نگرانی اصلی در خصوص منابع مالی طرح دارویاری است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسینعلی شهریاری در آیین نکوداشت روز ملی بیمه سلامت گفت: جمله معروف رهبری مبنی بر اینکه «بیمار نباید جز رنج بیماری دغدغه دیگری داشته باشد» در زمان مجلس هفتم مطرح شد که در دو یا سه سال اول طرح تحول سلامت این اتفاق افتاد اما بعد مشکل مالی اتفاق افتاد. ما هنوز برای رسیدن به این شعار خیلی راه داریم‌ و یکی از نگرانی‌های ما در مجلس همین است.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: اکنون راه اندازی صندوق بیماران خاص و صعب العلاج کار بسیار بزرگی است که انجام شده است ولی باید از اول سال ۱۴۰۱ اتفاق می‌افتاد اما حدود ۸۰۰ میلیارد از بودجه پرداخت شد که کمتر از ۲۰ درصد از کل بودجه مورد نیاز طرح یعنی ۵۰۰۰ میلیارد بود و این در حالی است که ۸ ماه هم از سال جاری گذشته است و باید بقیه منابع مالی هم تامین شود، هنوز پرداختی از جیب مردم درخصوص دارو بالا است، در رابطه با نسخه الکترونیک وقتی یک نسخه که برای بیمار نوشته می‌شد دیگر نمی‌شد نسخه دیگری نوشت.

وی افزود: در رابطه با طرح دارویاری در جلساتی که خدمت رئیس جمهور بودیم تاکید ایشان این بود که نباید  پرداختی بابت دارو از جیب مردم افزایش یابد و دوم اینکه دارو نباید کمبود داشته باشد اما هنوز هیچ کدام از اینها به طور کامل محقق نشده است. ۲۷ قلم از ۳۶۶ قلم داروی پرمصرف وارد طرح شده است درحالی که از اول سال ۱۴۰۱ این اتفاق باید می‌افتاد. نگرانی جدی من منابع مالی طرح دارویاری است،  با توجه به اینکه خیلی از داروهای گران هنوز تحت پوشش طرح نرفته است و اگر اینها هم وارد طرح شود معلوم نیست بودجه دارویاری کفاف همه را بدهد یا خیر.

شهریاری گفت: این یک طرح ملی است و تنها مربوط به مجلس و وزارت بهداشت نیست و در این طرح از همه مهم‌تر سازمان برنامه و بودجه است که منابع مالی را به موقع تامین کرده و تخصیص دهد. درصورت عدم تامین منابع مردم مطالبه‌گری خواهند کرد، چند روز قبل خدمت سران سه قوه نامه نوشتیم و مشکلات جدی این زمینه را مطرح کردیم.  باید توان خود را به مردم بگوییم و شعارهایی ندهیم که عملی نشود تا مردم به ما بدبین شوند. دولت سیزدهم  و مجلس یازدهم به دولت و مجلس اصولگرا و اسلامی شناخته می‌شود و باید کارهایی انجام دهیم که حتما محقق شود که مردم ناراحت نشوند. 

به گزارش ایسنا رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان اضافه کرد: خواهش میکنم اولا داروهایی که هرینه زیادی برای مردم دارد حتما وارد طرح دارویاری شود. بنده نوعی توان مالی خوبی دارم و احتیاجی هم به پول بیمه ندارم اما باید برای بیمار مستضعف که شاید حقوق کمتر از یک میلیون در ماه بگیرد هم فکر شود، در دو سال گذشته بیشترین دغدغه کمیسیون بهداشت و درمان موضوع دارو بوده است و ان شاءالله همه طوری حرکت کنیم که رضایت خدا و مردم شهیدپرور به ویژه در این روزها که دشمنان قسم خورده نظام دست به دست هم دادند، را جلب کنیم و ما در حوزه سلامت باری بر دغدغه‌های مردم اضافه نکنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه