وضعیت بازار دارویی کشور بعد از اجرای طرح دارویار
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سیدعلی فاطمی گفت: در بحث پرداختی‌ها به داروخانه‌ها، سازمان بیمه سلامت خوش قول بوده و مطالبات تیر و مرداد را بابت فرانشیز و یارانه دارو، پرداخت کرده است. اما سازمان تأمین اجتماعی بابت تیر و مرداد، هیچ پرداختی نداشته و پیش بینی هم می‌شد که سر قولشان نمانند، چرا داروخانه‌ها که خریدهای خود را نقدی انجام می‌دهند، باید ۴۵ روز تا دو ماه منتظر بمانند تا پولشان را بگیرند.

نائب رئیس انجمن داروسازان ایران در خصوص ادعای رفع کمبود اقلام دارویی گفت: این موضوع تا حالا محقق نشده و به نظر می‌رسد باید تا پایان شهریور صبر کنیم تا رفع کمبودها دیده شود، در خصوص موضوع دریافت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در هنگام ترخیص مواد اولیه دارویی از گمرکات نیز این موضوع باعث افزایش هزینه‌های تولید دارو می‌شود که در نتیجه آن، مردم دچار آسیب خواهند شد، دریافت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در گمرکات باعث شده برخی شرکت‌های دارویی کالاهای خود را ترخیص نکنند، این موضوع در مجلس مطرح شده و اصلاح آن با قید یک فوریت تصویب شده است.

وی اظهار کرد: قرار بود این موضوع با قید دو فوریت به تصویب برسد که نمایندگان با یک فوریت آن موافقت کردند. البته به نظر بنده، لازم بود با سه فوریت تصویب و همان روز بررسی شود. زیرا، تأخیر در چنین موضوعاتی، به کمبود دارو دامن می‌زند و مردم تحت فشار قرار می‌گیرند، با توجه به تعطیلی مجلس شورای اسلامی، باید منتظر ماند تا ببینیم وضعیت ترخیص مواد اولیه دارویی از گمرکات چه می‌شود، بعد از اجرای طرح دارویار و آزاد شدن نرخ ارز، شرکت‌های دارویی مجبور شده اند نقدینگی خود را چند برابر افزایش دهند که این موضوع، با مشکلاتی برای تولید کنندگان دارو همراه بوده است.

به گزارش مهر فاطمی در پایان به قیمت دارو بعد از اجرای طرح دارویار اشاره کرد و گفت: بعد از اجرای طرح دارویار، برخی اقلام دارویی که بیمه نبودند، تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و اگر بیمار با نسخه به داروخانه بیاید، هیچ افزایش قیمتی را پرداخت نخواهد کرد، مگر اینکه خودش نخواهد این داروها را با نسخه تهیه کند که در آن صورت، دارو برای آنها گران شده است، ۱۱۹ قلم دارو که به عنوان داروهای OTC یا بدون نسخه بودند، بعد از اجرای طرح دارویار تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند، به طور کلی بعد از اجرای طرح دارویار، شاهد ثبات قیمت دارو هستیم و قیمت برخی از اقلام دارویی نیز کاهش داشته است. اما، برای رفع کمبودهای دارویی باید صبر کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه