میوه و سبزی‌هایی که به درستی ضدعفونی نشده باشند، منتقل می‌شود. لذا همه افراد و به خصوص مسافرین حتما دستان خود را به طور مرتب با آب و صابون بشویند. بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنند. از آب‌ بطری برای خوردن و آشامیدن استفاده کنند.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: داروی موثر برای درمان هپاتیت B مزمن تولید داخل با قیمت مناسب وجود دارد، برای هپاتیت C هم داروهای خوراکی موثری وجود دارد، که برخی داخل کشور و برخی وارداتی هستند. خوشبختانه هپاتیت نوع A درمان خاصی نمی‌خواهد و خود به خود بهبود پیدا می‌کند و برای هپاتیت E هم از درمان علامتی استفاده می‌کنیم، در خصوص بیمه و خرید داروهای هپاتیت در کشور نیز عمده داروهای موثر برای هپاتیت تحت پوشش بیمه هستند و به آسانی در دسترس مردم قرار دارند.

پایان پیام/

مطالب مشابه