آمار ۳۱ درصدی رعایت‌ پروتکل‌های ضدکرونا در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، طبق اعلام وزارت بهداشت، بر اساس آخرین نقشه رنگبندی کرونایی در کشور، در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد شهرهای کشور در وضعیت زرد و آبی قرار گرفته‌اند و افزایش سه برابری تعداد شهرهای با وضعیت آبی را شاهد هستیم. در مجموع در حال حاضر هیچ شهری در وضعیت قرمز نیست و ۳۵ شهر در وضعیت نارنجی کرونا قرار دارند. همچنین ۳۴۲ شهر در وضعیت زرد و ۷۱ شهر نیز در وضعیت آبی قرار گرفته‌اند.

در عین حال براساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور در هفته منتهی به ۱۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، "۱۲ تا ۱۹ شهریور ماه" به بالغ بر ۳۱.۹۷ درصد رسیده است.

روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مقایسه آن با تعداد موارد ابتلا به بیماری کرونا را تا ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ می‌توانید در نمودار زیر مشاهده کنید:

در عین حال میانگین میزان رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی استان‌های کشور در بازه زمانی ۹ تا ۱۶ شهریور ماه  ۱۴۰۱، بالغ بر ۴۰.۷۲ درصد بوده است. در این شاخص بیشترین میزان رعایت در استان آذربایجان غربی با ۶۰.۰۷ درصد و کمترین میزان رعایت هم در استان زنجان با ۲۵.۹۸ درصد بوده است.

همچنین میانگین رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی کشور از ۲ تا ۱۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، بالغ بر ۴۰.۷۲ درصد بوده است که فرودگاه‌ها با ۹۵.۵۶ درصد بیشترین میزان رعایت و کارگاه‌ها و صنایع کوچک با ۳۴.۱۷ درصد کمترین میزان رعایت را در این شاخص داشته‌اند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، میانگین استفاده از ماسک در شاغلین و خدمت گیرندگان به تفکیک اماکن عمومی استان‌های کشور از ۹ تا ۱۶ شهریور ماه بالغ بر ۲۱.۵۷ درصد بوده است که بیشترین میزان رعایت در استان هرمزگان با ۴۶.۰۶ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به خراسان شمالی با ۱۳.۸۹ درصد بوده است.

همچنین میانگین استفاده از ماسک در شاغلین و خدمت گیرندگان به تفکیک اماکن عمومی کشور از  ۲ تا ۱۶ شهریور ماه ۱۴۰۱ بالغ بر ۲۱.۵۷ درصد بوده است که بیشترین میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی مربوط به دانشگاه‌ها با ۷۵.۵۱ درصد و کمترین میزان استفاده از ماسک مربوط به مراکز تفریحی با ۱۸.۴۸ درصد است.

میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی استان‌های کشور نیز از  ۹ تا ۱۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، ۲۹.۶۰ درصد بوده است که بیشترین میزان رعایت مربوط به استان هرمزگان با ۴۸.۳۵ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به استان لرستان با ۱۹.۳۹ درصد بوده است.

همچنین میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی کشور از ۲ تا ۱۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، ۲۹.۶۰ درصد بوده که دانشگاه‌ها ۷۷.۵۵ درصد بیشترین میزان رعایت و پایانه‌های مسافربری درون‌شهری با ۲۵.۱۰ درصد کمترین میزان رعایت پروتکل فاصله‌گذاری را داشته‌اند.

میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۹ تا ۱۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، ۴۲.۴۹ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت مربوط به استان همدان با ۸۳.۲۵ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به استان اصفهان با ۳۱.۰۱ درصد بوده است.

همچنین میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی کشور از ۲ تا ۱۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، ۴۲.۴۹ درصد بوده است. فرودگاه‌ها با ۹۵.۵۶ درصد رعایت تهویه مناسب در بالاترین سطح رعایت و کارگاه‌ها و صنایع کوچک با ۳۶.۴۲ درصد در قعر رعایت این پروتکل قرار دارند.

در عین حال طبق اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، بر اساس اقدامات ناشی از تشدید بازرسی‌ها از تاریخ ۹ تا ۱۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، از تعداد ۳۵۷۷۸۰۷ مرکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش، بالغ بر ۱۹۲۳۶۸ مورد بازرسی انجام شده است.

همچنین طی این مدت تعداد ۳۴۴۰۱ مرکز از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی اخطار گرفته و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند و ۸۷۵ مورد از این مراکز نیز پلمب شده‌اند.

ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه