بهورز نماد بارز شعار تقدم پیشگیری بر درمان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین‌اللهی در پیامی به مناسبت روز بهورز آورده است:

از روستاهای کویری تا آبادی‌های کوهستانی، از شرجی جنوب تا دورافتاده‌ترین مناطق قابل تصور در زیر سایه‌ بال‌های فرشتگانی است که با کمترین توقع به تامین سلامت مردم  همت می‌ورزند و از عمر و توان خود برای بهداشت و بهروزی هموطنان عزیزمان مایه می‌گذارند.  

بهورزان، مجاهدان فداکار خط مقدم جبهه بهداشت و سلامتند که با همت ستودنی آنان در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌، پیشرفت‌های چشمگیری در عرصه سلامت کشور حاصل شده و دستاوردهای ارزنده‌ای همچون کاهش مرگ و میر کودکان، کاهش مرگ و میر مادران، پوشش کامل واکسیناسیون و بهبود دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمان تحقق یافته است.

بهورزان به دلیل بومی بودن و برخورداری از ظرفیت اعتماد آفرینی و  پذیرش از سوی مردم، مؤثرترین نقش را در اصلاح سبک زندگی و ارتقای سواد سلامت جامعه ایفا کرده و در آموزش بهداشت، پیشگیری و مراقبت از بیماری‌ها، بهداشت خانواده،  مدارس و بهداشت محیط خدمات شایانی به سلامت اقشار و گروه‌های سنی گوناگون ارائه نموده‌اند.

بهورزان نماد بارز شعار  تقدم پیشگیری بر درمانند و  نظام مراقبت‌های اولیه بهداشتی و توفیقات آن در ایران اسلامی بدون نام بلند «بهورز» در هیچ کجای جهان شناخته شده نیست، چنان که در حماسه مهار کرونا، جایگاه و نقش این همکاران  عزیز و خدمات بی‌بدیل ایشان بار دیگر بر این حقیقت صحه گذاشت.

بهورزان، راویان خاموش مرارت‌ها  و از خودگذشتگی‌ها در  مسیر ارتقاء سلامت و نشاط  مردم برای تحقق پیشرفت در ایرانی آباد و سرشار از عدالتند. روایت پیشگیری بهورزان  از رنج و بیماری انسان ها، روایتی است که طعم شیرین لبخند رضایت و امنیت را بر لب‌ها می‌نشاند و  مجاهدت پرافتخارشان در برافراشتن پرچم بلند محرومیت زدایی، عدالت ورزی در سلامت و اولویت بخشی پیشگیری بر درمان هر دیده بیدار و وجدان آگاهی را به تحسین و قدردانی وا می‌دارد.

 آنچنان که امروز می‌توان گفت بهورزی، الگویی بی‌نظیر از  خدمت رسانی مردمی، نیاز محور و کارآمد در وسعتی پهناور و متنوع از جغرافیای کشور برای تضمین حق سلامت مردم است؛ الگویی که در  سراسر جهان به عنوان یکی از  پویاترین و مؤثرترین نظام‌های پیشگیری و پاسخگویی سلامت شناخته شده است. همچنان که بخش بزرگی از توفیقات به دست آمده در مدیریت کرونا و کاهش آمار ابتلائات و جانباختگان این بیماری  در ایران  اسلامی نیز  حاصل مجاهدت و هدایت بهورزان مؤمن و خدوم و نتیجه باور و اعتمادی است که هموطنان عزیز  به ایمان، دانش، تجربه و مهارت‌های آنان ورزیدند.

دوازدهم شهریورماه، روز  بهورز را بزرگ و گرامی می‌داریم و با تبریک این روز عزیز به یکایک بهورزان خدوم و پرتلاش کشور و با امید به بهره‌مندی هر چه بیشتر از  این سرمایه‌های گرانقدر در  اجرای طرح عدالت و تعالی سلامت، توفیق و سلامتی این همکاران ارجمند  را از خداوند متعال خواستاریم. ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه