شیوع واریانت‌های جدید کووید ۱۹ در برخی کشورها
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حمیدرضا جماعتی با اشاره به برگزاری هفتاد و هفتمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا گفت: در این نشست، آخرین وضعیت کرونا در جهان و ایران بررسی شد. در برخی کشورها مانند آمریکا، آلمان، سنگاپور، بنگلادش و هند، موارد ابتلا به کرونا مقداری در حال افزایش و برخی واریانت‌های جدید، در حال شیوع است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: قبلا در برخی از کشورها مانند آمریکا و آلمان، سویه BA۴ شایع بود که امروزه در بسیاری از کشورها، BA۵ جایگزین آن شده است. واریانت جدید BA۴.۶ در آمریکا افزایش یافته و حدود ۱۳.۶ موارد شناسایی شده مربوط به این زیرسویه جدید بوده است، واریانت های جدید BF۷ و XBB به تازگی شناسایی شده به گونه‌ای که BF۷ در آمریکا و XBB در سنگاپور، بنگلادش و هند در حال افزایش است و برخی صاحب نظران معتقدند که با شناسایی این زیرسویه‌ها، کرونا به سمت SARS COVID تیپ یک یا سه می‌رود.

وی با اشاره به شناسایی زیرسویه‌های جدید کرونا افزود: خوشبختانه به دلیل واکسیناسیون گسترده در اکثر کشورها به ویژه کشورهای آمریکا، سنگاپور، بنگلادش و هند علیرغم افزایش موارد اُمیکرون، هنوز هم میزان مرگ و میر، کم است. به عنوان نمونه در سنگاپور، موارد جدید ابتلا به کرونا، ۹ هزار نفر در یک روز بوده و میزان فوتی، ۲ نفر بوده است، میزان وحشی‌گری و افزایش مرگ و میر واریانت‌ها و زیرسویه های جدید به دلیل سرایت‌زایی بالا، کاهش یافته و از سوی دیگر به دلیل ایمنی بدن مردم با ابتلا به بیماری و واکسیناسیون، نیز مرگ و میر بیماران کووید۱۹، کمتر شده است.

جماعتی گفت: باتوجه به مطالعات و پیش بینی‌ها، امکان شیوع واریانت‌هایی مانند BQ۱، BQ۱.۱، BQ۱.۳ و XBB که به سرعت جهش پیدا می کنند، در فصل سرما و زمستان وجود دارد. این واریانت ها سرایت‌زایی بالا اما مرگ و میر بسیار کمی دارند. یکی از ویژگی‌های این زیرسویه‌ها این است که علیرغم علائم کم و حتی بدون علامت بودن آنها، ممکن است عوارض و مشکلات قلبی، عروقی، گوارشی و استخوانی، عضلانی و دیابت بعد از ابتلا به وجود آید، استقبال از واکسیناسیون در کشور مناسب بوده است، میزان تزریق نوبت سوم و یادآور واکسن کرونا در کشور ما در هفته‌های اخیر نسبت به روند جهانی، بهتر بوده است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به شروع فصل پاییز و بازگشایی مدارس گفت: روند ابتلا به آنفلوآنزا در حال افزایش است. در روزهای گذشته، در بررسی ساده ای که بر روی ۱۰۰ نمونه آزمایشگاهی از بخش مراقبت های ویژه انجام شده بود، ۳۹ مورد ابتلا به آنفلوآنزا گزارش شده که این می تواند هشداری برای اپیدمی آنفلوآنزا در هفته ها و ماه های آینده باشد.

وی خاطرنشان کرد: توصیه ما در شرایط کنونی، تداوم رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه در فضاهای مسقف، مکان های شلوغ، مراکز آموزشی و بخش حمل و نقل عمومی برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا است. مهمترین پروتکل بهداشتی در حال حاضر، استفاده از ماسک است اما شستشوی مداوم دستها و رعایت فاصله فیزیکی نیز مهم است، تزریق واکسن آنفلوآنزا تاثیر زیادی در کاهش بستری شدن در بیمارستان‌ها و مرگ و میر دارد، توصیه ما این است که کودکان، افراد با بیماری‌های زمینه‌ای، سالمندان و افراد بالاتر از ۶۵ سال و نیز نیروهای بهداشتی و درمانی، واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

جماعتی به تشابه علائم آنفلوآنزا و کرونا در بیماران اشاره کرد و گفت: توصیه ما این است که همکاران کادر درمانی پس از مشاهده علائم و برای تشخیص دقیق، حتما تست‌های تشخیصی را تجویز و مشخص کنند که بیماری فرد، آنفلوآنزا است یا کرونا؛ چراکه درمان این دو بیماری، کاملا با یکدیگر متفاوت است و در صورت گرفتاری شدید، نیاز به درمان‌های اختصاصی دارد.

به گزارش ایسنا دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در پایان اضافه کرد: پزشکان و متخصصان توجه داشته باشند که از تجویز بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها به خصوص آزیترومایسین باتوجه به فصل سرما و شیوع عفونت‌های ویروسی از جمله آنفلوآنزا، خودداری کنند؛ چون آنتی بیوتیک‌ها تاثیر بسزایی در بهبود شرایط این بیماران ندارند و از سوی دیگر، این تجویز و مصرف بی‌رویه باعث ایجاد مقاومت‌های آنتی بیوتیکی و عوارض در برخی بیماران می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه