از هر ۳ زن و هر ۵ مرد در جهان یک نفر مبتلا به پوکی استخوان است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فاطمه حاجی ولی زاده گفت: به طور کلی در دنیا در افراد بالای ۵۰ سال، از هر سه زن یک نفر و از هر پنج مرد یک نفر به بیماری پوکی استخوان مبتلا است، وقتی که بیماری پوکی استخوان بر روی ستون فقرات تاثیر می گذارد، منجر به درد، کاهش وزن و ایجاد قوز در پشت خواهد شد.
 
وی افزود: درد و رنج ناشی از شکستگی ها زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث کاهش فعالیت های روزمره و وابستگی به سایرین می شود که افسردگی یکی از شایع ترین تاثیرات بیماری پوکی استخوان است، مطالعات نشان می دهند که ۳۳ درصد از بیمارانی که مبتلا به شکستگی لگن ناشی از پوکی استخوان می شوند در طول یک سال به طور کامل وابسته یا مقیم خانه سالمندان می شوند و متاسفانه حدود ۲۰ تا ۲۴ درصد از این بیماران در همان سال فوت می کنند.
 
رئیس اداره کنترل بیماری‌های عضلانی اسکلتی وزارت بهداشت ادامه داد: بیماری پوکی استخوان عارضه ای است که در آن استخوان های افراد پوک، متخلخل و ضعیف می شود و خطر بالای شکستگی های خود به خودی استخوان وجود دارد. پوکی استخوان نامرئی است و تا زمانی که یک استخوان نشکند خود را نشان نداده و علائمی از خود بروز نمی دهد، در یک فرد مبتلا به بیماری پوکی استخوان، سقوط از یک ارتفاع کم یا چرخش و خم شدن به سمت راست و چپ باعث شکستگی استخوان ها خواهد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان حاجی ولی زاده در پایان گفت: بیشترین شکستگی ها مربوط به پوکی استخوان در ناحیه های لگن، ستون مهره ها، مچ پا و قسمت بالای بازو است، در برخی از موارد شکستگی یک استخوان منجر به شکستن سایر استخوان ها در فرد مبتلا به بیماری پوکی استخوان می شود و به همین دلیل باید نسبت به تشخیص بیماری پوکی استخوان اقدام شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه