درمان ۷۰ نوع بیماری صعب‌العلاج در کودکان به کمک پیوند سلول‌های بنیادی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، امیرعلی حمیدیه با عنوان این مطلب که تمام موارد مشکل و پیچیده پیوند کودکان از سراسر کشور به مرکز طبی کودکان ارجاع داده می‌شود گفت: در این ۶ سال بیش از ۶۰۰ عمل پیوند توسط تیم‌های پزشکی، آزمایشگاه و مراقبت‌های بعد از پیوند انجام شده است.

وی افزود: اولین بانک اهداکننده سلول‌های بنیادی خونساز در کل منطقه شرق مدیترانه "خاورمیانه" را سال ۱۳۸۷ در دانشگاه علوم پزشکی راه‌اندازی کردم و در سال ۱۳۸۹ ایران بیست و ششمین کشوری بود که موفق شد به بانک جهانی سلول‌های بنیادی متصل شود، اکنون در ایران بالای ۱۵ مرکز پذیره‌نویسی وجود دارد که اهداکنندگان ۱۸ تا ۵۵ سال که سابقه یکسری از بیماری‌ها را نداشته باشند، می‌توانند در این بانک عضو شوند. همچنین "فتوفرزیس" که برای عوارض بعد از پیوند کاربرد دارد سال‌ها است تنها در این بیمارستان انجام می‌شود.

رئیس بخش پیوند مرکز طبی کودکان ادامه داد: تیم پیوند در حال حاضر بر سه عرصه اصلی شامل توسعه مراکز ارائه دهنده خدمات سلول‌درمانی و پزشکی بازساختی، توسعه تجاری‌سازی بازار محصولات سلولی و توسعه آموزش، پژوهش و منابع انسانی تمرکز دارد، در حیطه آموزش سعی کردیم به پزشکان، پرستاران و تیم آزمایشگاهی آموزش دهیم تا در سراسر کشور تیم پیوند داشته باشیم و طبق مصوبه وزارت بهداشت با وجود فلوشیپ پیوند سلول‌های بنیادی کودکان اساس کار که آموزش، پژوهش و درمان است، به خوبی پیش می‌رود.

حمیدیه گفت: در حوزه پژوهش سعی کردیم به فناوری و شرکت‌های دانش بنیان کمک کنیم که محصولات داخلی تولید کنند به طوری که با وجود محصولات داخلی کادر درمان ما تمایلی به استفاده از محصولات خارجی ندارند و اینگونه به طور غیر مستقیم به کارآفرینی و ایجاد اشتغال در کشور کمک شایانی شده است، ۷۰ نوع بیماری صعب‌العلاج در کودکان به کمک پیوند سلول‌های بنیادی درمان می‌شود، این آمار در بالغین حدود ۱۴ مورد است. شاید تعداد هر کدام از این بیماری‌ها در کودکان کمتر از بالغین باشد ولی تنوع تعداد بیماری‌ها، ارائه پروتکل‌های جدید درمانی را بسیار دشوار می‌کند.

وی اظهار کرد: ۷۰ نوع بیماری شامل ۶ دسته می‌شوند؛ انواع بیماری‌های بدخیم خونی، بیماری‌های غیربدخیم خونی که کشنده هستند، بیماری‌های نقص ایمنی ارثی، بیماری‌های متابولیک، تومورهای جامد کودکان، بیماری‌های خودایمنی که در مجموع از پنج رشته فوق‌تخصصی ایمونولوژی، روماتولوژی، هماتولوژی، آنکولوژی، نورولوژی و غدد برای پیوند ارجاع داده می‌شوند. بیمارانی که تمام درمان‌ها برای آنها انجام شده و شانس زندگی آنها صفر درصد است، تاکنون با کمک خداوند توانسته‌ایم شانس زندگی این بیماران را به ۷۰ درصد برسانیم.

 رئیس بخش پیوند مرکز طبی کودکان در پایان اضافه کرد: این بیماران بعد از پیوند ۶ ماه دارو مصرف می‌کنند و روند درمان متوقف می‌شود و همانطور که گفته شد پیوند برای ۷۰ درصد این بیماران علاج قطعی است. تاکنون از ۱۳ ملیت برای پیوند به مرکز طبی کودکان مراجعه کننده داشتیم، کار پیوند آنقدر سخت و پیچیده است که شاید تیم پیوند زودتر از رشته‌های پزشکی دیگر خسته شوند و نیاز به حمایت‌های بیشتری دارند، با توجه به اینکه سازمان جهانی بهداشت تعداد پیوند در هر کشور را به عنوان شاخص پیشرفت بهداشت کشور معرفی کرده، لازم است مسئولان وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان برای توسعه شاخص‌های بهداشتی توجه بیشتری به این موضوع داشته باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه