تعداد بستری های کرونایی تهران به شدت موج های قبلی نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پیام طبرسی با اشاره به اینکه نزدیک یک ماه پیش وارد موج هفتم شده ایم گفت: به نظر می‌رسد قله موج را رد کرده ایم و آمار ثابت و حتی در روزهای اخیر کاهشی شده است. اما باید صبر کنیم تا ببینیم پس از بازگشت مسافران که برای ایام عزاداری به شهرهای مختلف رفته اند طی روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده با مستقر شدن دوباره در محل اصلی زندگی، آمار مبتلایان به چه اندازه ای خواهد رسید؟ اما اگر روند ۱۰ روز گذشته ادامه کند آمار مبتلایان همچنان کاهشی خواهد بود.

وی افزود: معمولا آمار مبتلایان در روزهای تعطیل کمتر می‌شود، در این روزها مراجعه به مراکز و انجام تست کمتر می‌شود. آمار در روزهای معمولی بیشتر از روزهای تعطیل است، به آمار روزانه نمی‌توان تکیه کرد بلکه باید به آمار هفتگی توجه کنیم، در خصوص آمار شهر تهران نیز برخی بیماران شهرهای دیگر در تهران بستری می شوند یا برای موارد دیگر به تهران سفر می‌کنند اما تعداد بستری ها در تهران به شدت موج های قبلی نیست. خوشبختانه موج های جدید شدت موج های قبلی را ندارند.

رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تاکید کرد: یکی از دلایل اصلی و مستقیم کاهش شدت موج‌های جدید و کاهش آمار بستری‌ها، واکسیناسیون عمومی است. تابستان سال گذشته در همین ایام با موج دلتا مواجه شدیم از هر ۲۰ نفر ۱۰ نفر بستری می‌شدند و تعداد قابل توجهی هم فوت می‌کردند. خوشبختانه در حال حاضر با این شرایط سخت درگیر نیستیم و حتی افراد مسن، بدون بیماری شدید، بهبود می‌یابند.

طبرسی در خصوص داروهای جدید درمان کرونا در کشور گفت: در کمیته علمی درباره داروهای خوراکی پکسلووید و مولنوپیراویر بحث شد و نظر اکثر اعضاء این بود که در حال حاضر بیشتر بیماران نیاز به بستری ندارند و تعداد زیادی از بیماران خود به خود بهبود می‌یابند. ورود این داروها ممکن است موج جدیدی از درخواست‌ها را برای استفاده آن ایجاد کند در حالیکه ممکن است نیازی به آنها نباشد. به همین جهت فعلا این داروها وارد پروتکل‌های درمانی کشور نشدند. 

وی افزود: داروی پکسلووید تا ۹۰ درصد میزان بستری را کم می‌کند اما قیمت زیادی دارد. یک دوره درمان با این دارو در آمریکا حدود ۵۳۰ دلار هزینه دارد. این دارو در ایران موجود نیست . از طرفی تعدادی شرکت در ایران قدم های اول را برای ساخت مولنوپیراویر برداشته اند اما چون این دارو ممکن است در آینده موجب سرطان شود یا برای خانم های باردار مشکل ایجاد کند در اولویت آخر درمان استفاده قرار می‌گیرد، داروی رمدسیویر که در ایران هم موجود است بر مولنوپیراویر برتری دارد به همین جهت هزینه اثر بخشی پکسلووید توسط قسمت‌های مختلف وزارت بهداشت بررسی خواهد شد تا تصمیمات بعدی برای آن اتخاذ شود. 

به گزارش فارس رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در پایان در خصوص کووید طولانی اظهار کرد: از ۵ تا ۲۵ درصد بیماران در دنیا درگیر کووید طولانی می‌شود. یک دلیل آن ماندگاری ویروس در روده است که با تکثیر موجب ایجاد علائم می‌شود. بسیاری از علائم قابل حل است و عمده افراد مشکلی ندارند ولی ممکن است برخی هم درگیر بیماری‌های مزمن کبدی؛ کلیوی و قلبی شوند که باید تحت نظارت پزشک باشند.

پایان پیام/

مطالب مشابه