رشته‌های خاص پزشکی باید جذابیت مالی داشته باشند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عدم ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و کاهش گرایش به تحصیل در برخی رشته‌های تحصیلی خاص و پراسترس که در عین حال از جمله رشته‌های ضروری در حوزه درمان به شمار می‌روند و از جمله آنها می‌توان به رشته بیهوشی اشاره کرد به یکی از چالش‌های این حوزه تبدیل شده است و کارشناسان امر بر ضرورت توجه ویژه به عوامل اقتصادی و رفاهی به عنوان راهکار اصلی تأکید می کنند.

غلامرضا حسن زاده دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت در خصوص علت کاهش تمایل پزشکان به تحصیل در رشته بیهوشی گفت: متأسفانه گرایش به برخی رشته‌های تخصصی کاهش پیدا کرده و یک علت آن نیز استرس بالای این رشته‌ها و تنش فکری زیادی است که برای این افراد ایجاد می‌کند، رشته بیهوشی علاوه بر استرس، درآمد چندانی هم ندارد و بدیهی است همه افراد به دنبال تحصیل در رشته‌ای هستند که استرس کمتر و درآمد بیشتری داشته باشد. این موضوع را در جلسات متعدد با معاونت آموزشی وزارت بهداشت مطرح کردیم و حتی به مسیرهای متعددی که در گذشته تجربه شده بود نیز فکر کرده‌ایم.

وی بر ضرورت افزایش جاذبه برخی رشته‌های تخصصی و دانشگاهی تاکید کرد و افزود: لازم است به منظور ماندگاری پزشکان متخصص در مناطق محروم و یا افزایش گرایش افراد به تحصیل در رشته‌های پراسترسی چون بیهوشی، جاذبه‌های مالی ایجاد کنیم که از جمله آنها می‌توان به برداشتن سقف کارانه و سقف حقوق اشاره کرد، در حال حاضر یک کارگروه اقتصادی، میزان بهره‌وری و اثربخشی رشته‌های علوم پزشکی و هزینه اثربخشی آن‌ها را در دانشگاه‌های مختلف در دست بررسی دارد.

به گزارش ایسنا دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت در پایان با اشاره به تأکید رهبر بر لزوم توسعه رشته‌های ضروری و عدم توسعه رشته‌های غیرضروری گفت: این امر بسیار مؤثر و راهبردی است. به دنبال تأکیدات مقام معظم رهبری، دو موضوع ماندگاری پزشکان و ورود آن‌ها به رشته‌های خاص و مورد نیاز کشور را بررسی کردیم و همه کارشناسان به توجه ویژه به عوامل اقتصادی و رفاهی به عنوان راهکار اصلی اشاره کردند، از اکنون باید برای تأمین نیاز کشور به متخصص بیهوشی، طب اورژانس، اطفال و مانند آن تا ۱۰ سال آینده برنامه ریزی کنیم.

پایان پیام/

1 نظر

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.