افزایش ظرفیت پزشکی باید با رعایت سایر الزامات باشد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد رئیس زاده به موضوع افزایش ظرفیت پزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: ما مخالف افزایش ظرفیت نیستیم بلکه می‌گوئیم افزایش ظرفیت باید با رعایت سایر الزامات باشد. زیرا شاخص‌های سلامت چند عامل است و اگر فقط یک عامل را بالا ببریم مثل سرطان خواهد بود. 

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران ادامه داد: افزایش ظرفیت به تنهایی نه دسترسی به پزشک را بیشتر خواهد کرد و نه اینکه کیفیت را ارتقا خواهد داد و مشکلات را حل خواهد کرد. حتماً مشکلات افزایش ظرفیت بدون در نظر گرفتن سایر عوامل بیشتر از فواید آن خواهد بود، آیا این عدد را که می‌خواهند بدون توجه به زیرساخت‌ها برسانند به ۶۳ در ۱۰۰ هزار، نیرویی که به این شکل تربیت می‌شود همین آقایان حاضر می‌شوند مریض خودشان را به او بدهند تا جراحی کند.

وی با طرح این سوال که چه رخ خواهد داد افزود: شما به عدد مورد نظر برای افزایش ظرفیت می‌رسید، اما اطمینانی که مردم به جامعه پزشکی دارند در آن صورت از بین خواهد رفت، وقتی اعتماد نباشد افرادی که پول دارند برای درمان به خارج از کشور خواهند رفت و تکلیف بقیه مردم هم معلوم است، هزینه یک عمل قلب باز در کشورهای اطراف ایران حداقل ۴۰ هزار دلار است که به پول ما می‌شود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و این فقط پول عمل جراحی است. زیرا شما که می‌خواهید برای درمان به خارج از کشور بروید باید هزینه‌های جانبی را به این هزینه اضافه کنید.

رئیس زاده گفت: در حالی که در کشور خودمان با هزینه‌ای به مراتب خیلی کمتر و البته با کیفیت بالا، این عمل انجام می‌شود و این اطمینان در حال حاضر وجود دارد که در کشور درمان انجام شود، حداکثر هزینه عمل قلب باز در بهترین بیمارستان خصوصی کشور، بین ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان است، در خصوص این ادعا هم که در حال حاضر برخی از افراد پولدار برای درمان به خارج از کشور می‌روند باید گفت اصلاً این طور نیست. برعکس ایرانی‌های ساکن اروپا و آمریکا برای عمل جراحی به کشور خودشان می آیند و این موضوع که عده‌ای برای درمان به خارج از کشور می‌روند عمومیت ندارد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران اظهار کرد: در حوزه خودروسازی مردم ما حسرت کشورهای دیگر را دارند، اما در پزشکی این حسرت را ندارند که برای درمان به خارج از کشور بروند این دستاورد خیلی بزرگی است که فقط با پول و تعرفه حاصل نشده و خیلی از بزرگان پزشکی ما خون دل خورده اند تا کیفیت پزشکی به این مرحله برسد. البته در موضوع دسترسی به خدمت اشکالاتی وجود دارد که ارتباطی به جامعه پزشکی ندارد. اشکال از زیرساخت‌های نظام سلامت است که باید اصلاح شود.

وی اضافه کرد: این توانمندی در طول ۴۳ سال بعد از پیروزی انقلاب به دست آمده و نباید به آسانی این اعتماد را تخریب کنیم، الان هزینه یک عمل تومور مغز در آلمان، ۱۰۰ هزار یورو است که ۳.۵ میلیارد تومان می‌شود. در کشور ما بالاترین عدد ۱۰۰ میلیون تومان است که البته خیلی دست بالا می‌گیریم زیرا این عدد هم نیست، وقتی اعتماد به جامعه پزشکی از بین برود، حجم منابعی که از کشور خارج می‌شود، عدد بسیار سنگینی خواهد بود.

رئیس زاده تاکید کرد: اگر اعتماد به جامعه پزشکی تضعیف شود، پزشک ما به کشورهای اطراف می‌رود و یا اینکه دست از طبابت خواهد کشید و نخبه‌های ما در آینده به سمت پزشکی نخواهند رفت. در آن صورت کسی که ندار است مجبور می‌شود زیر دست پزشک بی کیفیت درمان بگیرد و کسی که پول دارد به خارج از کشور می‌رود، افزایش ظرفیت باید متناسب با زیرساخت‌ها و با حفظ کیفیت آموزشی باشد، پزشکی ما به شکل مطلق خودکفا شده است یعنی نه نیاز به اعزام بیمار به خارج از کشور داریم و نه نیاز داریم که دانشجویان پزشکی ما در سایر کشورها آموزش ببینند.

به گزارش مهر رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران در پایان در واکنش به ادعای ممانعت از افزایش ظرفیت به خاطر تعارض منافع گفت: اتفاقاً راه حل‌هایی که ما پیشنهاد می‌دهیم باید بیشتر تعارض منافع داشته باشد. ما می‌گوئیم همین الان ۱۵ تا ۲۰ هزار پزشک عمومی که طبابت نمی‌کنند را در برنامه پزشک خانواده به کار بگیرید. اگر نمی‌توانید در آینده هم نخواهید توانست نیروهایی که تربیت خواهند شد به کار بگیرید متأسفانه شعارهایی که می‌دهند منطق ندارد. بنابراین اگر مجموع مسائلی که ما مطرح کرده ایم درست نشود و فقط در شیپور افزایش نامتناسب طرفیت بدمیم حتماً در پنج سال آینده دچار مشکلات جدی خواهیم شد، همه دلسوزند و نگران مردم هستند، اما روش برخورد با مشکلات باید عالمانه، کارشناسانه و آینده نگرانه باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه