موارد مبتلا به آنفلوآنزا در کشور کاهش پیدا کرده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، شهنام عرشی در خصوص آخرین وضعیت آنفلوآنزا در کشور گفت: ما هرساله انتظار داریم که با موجی از آنفلوآنزا در فصول سرد مواجه شویم. در هر ۱۰ سال که ویروس تغییراتی دارد بیماری ممکن است شدت و ضعفی داشته باشد مثلا تبدیل به پاندمی شده و حتی مرگ و میر آن افزایش پیدا کند. خوشبختانه امسال این روال شدید بیماری را نداریم. 

وی افزود: امسال حدود یک ماه زودتر موج بیماری آغاز شد و در اطفال و کودکان نمود بیشتری داشت. چرا که در دوسال دوره کرونا به دلیل مراقبت‌هایی که انجام می‌شد، اطفال و کودکان مواجهی با ویروس‌ها نداشتند، آنتی‌بادی بدن آن‌ها کاهش پیدا کرد و در نتیجه ابتلای آن‌ها به بیماری ممکن‌تر شد، خوشبختانه در دو سه هفته موج بیماری تا حدودی کاهش یافته است. در این موج حدود ۴۰ درصد سرماخوردگی‌ها آنفلوآنزا بوده‌اند. اما در حال حاضر این میزان به ۲۰ درصد رسیده است. 

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تأکید کرد: وقتی موج آنفلوآنزا در کشور شروع می‌شود ما انتظار داریم که سه تا چهارماه موج بیماری طول بکشد به همین دلیل انتظار ما این است که این موج تا بهمن‌ماه ادامه داشته باشد به ویژه اینکه در افراد حساس و دارای بیماری زمینه‌ای و همچنین کودکان و سالمندان ممکن است مشکل ساز باشد به همین دلیل تأکید داریم که سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای حتما واکسن تزریق کنند. 

عرشی گفت: حدود ۱۶۰ نفر در نتیجه این بیماری در کشور فوت کردند که این عدد برای هر سال مورد انتظار است. همه‌ساله در جهان حدود یک میلیون نفر جان خود را به دلیل آنفلوآنزا از دست می‌دهند. اکثریت قریب به اتفاق فوت شدگان در سنین بالا بوده یا اینکه دارای بیماری نقص ایمنی و بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت و... داشته‌اند، هر ماهه حتی در فصول گرم هزار مورد نمونه را از نظر انواع ویروس‌های سرماخوردگی مورد آزمایش و رصد قرار می‌دهیم. در تابستان صفر درصد ویروس‌های سرماخوردگی آنفلوآنزا بود اما در پاییز ۴۰ تا ۵۰ درصد موارد سرماخوردگی از موارد ضعیف تا قوی، آنفلوآنزا بودند. 

وی اظهار کرد: کاهش موارد کنونی آنفلوآنزا به معنی رفع خطر نیست بلکه همانطور که گفته شد ممکن است برای بیماران زمینه‌ای، اطفال و سالمندان خطرناک باشد، ویروس آنفلوآنزا تغیر قابل توجهی نداشته است، اگرچه این ویرس تغییرات جزئی را هرساله دارد و به همین دلیل است که هر سال افراد باید واکسن را تزریق کنند. این تغییرات جزئی به گونه‌ای است که ۲۰ درصد جمعیت هر منطقه را به صورت شدید یا ضعیف مبتلا می‌کند. 

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه ویروس‌های تنفسی همیشه در گردش هستند در مورد موارد بیماری‌های تنفسی به غیر از کرونا و آنفلوآنزا نیز گفت: ۱۶ درصد ویروس‌های موجود در جامعه را رینو ویروس‌ها و برخی دیگر را کرونا ویروس‌های معمولی و سایر ویروس‌های سرماخوردگی تشکیل می‌دهند. 

به گزارش ایلنا عرشی در پایان با اشاره به جام‌جهانی قطر گفت: افرادی که در اجتماعات شرکت می‌کنند باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند به ویژه وقتی که به کشوری می‌رویم که در آن یک بیماری شیوع دارد، باید واکسن این بیماری را تزریق کرده و موارد بهداشتی مانند زدن ماسک را رعایت کنیم، در خصوص ابراز نگرانی‌ها در مورد احتمال ابتلا به ویروس مرس "سندرم تنفسی خاورمیانه" در قطر نیز باید بگویم تا امروز حتی یک مورد ابتلا به مرس در این کشور رؤیت نشده است با این حال همان دستورالعمل‌ها که در مورد پیشگیری از آنفلوآنزا و کرونا وجود دارد برای مرس نیز کاربرد دارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه