آموزش نقش مهمی در ارتقاء سطح پزشکی کشور دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین احمدی در حاشیه برگزاری جشنواره آموزشی سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که تقریبا سه سال از آموزش های حضوری به دلیل شیوع بیماری کووید 19 دور بودیم؛ به خبرنگار اداره کل روابط عمومی گفت: آشنا نمودن جامعه صنفی سلامت کشور با تازه های طب یکی از وظایفی است که سازمان نظام پزشکی بر عهده دارد و باید فضایی را فراهم کند که همکاران جامعه پزشکی بتوانند آموزش های لازم را فرا گیرند.

وی با اشاره به این که اکثر کشورهای دنیا بویژه کشورهای اروپایی با رعایت پروتکل های بهداشتی اقدام به برگزاری همایش های حضوری نموده اند؛ افزود:  به همت معاونت آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی نیز بعد از تقریبا سه سالی که جامعه پزشکی از آموزش های حضوری به دلیل شیوع کرونا دور بود ؛ دوباره توانستیم برای دریافت آخرین دستاوردهای علم پزشکی دور هم جمع شویم.

وی با اشاره به این که در سه روز متوالی پنل های مختلفی در رشته های متفاوت برای آموزش جامعه پزشکی تدارک دیده شده است تا همکاران همه رشته ها از یافته های علمی روز دنیا بهره مند شوند؛ ادامه داد: امیدواریم این نوع برنامه های آموزشی برای جامعه پزشکی تداوم داشته باشد زیرا همکاران علاوه بر این که نیازمند به روز رسانی آموخته های خود هستند برای تمدید پروانه فعالیتشان نیاز به امتیاز باز آموزی دارند که با شرکت در این برنامه ها می توانند علاوه بر دریافت آخرین یافته های علمی امتیاز بازآموزی مورد نیاز خود را کسب نمایند.

عضو شورای عالی نظام پزشکی با تاکید بر این که آموزش در ارتقاء سطح پزشکی کشور نقش مهمی دارد؛ خاطرنشان کرد: سازمان نظام پزشکی در کنار وزارت بهداشت خود را موظف می داند در این راه قدم موثر برداشته و به عنوان همکار و همیار در اعتلای آموزش های پزشکی کشور سهیم باشد.

وی با اشاره به این که ایران از گذشته های دور نیز دارای دانشکده های قوی پزشکی بوده و اکنون نیز سطح دانش پزشکی ایران مطلوب است؛ ادامه داد: آن چه مهم است حفظ و نگهداری دانش پزشکی است و نباید کیفیت پزشکی را فدای کمیت کنیم ، درست است که برخی مناطق محروم نیاز به تعداد پزشک بیشتری دارند اما باید تمهیداتی اندیشیده شده و تسهیلاتی در نظر گرفته شود تا جاذبه برای ماندگاری پزشکان در این مناطق ایجاد شود.

احمدی تاکید کرد: در عین حال که به کمیت فکر می کنیم؛ به هیچ عنوان نباید کیفیت و در حقیقت آبروی پزشکی کشور را فدای کمیت کنیم.

وی با اشاره به این که برگزاری این نوع برنامه های آموزشی موجب افزایش سطح علمی و کیفیت پزشکی می شود؛ خاطرنشان کرد: بایدفضایی فراهم شود که اساتید علوم پزشکی در داخل کشور ماندگار شده و به آموزش بپردازند نه این که به دلیل نبود شرایط مطلوب جذب سایر کشورها شوند.

عضو شورای عالی نظام پزشکی با بیان این که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی به نوعی حرف اول را در منطقه می زنیم؛ گفت:  در سطح جهانی نیز دانشمندان پزشکی بنامی داریم که در کنگره ها و همایش ها حضور دارند و یافته های خود را به جامعه پزشکی ارائه می نمایند و در بحث تجهیزات نیز با ورود شرکت های دانش بنیان و تلاش هایی که انجام می شود ؛ امیداریم در آینده نزدیک به خودکفایی برسیم.

احمدی با اشاره به این که جامعه پزشکی یک جامعه صنفی پرافتخار در عرصه جراحی های بزرگ ، پیوند و سایر مسائل حوزه سلامت است؛ یاد آور شد: باید باب مراوده و تعامل با مراکز علمی جهان همواره باز باشد و تحت تاثیر تبعات سیاسی قرار نگیرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه