پیشرفت نسخه نویسی الکترونیک از ۱۰ درصد به بیش از ۹۰ درصد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین اللهی در حاشیه بازدید از پروژه بیمارستان در حال ساخت شهید سلیمانی شهرستان فردیس گفت: امروز شاهد پیشرفت کامل این بیمارستان هستیم؛ شهر فردیس از شهرهای بزرگ استان البرز با حدود ۶۰۰ هزار نفر جمعیت است که متاسفانه تا کنون از نعمت بیمارستان، برخوردار نبوده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: در سفر استانی رییس جمهور، لزوم تکمیل این بیمارستان مطرح و اعتباراتی برای آن در نظر گرفته شد. عملیات عمرانی این بیمارستان از سال ۹۵ آغاز شده و تا قبل از دولت سیزدهم، پیشرفت فیزیکی کمتر از ۵۰ درصد داشت اما با پیگیری های مستمر استاندار و نمایندگان مردم در مجلس، پیشرفت فیزیکی این پروژه، بسیار بالا بوده و در طول یکسال، پیشرفت قابل توجهی داشته که نشان دهنده عملکرد جهادی مدیران است، ظرفیت پروژه بیمارستان شهید سلیمانی شهید فردیس ۲۶۰ تخت است که قابلیت افزایش دارد.

وی افزود: بیمارستان فردیس با آخرین اصول معماری و مهندسی پیشرفته ساخته شده و تمام بخش های مورد نیاز یک بیمارستان عمومی و پیشرفته از جمله اورژانس، آزمایشگاه، تصویربرداری، ۶ اتاق تسهیلات زایمانی، ۵ اتاق عمل و یک اتاق عمل سرپایی در بخش اورژانس را دارد، تا کنون حدود ۵۶۰ میلیارد تومان برای بیمارستان شهید سلیمانی فردیس هزینه شده که ۷۰ درصد اعتبارات آن در دولت سیزدهم تامین شده و امیدواریم باتوجه به فضای مناسب این بیمارستان به یک مرکز آموزشی تبدیل شود تا امکانات بهتری به آن اختصاص یابد و محلی برای اقدامات درمانی و آموزشی روزآمد باشد.

عین اللهی گفت: وزارت بهداشت از طریق هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران، حمایت ها و پشتیبانی های جامعی در تامین تجهیزات این بیمارستان داشته و از نظر تجهیزات، شرایط مناسبی در این مرکز وجود دارد که تا ۱۰ روز آینده، پذیرش بیمار و در اوایل سال جدید افتتاح رسمی آن  انجام می شود و امیدواریم رییس جمهور نیز در مراسم افتتاح این بیمارستان حضور داشته باشند، شرط افتتاح پروژه های حوزه سلامت، پذیرش بیمار است و هیچ پروژه ای را بدون پذیرش بیماران افتتاح نمی کنیم. رییس جمهور محترم تاکید دارند پروژه ای افتتاح شود که آغاز بکار کرده باشد در حالی که در  گذشته برخی مراکز پس از افتتاح آغاز بکار نمی کرد .

وزیر بهداشت در خصوص عملکرد سال ۱۴۰۱ وزارت بهداشت گفت: در سالی که گذشت دستاوردها و موفقیت های بزرگی داشتیم که مهار کرونا یکی از اصلی ترین آن ها بود و در منطقه از کشورهای موفق در پیشگیری و درمان کرونا شناخته شدیم. در شرایط کنونی نیز که وضعیت کرونا در بسیاری از کشورهای پیشرفته مناسب نیست در ایران وضعیت مناسبی را شاهدیم.

وی با اشاره به افتتاح ۱۵ هزار تخت بیمارستانی در کشور افزود: افتتاح این تعداد تخت بی نظیر است. در کشور ۱۵۰ هزار تخت بیمارستانی داریم و  در دولت سیزدهم به اندازه ۱۰ درصد کل تخت های بیمارستانی تخت جدید به ظرفیت کشور اضافه شد، به عبارت دیگر ۱۰ درصد مجموع تخت های بیمارستانی کشور در یکسال راه اندازی شد که نشان دهنده کار جهادی دانشگاه های علوم پزشکی است.

عین اللهی همچنین از افتتاح ۲ هزار مرکز بهداشتی و ۱۰۰ پایگاه اورژانس در سال جاری خبر داد و گفت: حدود ۷۰ هزار نیروی انسانی در وزارت بهداشت با استفاده از  ظرفیت قانون ایثارگری، تبدیل وضعیت شدند و مجوز استخدام ۲۵ هزار نفر دیگر نیز اخذ شده است، در این مدت ۱۰ هزار پزشک و دندانپزشک در کشور توزیع شدند که ۷۰ درصد آنها در مناطق محروم به خدمت مشغولند همچنین دو هزار و ۸۰۰ پزشک متخصص با اولویت مناطق کمتر برخوردار در کشور توزیع شدند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در سال جاری باتوجه به فرمایش ها و تاکید مقام معظم رهبری، شاهد افزایش ۴۳ درصدی دانش بنیان های حوزه سلامت بودیم به طوری که اکنون بسیاری از دستگاه های پیشرفته و تجهیزات مراکز بهداشتی و درمانی تولید داخل است و ۲۰ کشور که با آنها مذاکره دوجانبه داشته ایم متقاضی تجهیزات پزشکی باکیفیت ساخت ایران هستند، حدود ۹۹ درصد از داروهای مورد نیاز تولید داخل است که پیشرفت بسیار خوبی به شمار می آید. همچنین پیشرفت نسخه نویسی الکترونیک از ۱۰ درصد در ابتدای کار دولت به بیش از ۹۰ درصد رسیده است.

به گزارش وبدا وی در پایان با اشاره به اجرای برنامه پزشکی خانواده در شهرهای کمتر از ۲۰ هزار نفر و روستاها در سال جاری افزود: در سه استان بوشهر، کردستان و خراسان جنوبی، طرح سلامت بخش اجرایی شد که در قالب آن همه خدمات بیمارستانی به شرط مراجعه از مسیر ارجاع رایگان است و امیدواریم سال آینده نیز طرح پزشکی خانواده و نظام ارجاع را به کمک مجلس در سراسر کشور با اولویت مناطق محروم هر استان و شهرستان اجرایی کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه