عامل تشدید عفونت‌ ویروسی در مبتلایان به بیماری مزمن ریوی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، "جما مایال" از برنامه تحقیقاتی سلامت ایمنی HMRI این مطالعه را سرپرستی کرد که نشان داد نوعی از سلول ایمنی به نام "سلول کشنده طبیعی" در بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه، فعالیت غیرعادی دارد.

وی اظهار کرد: سلول های ایمنی ذاتی به نام سلول های کشنده طبیعی در بافت ریه وجود دارند. اما آنچه ما دریافتیم این است که این سلول های ایمنی در ریه ها به طور غیر طبیعی در بافت ریه‌ی فردِ مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه فعال می‌شوند.

در این بیماران این سلول ها وقتی در معرض عفونت های ویروسی قرار می گیرند، به سرعت فعال می شوند و سپس از کار می افتند. بعد از آن پاسخ ایمنی دچار اختلال می شود و سلول های کشنده پروتئین لازم "سیتوکین" را تولید نمی کنند و به عفونت های ویروسی پاسخ مناسبی نمی دهند.

این متخصص موسسه تحقیقات پزشکی هانتر "HMRI ادامه داد: این بدان معناست در حالی که سلول‌های ایمنی ساکن بافت ریه به عفونت پاسخ می‌دهند، این کار را خیلی تهاجمی انجام می‌دهند و سپس در تولید آنچه برای مبارزه با عفونت لازم است، ناکام می‌مانند.

به گفته متخصصان، دو عامل سیگار کشیدن و بیماری مزمن انسدادی ریه با تغییرات غیرطبیعی در عملکرد نوع خاصی از سلول که به عنوان سلول کشنده طبیعی ساکن بافت ریه شناخته می شود، مرتبط هستند. ایسنا

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.