غربالگری پوکی استخوان زنان بالای ۵۰ سال
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کوروش اعتماد گفت: مطالعات اولیه نشان می دهد از ۱۰ سال پیش که غربالگری شنوایی در کشور شروع شده، میزان مراجعه دانش آموزان به مراکز آموزشی ویژه ناشنوایان کاهش پیدا کرده است، این اتفاق یکی از دستاوردهای بسیار بزرگ غربالگری ناشنوایان است.

وی از آغاز برنامه غربالگری پوکی استخوان زنان بالای ۵۰ سال که به عنوان رکن خانواده از جایگاه ویژه ای برخوردارند خبر داد و افزود: مطابق تجویز سازمان بیمه سلامت در فرآیند تشخیص، غربالگری و درمان پوکی استخوان این زنان، پزشکان عمومی که در مسیر ارجاع قرار دارند نیز می‌توانند تشخیص دانسیتومتری "سنجش تراکم استخوان" را که قبلا فقط توسط متخصصان انجام می‌شد، انجام دهند. این اقدام هم موجب افزایش دسترسی و هم موجب کاهش هزینه‌ها شده است.

به گزارش ایسنا مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت در پایان گفت: غربالگری سرطان ها نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفته است و متخصصانی که در سیستم ارجاع، غربالگری سرطان کولون "سرطان روده" را انجام دهند طبق مصوبه هیات دولت که ابلاغ شده، مشوق هایی از سازمان های بیمه دریافت می کنند، اجرای برنامه غربالگری و سرویس های خدمات کمردرد نیز در دستور کار دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت قرار دارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه