به دنبال علت‌یابی مساله مهاجرت جامعه پزشکی هستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، دکتر محمدرضا دیده‌بان اردکانی ادامه داد: «برخی مسائل که مربوط به مبانی و مسائل مالی است و به حوزه کشوری و سازمان کل برمی‌گردد، دست ما را بسته است و نمی‌توانیم به اهداف خود برسیم. به طور کلی هرآنچه که دست خودمان بوده و می‌توانستیم پیگیری کنیم، در حد رضایت‌بخشی در حال انجام است.»

وی پروسه ساخت ساختمان موزه پزشکان را یکی از اهداف قدیمی استان عنوان و تصریح کرد: «ساختمان موزه پزشکان برای اولین بار در کشور مطرح شده بود که ما آن را پیگیری کردیم و در حال حاضر ساخت و ساز آن شروع شده و بتن‌ریزی ساختمان در حال انجام است. علی‌رغم اینکه از نظر مالی مشکلات زیادی داشتیم، اما با پیگیری‌های صورت گرفته، پروانه اخذ کردیم و در حال حاضر در حال ساخت‌وساز هسیتم.»

به دنبال قوی‌تر کردن معاونت انتظامی بودیم

دکتر دیده‌بان اردکانی توسعه برنامه‌های انفورماتیک را یکی دیگر از برنامه‌های نظام پزشکی شیراز برشمرد و خاطرنشان کرد:‌ «سعی کردیم با به‌روزرسانی این برنامه‌ها، پاسخ‌گوی بهتری برای مراجعه‌کنندگان باشیم و خوشبختانه به این هدف هم رسیدیم. از طرفی به دنبال قوی‌تر کردن معاونت انتظامی بودیم تا از این طریق رسیدگی بهتری به پرونده‌های مردم شده و به هیچ‌کدام از طرفین ظلم نشود. در این خصوص به اذعان دوستانی که در انجمن‌های تخصصی عضو و مراجعه کننده هستند، به موفقیت خوبی دست پیدا کردیم.»

وی در پاسخ به این سوال که بیشترین موانع شما در تحقق اهدافتان، کدام مسائل بودند، ضمن اشاره به پیوستگی سازمان نظام پزشکی در کل کشور، گفت: «یکی از مشکلاتی که در حال حاضر در جامعه پزشکی ایجاد شده، بحث تعرفه است که متاسفانه از دست ما خارج است. ما مکاتبات زیادی در این زمینه داشتیم و مصاحبه‌های زیادی با رسانه‌ها انجام دادیم مبنی‌بر اینکه تعرفه بسیار پایین می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند که متاسفانه همینطور شد و الان خیلی از مراکز ما تحت فشار هستند و در معرض تعطیلی قرار گرفته‌اند. کمااینکه ادامه کار با این هزینه‌ها برای آنها نمی‌صرفد.»

مسائل مربوط به پزشک خانواده آزاردهنده است

رئیس نظام پزشکی شیراز در ادامه تصریح کرد: «اگرچه بعد از گذشت ۱۰ سال نمی‌توان نام پایلوت را روی آن گذاشت اما درواقع فارس و مازندران به‌عنوان استان‌های پایلوت در طرح پزشک خانواده انتخاب شده بودند. لذا یکی دیگر از اهداف ما اجرای بحث پزشک خانواده است که علی‌رغم تلاش زیاد، اما تا امروز مشکلات آن حل نشده و همچنان باقی مانده است که این مساله آزاردهنده است.»

وی در ادامه درخصوص مهمترین برنامه‌های نظام پزشکی شیراز در سال دوم فعالیت‌های خود در دوره جدید، گفت: «تکمیل ساختمان موزه پزشکی یکی از برنامه‌های اصلی است. همچنین بحث دیگری که شروع کردیم، تشکیل کمیته‌ای تحت عنوان کمیته کارشناسی و پیگیری تعرفه‌ها در استان است که قصد داریم با مشارکت انجمن‌های تخصصی، یک دستاورد کارشناسی شده در رابطه با تعرفه را به جامعه و مسئولین تحویل دهیم که در سال آینده بیش از این به جامعه پزشکی اجحاف نشود.»

دکتر دیده‌بان اردکانی در پایان خاطرنشان کرد: «یکی دیگر از مسائلی که با آن روبرو هستیم، شدت مهاجرت جامعه پزشکی است. ما در نظام پزشکی شیراز به دنبال علت‌یابی این مساله و ارائه راهکارهایی هستیم که این معضل کمتر شود.»

پایان پیام/

محسن طاهرمیرزایی محسن طاهرمیرزایی

مطالب مشابه