گزارش وزیر بهداشت از اجرای طرح دارویاری
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین اللهی در جلسه علنی صبح امروز "سه شنبه" مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد بررسی نحوه مدیریت زنجیره تأمین و توزیع دارو و علل کمبودهای اخیر در کشور "گزارش دوم از نحوه اجرای طرح دارویار" گفت: با حمایت نمایندگان مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱ اختیار به وزارت بهداشت برای اجرای طرح دارویاری داده شد؛ در طرح دارویاری موضوع سیاست های ارزی در تامین دارو، ملزومات و تجهیزات پزشکی مدنظر بوده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه چهار ماه از شروع طرح دارویاری می گذرد گفت: اکنون در مرحله گذار و انتقال از یک وضعیت موجود به وضعیت انقلابی هستیم که در دوران گذار مشکلاتی داشتیم، هدف از اجرای طرح دارویاری این بود که وابستگی به ارز ترجیحی و رانت ناشی از آن به تولید پویا و غیر وابسته برگردد مشکل اساسی ارزهای ترجیحی این بود که بدون حساب و کتاب داده می شد و رانت هایی را به وجود می آورد، تخصیص ارز ترجیحی بی حساب و کتاب به تولیدکنندگان دارو مشکلات ما بود گاهی اوقات پیش فاکتورها واقعی نبودند و برخی تولیدکنندگان بیش از حد نیاز ارز ترجیحی دریافت می کردند.

وی هدف دیگر اجرای طرح دارویاری را شکوفایی و خروج از انحصارطلبی عنوان کرد و افزود: باید یارانه در نهایت مستقیما به مصرف کننده نهایی می رسید که این موضوع در طرح دارویاری دیده شد. علاوه بر اینکه در اجرای این طرح به دنبال جلوگیری از قاچاق دارو هستیم چون علاوه بر مصرف کنندگان داخلی ۴۰۰ میلیون نفر از اطراف کشور نیز از داروها به صورت قاچاق استفاده می کردند که جلوی آن گرفته شد، اجرای طرح دارویاری باعث اجرای ۹۸ درصدی نسخه الکترونیک شد که از طریق آن، یارانه جدیدی تحت عنوان یارانه سلامت برای بیماران در نظر گرفته شد و اختلاف ارز ترجیحی و ارز نیمایی به خود بیمار تعلق گرفت.

به گزارش ایسنا عین اللهی در پایان گفت: اجرای طرح دارویاری نتیجه همکاری میان همه دستگاه ها است، تولید و تامین دارو فرآیند بین دستگاهی است. پس در صورت هماهنگی همه سازمان ها موفق خواهیم شد وزارت بهداشت سیاستگذار، برنامه ریز و بهره بردار است. البته قرارگاه تدابیر ویژه دارویی از سوی وزارت بهداشت ایجاد شد و ما از سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، بیمه گران و نهادهای نظارتی دعوت کردیم تا در اجرای این طرح مشارکت داشته باشند، مساله مهم در موفقیت طرح دارویاری تخصیص کامل و به هنگام اعتبارات است؛ در بودجه ۱۴۰۱ نزدیک به ۷۳ همت "هزار میلیارد تومان" پیش بینی شده که ۵ همت برای بیماران خاص و ۶ همت برای پوشش کامل بیمه همگانی است.

پایان پیام/

مطالب مشابه