نانوایی‌ها در صدر شکایات بهداشتی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در هفته اخیر طبق آخرین نقشه رنگ‌بندی کرونایی کشور، کاهش شهرهای نارنجی و زرد کرونایی که به عنوان شهرهای پرخطر و نسبتا پرخطر رقم خورد و بنابر اعلام وزارت بهداشت، در حال حاضر تعداد شهرهای با وضعیت قرمز مانند هفته‌های گذشته صفر بوده و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از ۱۲ به شش شهر کاهش یافته است. همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد از ۱۴۳ به ۱۲۲ کاهش یافته و تعداد شهرهای با وضعیت آبی از ۲۹۳ به ۳۲۰ شهر افزایش یافته است.

البته باید توجه کرد که باتوجه به موج هشتم کرونا در کشور و شناسایی سویه‌های جدید اُمیکرون نظیر XBB، BQ۱ و ... در کشور، نمی‌توان به روند کاهشی شهرهای نارنجی و زرد اطمینان چندانی داشت و با توجه به اینکه همچنان تعداد مبتلایان روزانه سه رقمی است، باید مراقب بود تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بتوانیم مهار کووید ۱۹ را در دست داشته باشیم، چراکه پیش‌بینی‌های کارشناسان حوزه سلامت نیز از روند موج هشتم کرونا نشان می‌دهد افزایش مبتلایان ناشی از زیرسویه‌های جدید اُمیکرون، منجر به بروز موج جدیدی شده و انتظار می‌رود تا عید نوروز روند افزایشی موج ادامه داشته باشد و پس از آن به تدریج روی منحنی نزولی قرار گیرد. بنابراین همچنان باید مراقب بود تا ویروس کرونا مجددا در کشور جولان ندهد.  

در حال حاضر بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور در هفته منتهی به یکم بهمن ماه ۱۴۰۱، "از ۲۴ دی تا اول بهمن ماه ۱۴۰۱" پایین و بالغ بر ۳۲.۳۲ درصد بوده است.

62493722.jpg 37.23 KB


روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی را از ۲۴ دی تا یکم بهمن ماه ۱۴۰۱ می‌توانید در نمودار زیر مشاهده کنید:

62493723.jpg 31.43 KB


در عین حال میانگین میزان رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی استان‌های کشور در بازه زمانی ۲۱ تا ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، بالغ بر ۴۵.۸۲ درصد بوده است. در این شاخص بیشترین میزان رعایت در استان لرستان با ۸۶.۱۴ درصد و کمترین میزان رعایت هم در استان تهران با ۳۳.۱۲ درصد بوده است.
62493724.jpg 47.92 KB

همچنین میانگین رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی کشور از ۱۴ تا ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، بالغ بر ۴۵.۸۲ درصد بوده است که فرودگاه‌ها با ۹۴.۵۹ درصد بیشترین میزان رعایت و نانوایی‌ها با ۴۴.۷۴ درصد کمترین میزان رعایت را در این شاخص داشته‌اند.

62493728.jpg 46.39 KB


میانگین استفاده از ماسک در شاغلین و خدمت‌گیرندگان به تفکیک اماکن عمومی استان‌های کشور از ۲۱ تا ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، ۱۸.۹۷ درصد بوده است که بیشترین میزان رعایت در استان چهارمحال و بختیاری با ۳۴.۱۴ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به کهگیلویه و بویر احمد با صفر درصد بوده است.

62493726.jpg 35.05 KB


همچنین میانگین استفاده از ماسک در شاغلین و خدمت گیرندگان به تفکیک اماکن عمومی کشور نیز از ۱۴ تا ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، ۱۸.۹۷ درصد بوده است که بیشترین میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی مربوط به فرودگاه‌ها با ۶۴.۸۶ درصد و کمترین میزان استفاده از ماسک مربوط به مراکز تفریحی با ۱۱.۵۴ درصد است.

62493730.jpg 29.04 KB


میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۲۱ تا ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، ۲۹.۴۷ درصد بوده است که بیشترین میزان رعایت مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۵۵ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به همدان با ۱۴.۷۲ درصد بوده است.

همچنین میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی کشور از ۱۴ تا ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، ۲۹.۴۷ درصد بوده که فرودگاه‌ها با ۷۸.۳۸ درصد بیشترین درصد رعایت و پاساژها با ۲۵.۶۰ درصد کمترین میزان رعایت را داشته‌اند.

62493731.jpg 34.75 KB


میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۲۱ تا ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، ۴۴.۳۵ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت مربوط به استان همدان با ۶۸.۹۷ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به گیلان با ۳۲.۹۶ درصد بوده است.

62493725.jpg 39.89 KB


همچنین میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی کشور از ۱۴ تا ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، ۴۴.۳۵ درصد بوده است. دانشگاه‌ها با ۸۶.۷۳ درصد رعایت تهویه مناسب در بالاترین حد رعایت بوده و مراکز ورزشی با ۴۱.۷۹ درصد در قعر رعایت این پروتکل قرار دارند.

62493729.jpg 40.63 KB


در عین حال طبق اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، بر اساس اقدامات ناشی از تشدید بازرسی‌ها از تاریخ ۲۱ تا ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، از تعداد ۳۵۷۷۸۰۷ مرکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش، بالغ بر ۱۲۹۳۵۳ مورد بازرسی انجام شده است.

62493720.jpg 28.6 KB


همچنین طی این مدت تعداد ۲۲۹۷۴ مرکز از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی اخطار گرفته و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند و ۳۸۲ مورد از این مراکز نیز پلمب شده‌اند.

62493721.jpg 30.96 KB


آخرین وضعیت شکایات مردمی سامانه ملی پاسخگویی ۱۹۰ وزارت بهداشت در مقابله با کرونا

گزارش شکایات مردمی در بخش بهداشت سامانه ملی پاسخگویی ۱۹۰ نشان می‌دهد که تعداد کل تماس‌های پاسخ داده شده ۳۸۷۸ تماس بوده است و تعداد کل شکایات ثبت شده نیز ۱۴۹۶ شکایت بوده است. باید توجه کرد که بیشترین مکان مورد گزارش برای ثبت شکایات بهداشتی مربوط به نانوایی‌ها است که با ۱۴ درصد و با موضوع عدم رعایت بهداشت دست کارکنان گزارش شده است.


پایان پیام/