نوشیدنی که از ابتلا به دیابت نوع ۲ پیشگیری می‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، اگر تا به حال تصمیم گرفته‌اید که قهوه را از نوشیدنی‌های روزانه خود حذف کنید، کمی دست نگه دارید. بسیاری از مصرف‌کنندگان مشتاق قهوه، چای و نوشابه در یک زمانی به این فکر افتاده‌اند که این نوشیدنی را کنار بگذارند، برخی از آنان در جستجوی خواب بهتر هستند؛ در حالی که برخی دیگر امیدوارند کافئین کمتر برابر با اضطراب کمتر باشد.

برخی دیگر هنوز هم ممکن است امیدوار باشند که بدون وابستگی به موادی مانند کافئین به یک سبک زندگی کاملا سالم دست یابند و در حالی که همه این موارد خوب است اما مطالعه جدید نشان می‌دهد که شاید فنجان قهوه صبحگاهی شما به سلامتی شما کمک می‌کند.

همه ما در مورد برخی از اثرات منفی مصرف کافئین بیش از حد بر بدن شنیده‌ایم و احتمالا آن را تجربه کرده‌ایم و در حالی که عوارض جانبی مانند بی‌خوابی، بی‌قراری، اضطراب، لرزش دست، افزایش ضربان قلب، کم‌آبی بدن، سرگیجه و وابستگی همگی رایج است، مطالعه جدید کافئین را از دید دیگری ترسیم می‌کند و آن را به عنوان یک عامل بازدارنده برای دیابت نوع ۲ در نظر می‌گیرد.

مطالعات قبلی از جمله متاآنالیز ۲۰۱۸ منتشر شده در "بررسی‌های تغذیه" و مطالعه دیگری در سال ۲۰۲۰ منتشر شده در مجله آمریکایی "تغذیه بالینی" افزایش مصرف کافئین را با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط دانسته‌اند، با این حال به گفته نشریه "گاردین" ماهیت مشاهده‌ای این مطالعات رمزگشایی اینکه آیا کافئین به‌ طور خاص دلیل کاهش خطر است یا خیر را دشوار می‌کند.

به منظور مبارزه با این موضوع، محققانی که روی این مطالعه جدید کار می‌کنند، از روشی به نام تصادفی‌سازی مندلی استفاده کردند که بررسی می‌کند چگونه تغییرات مختلف یک ژن در مواجهه با عناصر مشابه واکنش نشان می‌دهد. در این مورد تمرکز آن‌ها روی ۲ نوع ژنی بود که با متابولیسم کافئین سر و کار دارند.

کسانی که دارای گونه‌ای از ژن هستند که به آنان اجازه می‌دهد کافئین را آهسته‌تر متابولیسم کنند، نسبت به افرادی که دارای ژنی هستند که باعث می‌شود کافئین با سرعت بیشتری متابولیزه شود، بیشتر احتمال دارد سطح کافئین در خونشان افزایش یابد.

آنچه محققان با بررسی داده‌های تقریبا ۱۰ هزار نفر کشف کردند، این بود که سطح بالاتر کافئین خون "متابولیز آهسته‌تر کافئین" با شاخص توده بدنی پایین‌تر "BMI" و چربی بدن کمتر در مقایسه با سطح پایین کافئین خون "سوخت و ساز سریع‌تر کافئین" مرتبط است. علاوه بر این، از آنجایی که اضافه‌وزن در بروز دیابت نوع ۲ نقش دارد، کسانی که کافئین را کندتر متابولیزه می‌کنند نیز کمتر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند.

نویسندگان این مطالعه خاطرنشان کردند که تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا نوشیدنی‌های بدون کالری حاوی کافئین می‌توانند گزینه مناسبی برای کاهش بروز چاقی و دیابت نوع ۲ باشند، مورد نیاز است.

نتایج این تحقیق در نشریه BMJ منتشر شده است. ایسنا

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.