افسردگی و دلواپسی میان جوانان ایرانی افزایش یافته است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بیماری‌های روانی، اختلالاتی هستند که می‌توانند بر فکر و رفتار افراد تاثیر بگذارند، آن‌ها ممکن است باعث شوند که فرد برای عملکرد در چارچوب هنجارهای اجتماعی با مشکل روبرو شود و گاهی اوقات فردی خطرناک برای خود یا دیگران باشد.

آمارهای جهانی نشان می‌دهد که در زمان حاضر  نزدیک به یک‌میلیارد نفر در دنیا از اختلالات روانی رنج می‌برند، اکنون افسردگی به‌ عنوان یکی از علل اصلی بار بیماری‌ها در حوزه سلامت روان در جهان مطرح است و سهم عمده‌ای از بار بیماری‌ها را به خود اختصاص داده است، مطالعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پزشکی نشان می دهد افسردگی در صدر اختلالات روانپزشکی قرار دارد که می تواند تاثیر عمیقی بر زندگی افراد داشته و منجر به افکار خودکشی شود.

از هر هفت کودک و نوجوان سنین ۱۰ تا ۱۹ سال یک نفر دچار اختلال روانی در دنیا می شود که معمولا نیمی از این اختلالات در سن ۱۴سالگی آغاز می‌شود. باید توجه کرد که اختلالات روانی در سنین نوجوانی آغاز می‌شود و این بسیار اهمیت دارد، ۱۸ لغایت۲۴ مهر در کشور  به نام هفته بهداشت روان نام گذاری شده و عمده ترین هدف در این هفته ارتقاء، افزایش آگاهی، تغییرو اصلاح نگرش مردم نسبت به مسائل بهداشت روان است.

روز شمار هفته سلامت روان در ایران نیز از سوی وزارت بهداشت، نقش سیاست گذاران بر تحقق عدالت در سلامت، نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه، رویکردی عدالت محور برای دسترسی به خدمات سلامت روان، سلامت روان و بهزیستی همگانی در دوران پساکرونا، تاثیر روابط سالم والدین و فرزندان در تحکیم خانواده، سلامت معنوی و پیشگیری از بیماری‌های روانپزشکی، نقش سازمان‌های مردم نهاد و انجمن‌های علمی در ارتقای سلامت روان و بهزیستی جامعه و خودمراقبتی و نقش آن در ارتقای سلامت روان جامعه اعلام شده است، برخی پزشکان بر این باورند که آمارها نشان می دهد افرادی که به اختلالات شدید روانپزشکی مبتلا هستند، ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ سال به‌دلیل ابتلا به این اختلال روانپزشکی عمرشان کمتر شود.

ایرج خسرونیا رئیس جامعه پزشکان داخلی ایران در این خصوص گفت: اختلالات روانپزشکی که شامل افسردگی، اضطراب، وسواس فکری و غیره بوده، اغلب کیفیت زندگی افراد را به حدی تحت تاثیر قرار می‌دهند که گاهی اوقات ممکن است آن‌ها تصور کنند زندگی ارزشی ندارد، در واقع اختلالات روانی الگوهایی از علائم رفتاری یا روانی هستند که جنبه های مختلف زندگی را تحت تاثیر قرار می دهند، این اختلالات منجر به ایجاد پریشانی در شخص دارای این علائم می شوند، افسردگی، اختلالات فکری و دلواپسی میان جوانان ایرانی به دلیل شرایط اقتصادی رواج بسیاری پیدا کرده و می تواند آینده آنها را تحت الشعاع قرار دهد.

وی افزود: اختلال دوقطبی نیز یکی دیگر از بیماری های روانی شایع در میان اختلالات خلقی است که شامل چرخه میان افسردگی و سرخوشی می‌شود. اختلالات خلقی از بیماری های روانی شایع در ایران و بیماری های روانی شایع در سالمندان هستند، البته بیماری‌های روانی طیف گسترده‌ای دارند و همه آن‌ها می‌توانند به‌شدت کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهند. به همین دلیل هم آگاهی و شناخت بیشتری نسبت به این اختلالات وجود دارد.

به گزارش ایرنا رئیس جامعه پزشکان داخلی ایران در پایان گفت: هر یک از این اختلالات، علائم، علل و روش‌های درمان متفاوتی دارند و هفته سلامت روان می تواند فرصتی مناسبی باشد تا دولتمردان برای پیشگیری از رواج این بیماریها بویژه در جوانان برنامه هایی را اتخاذ کنند تا زمینه های زندگی، کاری و نشاط آنها در جامعه فراهم شود، پیشنهاد می شود دولتمردان در این زمینه می توانند از روانپزشکان کمک بگیرند تا راهکارهای کارشناسی درستی در جهت با نشاط کردن افراد جامعه اتخاذ شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه