احتمال قطع همکاری داروخانه‌ها با سازمان تامین اجتماعی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی فاطمی با اشاره به ابراز نگرانی‌ها در مورد سرنوشت طرح دارویار گفت: هدف اصلی طرح دارویار به حداقل رساندن کمبودهای دارویی و به حداکثر رساندن دسترسی مردم به دارو و ارزان بودن قیمت آن برای بیماران بود، الان هدف ارزان بودن دارو محقق شده است، اما هزینه این ارزانی را داروخانه‌های خصوصی پرداخت می‌کنند و به جای دولت خود در حال پرداخت یارانه دارو هستند. در حال حاضر بیمه تأمین اجتماعی هنوز یارانه مرداد و شهریور را پرداخت نکرده‌اند.

وی افزود: یارانه دارو هنوز نسیه است، اگر بیمه تأمین اجتماعی به همین وضع ادامه دهد، دیگر داروخانه‌ها نمی‌توانند ادامه داده و احتمال قطع همکاری آنها خواهد بود، چون الان قیمت واقعی دارو افزایش پیدا کرده است، بخش دیگری از اهداف طرح دارویار افزایش دسترسی به داروی باکیفیت برای مردم بود، این هدف نه تنها محقق نشد که حتی برعکس شد و به جای اینکه کمبودهای دارویی کمتر شود، این کمبودها افزایش پیدا کرد که علت آنهم نارضایتی شرکت‌های تولید کننده از قیمت گذاری دارو بود و این شرکت‌ها تولید خود را کم کردند.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران با بیان اینکه وزارت بهداشت می‌توانست پیش‌بینی‌های لازم را برای این موضوع به وجود آورد گفت: کمبود داروی آنتی بیوتیک و سایر داروها قابل پیش‌بینی بود، مجموعه این وزارتخانه باید می‌دانست که به محض کاهش تولید دارو از سوی کارخانه‌ها در مرداد و شهریور نتیجه آن در مهر و آبان قابل مشاهده است. وزارت بهداشت در آن مقطع موضوع افزایش قیمت دارو را قبول نکرد و آن را در مهرماه انجام داد که دیگر دیر شده بود و این کمبودهای دارویی به وجود آمد.

به گزارش ایلنا فاطمی در پایان گفت: وزارت بهداشت بازهم در آن مقطع با واردات دارو موافقت نکرد و اکنون می‌بینیم که با واردات دارو موافقت شده است که این موضوع نیز دیر انجام شد. این اقدام دیر هنگام نیز نتوانست کمبودهای این مدت اخیر را جبران کند، در حال حاضر امیدواریم با این وارداتی که انجام شده است تا حدی کمبودهای دارویی جبران شود، با توجه به استعفای رئیس سازمان غذا و دارو و چالش‌های مرتبط با طرح دارویار، هنوز جزئیاتی از دلایل استعفای رئیس این سازمان در دست نیست با این حال وقتی طرحی به چالش می‌خورد طبیعتا بانیان و مجری‌های طرح با استعفای خود سعی می‌کنند راه را برای افرادی که می‌توانند این چالش‌ها را حل کنند هموار کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه