کار دلالان به وقت فروشی پزشکان مطرح رسید
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، استان فارس و به ویژه شهر شیراز یکی از قطب های پزشکی کشور است که نزدیک به 7 هزار تخت بیمارستانی با ده ها واحد پزشکی و درمانی در مرکز استان و سایر شهرستان های استان فارس سالانه به هزاران بیمار داخلی و خارجی خدمات بهداشتی و درمانی با استانداردهایی در سطح بین الملل ارایه می دهد و هم اکنون به قطب گردشگری پزشکی در خاورمیانه تبدیل شده است اما نحوه دریافت خدمات در این مراکز آنچنان که باید مطابق اصول و قواعد مرسوم در سایر مراکز بهداشتی و درمانی در کشور نیست.

بررسی ها نشان می دهد که برخی از خدمات پرمخاطب پزشکی مانند بیماری های مزمن از جمله انواع سرطان ها یا برخی بیماری های دیگر مانند دیسک کمر و یا درد مفاصل از جمله مواردی است که یک سیستم غیرقانونی و غیرعرفی با فرم دلالی برای گرفتن وقت نوبت در مدت زمان کمتر از دو روز برای پزشکانی که برای 5 ماه آینده و بیشتر نوبت می دهند و همچنین تسریع وقت عمل جراحی از یک هفته تا ده روز برای بیمارانی که وقت عمل آنها تا کمتر از دو ماه آینده میسر نیست، شکل گرفته است.

برای جویا شدن صحت و سقم این مساله به آرشیو مخاطبانی که این مساله را در دو ماه گذشته گزارش کرده بودند رفتیم با چند نفر از آنها صحبت کردیم و آنها نام، شماره تلفن و اسم پزشکانی را که این افراد با دریافت هزینه برای بیماران وقت ویزیت گرفته بودند را در اختیار مجموعه رکنا گذاشتند.

خانم فاطمه از شیراز دراین خصوص گفت: متاسفانه بسیاری از پزشکان در شیراز که وقت نوبت دهی آنها برای 3 ماه و بیشتر است برای آنها یک سیستم دلالی شکل گرفته است که فرد دلال با منشی پزشک همدستی می کنند و نوبت ویزیت پزشک را برای او از مثلا 5 ماه بعد به دو روز بعد منتقل می کنند و در قبال آن هزینه هایی بین 300 تا 500 هزار تومان دریافت می کنند، شاید اصلا خود پزشک نیز از این مساله بی اطلاع باشد ولی به علت نیازمند بودن برخی از افراد به دریافت سریع آن خدمات پزشکی و درمانی مجبور می شوند نسبت به پرداخت این هزینه غیرقانونی اقدام کنند.

وی در خصوص روند دریافت ویزیت از یکی از پزشکان معروف برای بیماری پدرش اظهار کرد: ما برای درمان بیماری پدرم به صورت عجله ای به مطب یکی از پزشکان معروف شیراز مراجعه کردیم و منشی پزشک به ما گفت که نوبت دهی برای یک سال آینده برای ما مقدور است اگر تمایل دارید باید یک پیش پرداختی هم بپردازید و بعد از مراجعه به چند پزشک دیگر و شنیدن جواب های مشابه با مدت زمان کمتر یکی از آشنایان به ما گفت که فردی را می شناسد که می تواند این مساله یعنی دریافت ویزیت از همان پزشک معروف را تا سه روز آینده برای ما مقدور خواهد ساخت فقط باید هزینه ای برای این کار پرداخت کنیم که 400 هزار تومان از ما دریافت کرد و پرداخت این هزینه برای ما مشکل جدی به حساب نمی آمد، اگر واقعا خانواده بیماری توان پرداخت هزینه های هنگفت درمان را نداشته باشد 400 هزار تومان قطعا مبلغ زیادی برای او محسوب می شود.

پزشک جدید معرفی می کنند و وقت نوبتمی فروشند

از خانم فاطمه درخواست کردیم تا شماره آن فردی را که ویزیت سریع برای آنها دریافت کرد را در اختیار ما بگذارد. بعد از دریافت شماره با آقای محمدرضا صحبت کردیم و برای دریافت ویزیت جهت درمان بیماری با مشخصات سیروس کبد از وی درخواست کمک کردیم.

وی علی رغم اینکه نام چند پزشک را برای دریافت نوبت به او معرفی کردیم به صورت ماهرانه ای دو پزشک دیگر را به ما معرفی کرد که آنچه به گفته او "پزشک کاربلدتری" بودند می توانستند بیماری فرد مورد نظر را سریع تر و بهتر مورد درمان قرار دهند.

آقای محمدرضا در ادامه بعد از جایگزینی دکتر مورد نظر خود گفت: این دکتر برای 4 ماه آینده وقت ویزیت دارد که من می توانم بعد از دریافت 300 تومن در طی دو روز آینده امکان استفاده از خدمات ویزیت آن پزشک را برای شما مهیا کنم.

ما برای بررسی بیشتر موضوع با چند نفر از افرادی که این مساله را گزارش کرده بودند به گفتگو نشستیم که با قدری تفاوت صحبت های "خانم فاطمه و آقای محمد رضا" را مورد تایید قرار دادند. به نظر می رسد با گسترش و توسعه خدمات درمانی و پزشکی در شیراز علی رغم وجود جنبه های مثبت این امر می تواند آسیب هایی نیز به دنبال داشته باشد که بررسی و رسیدگی به آن توسط نهادهای متولی و ناظر باید هرچه سریع تر در اولویت قرار گیرد.لازم به توضیح است خبرگزاری رکنا در این گزارش از نام های غیرواقعی برای دو فرد مصاحبه شونده استفاده کرده است و حفظ حقوق منابع خبری را رکن انکار ناپذیر خود در تمامی گزارش هایی می داند که منابع در آن تمایلی به احراز هویت ندارند. فانا

پایان پیام/

مطالب مشابه