مراجعه روزانه ۳۰ هزار بیمار تنفسی به بیمارستان‌ها
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید کریمی در خصوص ویژگی‌های پیک فعلی آنفلوآنزا که در کشور اوج گرفته است گفت: در پیک فعلی آنفلوآنزا با آنفلوآنزای تیپ A، H1N1 و H۳N۲ مواجهیم که البته یک سوش قدیمی است و جهش جدیدی کشف نکردیم و همان سوش‌های قدیمی است.  

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: علت اینکه امسال آنفلوآنزا ناگهانی همه‌گیرشد، به این بازمی‌گردد که دو تا سه سال است که به دلیل استفاده از ماسک در همه‌گیری کرونا، خوشبختانه آنفلوآنزا نداشتیم و در نتیجه سیستم ایمنی ما به تدریج در برابر این ویروس‌ها ضعیف شده و اکنون که دوباره بروز پیدا کرد و ماسک‌ها هم برداشته شد، یک همه‌گیری را ایجاد کرد، آنفلوآنزا معمولا در افراد عادی مشکلی ایجاد نمی‌کند، در سنین بالا، زنان باردار، بیماران قلبی، تنفسی، دیابت‌های کنترل نشده و در یکسری از کودکان می‌تواند عوارض جدی ایجاد کند.

وی افزود: مهمترین علائم آنفلوآنزای فعلی تب، لرز، سرفه، تنگی نفس، بی حالی شدید، بدن‌درد و در برخی افراد علائم گوارشی مانند تهوع و استفراغ است. نحوه کنترل آن، کنترل تب، مصرف مایعات و استراحت است، در حال حاضر روزانه ۳۰ هزار بیمار تنفسی به صورت سرپایی به بیمارستان‌های کشور مراجعه می‌کنند که شامل تمام بیماران تنفسی است. نمونه‌گیری‌ها نشان می‌دهد که بالای ۵۰ درصد از این افراد به آنفلوآنزا مبتلا هستند. همچنین روزانه حدود ۱۲۰۰ نفر بستری بیماران تنفسی را داریم که در بستری‌ها هم بالای ۵۰ درصدشان به آنفلوآنزا و کمتر از ۱۰ درصدشان به کرونا مبتلا هستند و بقیه هم به سایر بیماری‌های تنفسی مبتلا هستند.

کریمی در خصوص نحوه افتراق کرونا از آنفلوآنزا نیز گفت: علایم آنفلوآنزا به صورت انفجاری و ناگهانی آغاز می‌شود و ناگهانی تب بالا، لرز و ... در بیمار ایجاد می‌شود. البته تست قطعی با تست PCR انجام می‌شود، اولا کسانی که در معرض خطر هستند واکسن آنفلوآنزا و دز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند. دوما کسانی که علامت‌دار بوده و بیمار هستند، از حضور در مدرسه، محل کار، اجتماعات، مترو و...‌ پرهیز کنند. همچنین مردم خودسرانه آنتی‌بیوتیک مصرف نکنند. زیرا آنتی‌بیوتیک تاثیری در بیماری ویروسی ندارد.

معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص دستورالعمل‌های تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها نیز گفت: روز پنجشنبه دستورالعملی را به کل کشور ارائه کردیم که پزشکان مدنظر داشته باشند و برای بیماری آنفلوآنزای اولیه اصلا آنتی‌بیوتیک ننویسند. همچنین گروهی را در معاونت درمان تعیین کردیم تا دستورالعمل‌ها را تدوین کنند و بعد  در نسخه الکترونیک اعمال کنند. به این معنا که اگر پزشکی خواست خارج از این  دستورالعمل‌ها  دارویی تجویز کند، نتواند آن را در داخل نسخه‌نویسی الکترونیک ثبت کند. این باعث می‌شود نظم ایجاد شود و برای یک بیماری با تشخیص خاص، درمان‌های قابل قبول و موثر انجام شود.

وی در خصوص وضعیت کرونا در کشور و چرایی قرمز شدن چهار شهر نیز اظهار کرد: رنگبندی کرونایی شهرها بر حسب میزان بستری است. وقتی بستری افزایش یابد، شهر قرمز می‌شود. برخی از شهرها از آنجایی که جمعیت‌شان کم است، با کوچک‌ترین افزایش بستری، قرمز می‌شوند. در حال حاضر پیک کرونا نداریم و پیک آنفلوآنزا داریم و به تبع آن بیماری‌های تنفسی در حال افزایش است.

کریمی در خصوص جزئیات طرح دارورسان نیز گفت: جزئیات این طرح برعهده سازمان غذا و دارو است، اما در کل برای اینکه بیماران خاص و صعب‌العلاج در صف‌های طولانی تهیه دارو قرار نگیرند، همه کارهایشان به صورت الکترونیک انجام می‌شود و دارو درب خانه‌شان تحویل داده می‌شود.

به گزارش ایسنا معاون درمان وزارت بهداشت در پایان در خصوص بحث پرداخت وام قرض‌الحسنه به زوج‌های نابارور نیز گفت: در این زمینه دانشگاه‌های علوم پزشکی زوج‌های نابارور را به بانک‌های عامل معرفی می‌کنند و این بانک‌های عامل هم بر اساس بودجه‌ای که دارند وام را به زوج‌های نابارور اختصاص می‌دهند، طبق قانون جوانی جمعیت، ارائه این وام‌های قرض الحسنه جزو الزاماتی است که بانک باید به زوج‌های نابارور ارائه دهد.

پایان پیام/

مطالب مشابه