بازگشت چرخه انتقال بیماری مالاریا به کشور از مرزهای شرقی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، احمد رئیسی گفت: متأسفانه موارد مالاریا در استان سیستان و بلوچستان خیلی زیاد است، وقوع سیلاب‌ها و بارندگی‌های اخیر در کشور پاکستان باعث افزایش موارد مالاریا در مناطق شرقی کشور شده است، عمدتاً اتباع پاکستان از طریق مرزهای شرقی وارد مناطقی از استان سیستان و بلوچستان شده‌اند که جای نگرانی دارد.

وی افزود: این افراد در شهرهایی همچون زاهدان، سراوان و چابهار، سرباز و…، در بخش جنوبی استان، حضور دارند، موارد ابتلاء قابل قیاس با سال‌های گذشته نیست و اگر به موقع درمان نشوند، احتمال دارد به بیماری بومی در کشور تبدیل شود، افراد مبتلا عمدتاً کارگرانی هستند که برای کار وارد چابهار شده‌اند. همچنین افراد بومی که در مرزها تجارت سوخت انجام می‌دهند، از افرادی هستند که می‌توانند بیماری را به داخل شهرها انتقال دهند.

به گزارش مهر رئیس اداره کنترل و مبارزه با مالاریا در پایان گفت: مشکلی برای درمان بیماران اتباع و بومی وجود ندارد، موردی از مرگ و میر نداشته‌ایم، اما نگران چرخش انتقال بیماری به داخل کشور هستیم، از سال ۹۸ تا ۱۴۰۰ موارد بومی بیماری مالاریا در کشور به صفر رسیده بود، اگر نتوانیم بیماری را در منطقه و مرزهای شرقی کشور کنترل کنیم، این احتمال هست که شاهد برگشت بیماری به کشور باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه