بیشترین رشد شاخص اهدای خون در ۴ استان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عباس صداقت گفت: در هفت ماهه ابتدایی سال جاری حدود یک میلیون و ۶۲۵ هزار نفر از هموطنان به مراکز اهدای خون سراسر کشور مراجعه کردند که از این تعداد، حدود یک میلیون و ۳۱۰ هزار نفر موفق به اهدای خون شدند. همچنین در هفت ماهه نخست سال جاری، حدود ۴ میلیون واحد محصولات و فراورده‌های خون مورد نیاز مراکز درمانی کشور فراوری و تأمین شد که بدین ترتیب، شبکه ملی خون‌رسانی کشور در این شاخص رشدی حدود ۱۱.۷۶ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته کسب کرده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه داد: استان‌های خراسان شمالی، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و همدان به ترتیب با بیش از ۳۷ درصد، نزدیک به ۳۱ درصد، نزدیک به ۲۶ درصد و بیش از ۲۵ درصد بیشترین رشد شاخص اهدای خون را نسبت به سایر استان‌های کشور در هفت ماهه ابتدای سال جاری نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته، به خود اختصاص داده‌اند. در استان تهران نیز شاهد رشد ۲۲ درصدی شاخص اهدای خون در هفت ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بوده‌ایم.   

وی افزود: شاخص اهدای خون بانوان در کشور در هفت ماهه نخست سال جاری همچنان به صورت چشمگیری کمتر از متوسط کشورهای توسعه یافته و تقریبأ حدود ۴.۵ درصد بود. بانوان استان‌های لرستان و کردستان با بیش از ۹ درصد و خراسان شمالی با نزدیک به ۸ درصد اهدای خون، بیشترین مشارکت را طی این مدت نسبت به سایر استان‌ها از خود نشان داده‌اند، در هفت ماه اول سال جاری حدود ۲۰۶ هزار نفر از اهداکنندگان خون، اهداکننده بار اول بوده‌اند که حدود ۱۶ درصد از کل موارد اهدای خون را در طی این مدت شامل می‌شوند. بر همین اساس در همین بازه زمانی حدود ۸۴ درصد از اهداکنندگان را اهداکنندگان مستمر و باسابقه تشکیل داده‌اند.  

به گزارش ایسنا صداقت در پایان تاکید کرد: سازمان انتقال خون ایران امید دارد با توجه به تغییر هرم جمعیت اهداکنندگان و لزوم مشارکت هرچه بیشتر جوانان و نوجوانان در تأمین ذخایر خون و فرآورده‌های خون مورد نیاز مراکز درمانی و بیماران عزیز کشورمان، سنت حسنه اهدای خون توسط هموطنان گرامی استمرار یابد و در طول یک سال، ضریب تبدیل اهدای بار اول به اهدای مستمر خون با سرعت و شتاب بیشتری در کشورمان رخ دهد.

پایان پیام/

مطالب مشابه