کاهش پرداختی بیماران درمورد برخی داروها با تغییر پایه پوشش بیمه ای
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حیدر محمدی با بیان اینکه هدف از اجرای طرح دارویار تغییر سیاست های ارزی و عدم افزایش پرداختی از جیب بیمار بود گفت: با اجرای طرح دارویار ارز دولتی واردات و تولید نیمایی و یارانه دارو به انتهای چرخه مصرف "مردم" منتقل شد. در حال حاضر ۹۵ درصد از داروهای مصرفی در تحت پوشش طرح اصلاح سیاست های ارزی قرار گرفته اند، حدود یک هزار و ۷۰۰ قلم دارو در کشور، تحت پوشش بیمه نبودند که در این بین مانند چاقی و لاغری و ویتامین ها در دسته مکمل ها بودند، اما تغییر قیمت ۳۶۶ قلم مابقی این اقلام که اضطرار درمانی داشتند، تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص برخی اظهارات مبنی بر عدم پوشش بیمه تعدادی از داروها پس از اجرای طرح دارویار تصریح کرد: این داروها از ابتدا هم مشمول ارز ترجیحی نمی شدند که در انتهای زنجیره نیز پوشش بیمه ای برای آن در نظر گرفته شود، افزایش هزینه های تولیدکنندگان یک امر طبیعی است اما نباید این افزایش هزینه ها به افزایش قیمت دارو ختم شود. افزایش قیمت دارو توسط بیمه ها پوشش داده شده و تنها بار مالی آن متوجه دولت می شود.

وی در خصوص کمبود اسپری های تنفسی گفت: در مقاطعی دچار کمبود اسپری های تنفسی شده بودیم که با افزایش تولید و واردات، این کمبودها بر طرف شد و تا زمانی که تولید نیاز کشور را برطرف کند، واردات نیز ادامه خواهد داشت، با اصلاح سیاست های ارزی انسولین قلمی وارداتی، قیمت این اقلام دچار افزایش شد اما برای بیمارانی دارای نسخه با قیمت های قبل عرضه می شوند و انسولین قلمی ۲۲۰ هزار تومانی با قیمت ۴ هزار و ۵۰۰ تومان به بیماران فروخته می شود.

به گزارش وبدا محمدی در پایان با اشاره به تمایل بخشی از جامعه برای استفاده از خدمات طب سنتی گفت: متقاضی فرآورده های سنتی در ایران زیاد است و پیش از این، داروهای گیاهی به شکل سنتی در داروخانه ها توزیع می شد که در حال حاضر به شکل فرآوری شده، توزیع می‌شود، در تولید داروهای گیاهی به نسبت افق برنامه ششم توسعه در حوزه طب سنتی پیشرفت ۲۰۰ درصدی داریم، از افق سال ۱۴۰۴ برای تولید فرآورده های طب سنتی بسیار جلوتر هستیم و حدود ۲ هزار پروانه محصولات طب سنتی به وسیله ۴۰۰ شرکت تولید کننده از سوی سازمان غذا و دارو صادر شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه