برای اولین بار در طول تاریخ بیش از ۴ هزار دستیار پذیرش کردیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین‌اللهی گفت: در نشست با رئیس‌جمهور در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارش کاملی از اقداماتی که در دولت سیزدهم در حوزه بهداشت و درمان صورت گرفته خدمت آیت‌الله رئیسی ارائه شد، انعکاس اقدامات ما باید در آینه رضایت خاطر مردم دیده شود و اگر مردم راضی باشند، آنگاه قطعا توانسته ایم به وظیفه خود عمل کنیم.

وی با اشاره به اقداماتی که دولت سیزدهم در مهار و کنترل کرونا و همچنین واکسیناسیون عمومی صورت داده افزود: اوایل شروع بکار دولت سیزدهم روزانه ۷۰۰ مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور وجود داشت و آمار مراجعه کنندگان به بیمارستانها بالای ۵۰ هزار نفر بود، واکسیناسیون عمومی یکی از اقداماتی بود که دولت سیزدهم مجدانه آن را اجرا کرد و تا امروز با کمک مردم نزدیک به ۱۵۵ میلیون دز واکسن تزریق کرده‌ایم و این سبب کاهش ابتلا  به کرونا شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به آمار جانباختگان کرونا در کشور گفت: از ابتدای شیوع  کرونا در کشور تا آذر ۱۴۰۰ متاسفاته نزدیک به ۱۲۲ هزار نفر از هموطنان ما به دلیل ابتلا به این ویروس جان باختند اما از آذر ۱۴۰۰ تا امروز آمار جانباختگان کرونا  ۱۲ هزار نفر بوده است که این نشان از روند کاهش مرگ و‌میر  ناشی از کرونا است،کرونا هنوز تمام نشده است و باید مراقبت‌ها و پروتکل‌ها همچنان رعایت شود و تاکید ما این است که باید واکسن کرونا سالی یکبار حتما تزریق شود.

عین‌اللهی با اشاره به دستاوردهای ایران در تولید واکسن خاطرنشان کرد: ایران اکنون نه تنها نیازهای داخلی خود در امر واکسن کرونا را تامین کرده،  بلکه به یک کشور صادرکننده واکسن کرونا تبدیل شده است و تاکنون این واکسن‌ها را به ونزوئلا و برخی از کشورهای  آفریقایی صادر شده است، جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای موفق در مهار کرونا است، حدود ۲ ماه است که آمار مبتلایان کرونا به شدت کاهش یافته و آمار مرگ و میر ناشی از کرونا نیز به زیر ۱۰ نفر در روز رسیده در حالی که آمار فوتی‌ های کرونا در برخی از کشورهای اروپایی همچنان بالای ۱۰۰ نفر است. 

وی در خصوص شیوع آنفولانزا در کشور نیز افزود: از سال ۹۸ به بعد آنفولانزا در ایران به دلیل استفاده حداکثری از ماسک و تعطیلی مراکز آموزشی در کشور وجود نداشت و امسال مجددا شیوع یافت و بهترین زمان تزریق واکسن نیز شهریورماه و مهرماه بود، در خصوص تاثیر مصرف آنتی‌ بیوتیک در آنفولانزا نیز باید گفت آنتی بیوتیک برای عفونت‌های ثانوی آنفولانزا موثر است اما ما امروز شاهد مصرف نابجای انتی بیوتیک در کشور هستیم، طی چند روز گذشته نیز میزان تولید آنتی‌ بیوتیک در این هفت ماه گذشته به اندازه کل سال پیش بود اما برخی شرکت‌ها که قرار بود تولید آنتی بیوتیک را بالا ببرند این کار را انجام ندادند و ما شاهد کمبود مقطعی آنتی بیوتیک بودیم که با افزایش تولید و واردات، این کمبود جبران شد.

وزیر بهداشت بر افزایش سطح نظارت‌‌ها بر اقلام دارویی خبر داد و گفت: ما تصمیم گرفتیم علاوه بر سامانه تی تک که مثل هر ابرسامانه دیگری دارای باگ‌هایی نیز هست، نطارت‌ها را چند لایه کرده و نظارت میدانی نیز صورت گیرد، در عین حال تاکید می‌کنم که مصرف سرانه دارو در کشور بسیار بالاست و باید به پرونده الکترونیک وصل  و تابع ضوابط باشد.

عین اللهی به اجرای طرح دارویار اشاره کرد و گفت: این طرح سبب جلوگیری از قاچاق دارو در کشور و سبب شد تا تولید کنندگان سود خود را از محل فروش دارو و نه ما به تفاوت ارز ترجیحی و نیمایی به دست بیاورند، طرح دارویار بسیار موفق بود، لازمه اجرای طرح دارویار نسخه الکترونیک بود که میزان پیشرفت این طرح از ۱۰ درصد در ابتدای دولت به بالای ۹۰ درصد رسیده است و بیماران تا ۲ نوبت می توانند با استفاده از نسخه الکترونیک خود دارو دریافت کنند.

وی با اشاره به بیمه همگانی در کشور از بیمه شدن حدود ۶ میلیون خانوار که جزو ۳ دهک پایین جامعه هستند به صورت رایگان خبر داد و تاکید کرد: تلاش هستیم که اگر شهروندان ایرانی گرفتار بیماری شدند نگران درمان بیماری باشند نه هزینه‌های درمان.

وزیر بهداشت با اشاره به بودجه مجلس برای تامین درمان بیماری ‌های خاص از شروع بکار صندوق بیماری ‌های خاص در کشور خبر داد و گفت: امیدواریم با در نظر گرفتن اعتبارات بهتر از سوی مجلس خدمات بیشتری  به بیماران خاص در کشور ارائه دهیم.

عین اللهی در خصوص اجرای طرح پزشک خانواده در کشور نیز گفت: زیرساخت های پزشک خانواده در کشور ایجاد شده و  برای اجرای بهتر آن نیازمند اعتباری بالغ بر ۳۵ هزار میلیارد تومان هستیم، پزشک خانواده فقط مربوط به درمان خانوار نیست بلکه با بیماری یابی و بررسی‌های دقیق جنبه پیشگیری دارد و اکنون طرح پزشک خانواده برای ۲۵ میلیون نفر در حال اجرا است که با تامین اعتبارات در حوزه شهری نیز آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به افزایش ظرفیت دانشجو در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی اظهار کرد: در کنکور امسال ۲۰ درصد افزایش ظرفیت صورت گرفته و از هفت هزار دانشجو به ۱۰ هزار و ۶۰۰ دانشجو رسیده است، برای اولین بار در طول تاریخ بیش از ۴ هزار دستیار پذیرش کردیم که با تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها این رقم بیشتر نیز خواهد شد. نکته مهم در افزایش طرفیت‌ها بحث بومی گزینی بوده است.

وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات مهم دیگری که از شروع بکار دولت سیزدهم در امر درمان و سلامت صورت گرفته گفت: افزایش ۱۰ هزار تخت  در ۷۹ مراکز درمانی از جمله این اقدامات است، تعرفه پرستاری نیز که از سال ۸۶ مصوب و اجرا نشده بود در شورای عالی بیمه سلامت به تصویب رساندیم و از ماه گذشته پرداخت تعرفه پرستاری آغاز شده است.

عین اللهی با اشاره به اقداماتی که این وزارتخانه در امر طب سنتی صورت داده گفت: ما طب سنتی را به عنوان یک درس دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دایر کردیم و اکنون نزدیک به ۴۰۰ متخصص طب ایرانی دوره دیده دانشگاهی در کشور داریم، درمانگاه‌های طب ایرانی در کشور دایر شده است، حتما باید طب ایرانی دانشگاهی را از طب ایرانی تجربی جدا کنیم

وی با اشاره به کنفرانس سلامت در قاهره با بیان اینکه شاخص‌های سلامت ایران با فاصله بسیار معناداری از کشورهای منطقه جلوتر بود گفت: این یک موفقیت بزرگ برای ایران است.

وزیر بهداشت از شروع ژن درمانی و پژوهش‌های موفق مربوط به آن در کشور خبر داد و گسترش خانه‌های بهداشت در کشور را از دستور کار های این وزارتخانه برشمرد.

عین اللهی به چالش جمعیت اشاره و تاکید کرد که ۷ سال فرصت داریم مسئله جمعیت را ترمیم کنیم.

به گزارش وبدا وی در پایان با بیان اینکه شاخص مصرف سرانه سیگار ما وضعیت خوبی ندارد افزود: باید در این زمینه تمهیدات جدی در نظر گرفته شود.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه