حمایت از خانواده و جوانی جمعیت یک قانون ابراستراتژیک برای کشور است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فاطمه محمدبیگی در همایش کشوری "تبیین نقش ماما در دستیابی به اهداف قانونی جوانی جمعیت" در هتل قلب تهران گفت: با توجه به این که قوانینی داشته ایم که پس از 15 سال 2 درصد اجرا شدند اجرای 20 درصدی قانون جوانی جمعیت در این مدت اتفاق خوشایندی است و ما را به اجرای مابقی این قانون امیدوار می کند. 
 
رئیس فراکسیون جمعیت مجلس شورای اسلامی با بیان این که خوشبختانه نظام سلامت کشور از این قانون استقبال کرده است ادامه داد: لازم است هر ماما یک نسخه از این قانون را همراه خود داشته باشد. در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به 21 مساله اساسی کشور در رابطه با جمعیت پرداخته شده و ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی مزایای فرزندآوری در این قانون پیش بینی شده است، فرزندآوری فقط دغدغه نظام ما نیست بلکه تمام دنیا به این مساله توجه دارد. افزایش چمعیت و فرزندآوری مساله تک تک ماست. عدم توجه به افزایش جمعیت معادل با تنها ماندن، پیری، نبود نیروی کار و عدم رشد فردی، اجتماعی و روانی افراد جامعه است. 
 
وی با اشاره به برخی از مزایای قانون جوانی جمعیت از جمله افزایش استخدام ماماها افزود: برای الکترونیکی شدن فرآیندهای سلامت، امسال 700 میلیارد تومان بودجه اختصاص داده شده و ثبت این فرآیندها موجب می شود کار ماماها بیشتر دیده شده و قابل ارزیابی شود، بر اساس قانون جوانی جمعیت تاکنون به 50 هزار مادر خودرو اعطا شده است، اظهار داشت: هر مادری از فرزند دوم به بعد می تواند خودرو ثبت نام کند. در این قانون برای تولد هر فرزند، سهام نوزاد پیش بینی شده است. تاکنون 450 میلیارد تومان وام فرزند به زوجین اعطا شده است. پوشش بیمه ای پیش بینی شده در قانون تمام آزمایشات مادر و جنین و فرآیند بارداری را ارزان می کند.
 
محمدبیگی گفت: حمایت از زوج های جوان، اعطای ودیعه مسکن به خانواده های پرفرزند، پوشش گسترده بیمه هزینه های درمان و راه اندازی مراکز سطح دو ناباروری بخشی از مزایای قانون جوانی جمعیت است، این قانون به روش حل مساله نوشته شده است. تسهیلات پیش بینی شده در قانون با توجه به شرایط امروز اقتصادی کشور خوب است. برای اجرای این قانون امسال 12 هزار میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده است، به ماماها کارانه پرداخت خواهد شد، مطابق این قانون مادران دارای 5 فرزند در سن 42 سالگی بازنشسته شده و تمام مادران دارای 3 فرزند بیمه می شوند. شیفت شب مادران باردار اختیاری شده و دور کاری مادران افزایش می یابد. همچنین تمام وزارتخانه ها مکلف اند مهد کودک داشته باشند.
 
به گزارش وبدا رئیس فراکسیون جمعیت مجلس شورای اسلامی در پایان اضافه کرد: متاسفانه در مرحله اضمحلال جمعیتی و قومیتی قرار گرفته ایم، برنامه تنظیم خانواده 10 ساله بود و اجرای آن باید سال 79 لغو می شد ولی این برنامه سه برابر مدت پیش بینی شده اجرا شد. ایران برنامه تنظیم خانواده را همزمان با کشور کره شروع کرد ولی شیب سالمندی کره یک سوم شیب ایران است، تا کنون 140 جلسه مشاوره با دانشمندان، کارشناسان و اعضای انجمن های علمی و تخصصی برای تدوین قانون حمایت خانواده و جوانی جمعیت برگزار شده است، 34 ماده از این قانون یعنی 60 درصد از آن مربوط به حوزه سلامت است.

پایان پیام/

مطالب مشابه