سیاست‌های اداره کل تجهیزات پزشکی در راستای نابودی تولیدات داخلی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رامین رحیمیان وضعیت تولید تجهیزات پزشکی را بسیار نابسامان خواند و گفت: بخشی از مشکلات ما ناشی از شرایط اقتصادی حاکم بر کشور است، اما بخش دیگر مشکلات ما مربوط به وزارت بهداشت و اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو است که در دو سال اخیر تشدید شده است.

عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ادامه داد: تصمیمات و سیاست‌های اشتباه اداره کل تجهیزات پزشکی، منجر به کاهش بازده تولید شده است به طوری که مجبوریم شده ایم ظرفیت تولیدات خود را از سه شیفت به یک شیفت تقلیل دهیم، قیمت گذاری دستوری و استثمارگونه اداره کل تجهیزات پزشکی جای انتقاد دارد، این قیمت گذاری ها توسط بزرگ‌ترین مشتری کالاهای تولیدی که وزارت بهداشت باشد، صورت می‌گیرد و همین موضوع می‌تواند شبهه تضاد منافع را متصور سازد.

وی همچنین از تأخیرهای طولانی مدت اداره کل تجهیزات پزشکی در صدور پروانه صادرات انتقاد کرد و افزود: بعضاً برای صدور پروانه صادرات که یک هفته زمان می‌برد، تا دو سال منتظر می‌مانیم و دست آخر هم نهایی نمی‌شود، محصولات ما می‌بایست به صورت پکیج در اختیار مشتری داخلی و خارجی قرار گیرد، اما مشاهده می‌کنیم که اداره کل تجهیزات پزشکی، برای یک قطعه پروانه صادر می‌کند و برای یک قطعه دیگر، پروانه صادر نمی‌کند و همین موضوع منجر به بروز مشکل در فرایند فروش کالای ما می‌شود.

رحیمیان با انتقاد از قیمت گذاری دستوری اداره کل تجهیزات پزشکی گفت: قیمت‌هایی که در سایت رسمی اداره کل تجهیزات پزشکی اعلام می‌شود به شدت ناعادلانه است. زیرا بر اساس اعلام بانک مرکزی از سال ۹۸ تا امسال سالیانه ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش نرخ تورم داشته ایم که تورم در سطح جامعه همیشه بالاتر بوده است. با این حال در دو سال گذشته تورم تولید بالای ۳۰۰ درصد بوده، اما قیمت محصولات ما کمتر از ۳۰ درصد افزایش داشته است البته این افزایش قیمت بعد از قطع ارز ترجیحی بوده است به طوری که تا یک ماه و نیم پیش ۹ درصد افزایش قیمت اعمال شده بود.

عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی تاکید کرد: بعد از قطع ارز ترجیحی، مواد اولیه را با ارز ۲۹ هزار تومانی وارد می‌کنیم سیاست‌های اداره کل تجهیزات پزشکی در راستای نابودی تولیدات داخلی است به عنوان مثال در سال ۹۶ یک پیچ کورتیکال که برای شکستگی اندام‌ها استفاده می‌شود، از کمپانی لهستانی با ۸ دلار وارد شد. امسال همین محصول تولید داخل را ۳۶ هزار تومان قیمت گذاری کرده اند. یعنی محصول ما امسال به یک هشتم قیمت سال ۹۶ فروخته می‌شود در حالی که کیفیت محصول ما خیلی بهتر از کالای وارداتی است.

به گزارش مهر وی در پایان اظهار کرد: در تولید ایمپلنت‌های ارتوپدی هیچ کمبودی نداریم، یکی از راه‌های ادامه حیات تولید محصولات "های تک" صادرات است. ما تا سال گذشته در سه شیفت کار می‌کردیم که می‌توانستیم یک شیفت آن را به صادرات اختصاص دهیم. اما وقتی پروسه صدور مجوز طولانی می‌شود و یا اجازه صادرات نمی‌دهند حیات صنعت به خطر می‌افتد، کالای پزشکی برای صادرات می‌بایست گواهی استاندارد اختصاصی از وزارت بهداشت بگیرد که نشان بدهد کالای صادراتی در کشور مبدا مجوز مصرف دارد، صادرات کالاهای پزشکی به رقابت وابسته است و مشتری نمی‌تواند ۸ ماه منتظر کالای ما باشد بنابراین سراغ کشور دیگری می‌رود.

پایان پیام/

مطالب مشابه