مشکل واردات مواد اولیه دارو رفع شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین شمالی در خصوص برخی اظهارات مبنی بر کمبود آنتی‌بیوتیک‌ها بویژه آنتی‌بیوتیک کودکان در آستانه فصل سرد گفت: درباره آنتی‌بیوتیک‌های اطفال در مقطعی دچار کمبود ماده اولیه این داروها شدیم، اما تولید این داروها حتی در نیمه ابتدایی امسال بیش از سال قبل بوده است. با این حال در مقطعی واردات مواد اولیه دچار مشکل شد که رفع شده است.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ادامه داد: در حال حاضر  ماده اولیه تولید آنتی‌بیوتیک‌های اطفال به کفایت در کشور وجود دارد و شرکت‌های تولیدکننده در حال تولید این آنتی‌بیوتیک‌ها هستند، درباره اصلاح قیمت آنتی‌بیوتیک‌ها مباحثی مطرح بود که باید اصلاح قیمت انجام می‌شد و در حال حاضر اصلاح قیمتی که باید انجام می‌شد، اتفاق افتاد و اصلاح قیمت انجام شد. بر این اساس ان‌شاءالله در تامین آنتی‌بیوتیک‌های اطفال هم مشکلی نداریم.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در خصوص هزینه داروهای وارداتی بیماران تالاسمی و پرداخت سهم بیمار برای این داروها از سوی تالاسمی‌ها گفت: داروهای ایرانی بیماران تالاسمی به کفایت در بازار وجود دارد. در عین حال بخشی از بازار داروی این بیماران را به داروهای خارجی اختصاص داده‌ایم. به هر حال برند خارجی و ایرانی یک اختلاف قیمتی دارد که طبیعی است، در این زمینه سازمان‌های بیمه‌گر باید هزینه‌ها را تحت پوشش خود قرار دهند. یعنی موضوع هزینه داروهای بیماران با سازمان‌های بیمه‌گر است و ارتباطی با سازمان غذا و دارو ندارد.

به گزارش ایسنا شمالی در پایان گفت: سازمان غذا و دارو صرفا وظیفه تامین داروها و قیمت‌گذاری آن‌ها را برعهده دارد. بخشی از بیماران که اصرار دارند داروی خارجی را مصرف کنند و نمی‌خواهند از داروی ایرانی استفاده کنند، هزینه اضافه‌تری را پرداخت می‌کنند و فعلا این بیماران هم از این قاعده مستثنی نیستند، با این حال تا جایی که اطلاع دارم برای داروهای خوراکی برند خارجی بیماران تالاسمی پوشش بیمه‌ای انجام شده است، اما به طور کلی موضوع هزینه‌کرد بیماران در حوزه دارو با سازمان‌های بیمه‌گر پایه است.

پایان پیام/

مطالب مشابه