بیش از ۵۰ درصد پزشکان متخصص سهمیه‌ای هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در ادامه گزارش هفته پيش "اعتماد" با تيتر "افشاي اسامي پزشكان متخصص سهميه‌اي" حالا كمي روي آن داده‌ها دقيق مي‌شويم و آمار و اطلاعات تازه‌اي را منتشر مي‌كنيم خلاصه كل داده‌ها يك جمله است كه بيش از ۵۰ درصد صندلي‌هاي مختص دانشجويان رشته‌هاي تخصصي پزشكي از پوست و قلب گرفته يا روانپزشكي و جراحي مغز و اعصاب، به پزشكان عمومي‌اي رسيده كه از سهميه استفاده كردند و حالا مي‌دانيم كه بيش از ۵۰ درصد پزشكان متخصص سهميه‌اي هستند، به عنوان مثال روي اسناد افشا شده از ۱۵۵ پذيرفته‌شده رشته ارتوپدي دوره ۴۶، تنها ۵۹ نفر سهميه ندارند يا اينكه در رشته قلب و عروق از ۲۲۹ نفر پذيرفته‌شده تنها ۸۹ نفر بدون سهميه قبول شدند.
 
همين دو جمله اما به درصد چنين معنايي مي‌دهند كه از ۶۱ درصد از قبول‌شدگان تخصص قلب كشور در سال ۹۸، پزشكان سهميه‌اي هستند. در ادامه اين گزارش اما دقيق‌تر و جزیي‌تر به اين آمار مي‌پردازيم.

پدارم پاک آیین سخنگوي وزارت بهداشت اگرچه اطلاعات گزارش هفته پيش را رد نكرد اما به مواردي پرداخت كه ارتباطي چنداني به اطلاعات منتشرشده در اين گزارش نداشت و به عبارتي مي‌توان گفت اگرچه سخنان او درست بود اما درباره سهميه‌ها و اطلاعات منتشرشده گمراه‌كننده بود.

ابتدا به بررسي آمار و اطلاعات سه دوره اول آزمون دستياري و پذيرفته‌شدگان بپردازيم دوره‌هايي كه سال به سال آمار پذيرفته‌شدگان سهميه‌اي افزايش يافته و در همين اعداد و آمار مي‌توان شفاف اثر قانون برنامه ششم توسعه بر سهميه‌ها را ديد. سال نخست اين اطلاعات افشا شده پيش از عملي‌شدن اين قانون است و درست يك سال بعد درصد پذيرفته‌شدگان سهميه‌اي به شكل شگرفي افزايش يافت.

درصدهاي خبرساز، كمتر از ۵۰ درصد پذيرفته‌شدگان بدون سهميه‌ هستند

بيش از هر متن و نوشته‌اي اطلاعات دو جدول اين گزارش كه نخستين بررسي آماري خبرنگار "اعتماد" روي اطلاعات افشا شده است، شدت مساله بغرنج سهميه‌ها آن‌ هم در رشته‌هاي تخصص پزشكي را نشان مي‌دهد اين بررسي آماري به ما مي‌گويد اگرچه در آزمون دستياري ۴۴ يعني سال ۹۶، حدود ۷۱درصد پذيرفته‌شدگان رشته‌اي تخصصي پزشكي از پزشكان عمومي بدون سهميه بودند اما اين عدد سال به سال تغيير كرد و درست در سال بعد ۶۵ درصد و دو سال بعد هم به ۵۸ درصد رسيد. در سمت ديگر اما توجه به تعداد و درصد پذيرفته‌شدگان سهميه ايثارگران هم مهم و حائز اهميت است، اگرچه در سال ۹۶درصد پذيرفته‌شدگان با اين سهميه تنها ۱۰درصد بود اما سال بعد اين عدد به ۲۲درصد رسيد.

دليل اين تحول اما همچنان كه در این گزارش با جزييات به آن پرداخته شد به قانون برنامه ششم توسعه و تغييرات صورت‌گرفته در سهميه‌ها برمي‌گردد كه براساس آن ۳۰درصد از ظرفيت هر كدرشته دانشگاه‌هاي ايران بايد به سهميه‌هاي ايثارگران برسد. علاوه‌ بر اين اطلاعات و جزييات به نظر مي‌آيد اعداد جداول خود بيش از هر كلمه و جمله‌اي موضوع را به مخاطب نشان مي‌دهد.

واكنش گمراه‌كننده سخنگوي وزارت بهداشت: قانون را عمل كرديم

نخستين واكنش را هفته پيش پدرام پاک آیین سخنگوي وزارت بهداشت داشت كه اگرچه جزييات و آمار و اطلاعات این گزارش را رد نكرد اما به بيان كليات پرداخت كه چندان ارتباطي با مباحث مطرح‌شدن در آن گزارش هم نداشت. نخست ببينيم اين مسوول دقيقا چه گفت.

وی در واكنش به فهرستي از اسامي پزشكان متخصص سهميه‌اي كه در برخي رسانه‌ها و فضاي مجازي منتشر شده اظهار کرد: معيارهاي سنجش صلاحيت علمي افرادي كه از طريق سهميه پذيرش مي‌شوند مشخص است، فايلي كه ازسوي يك رسانه در موضوع اسامي پزشكان متخصص سهميه‌اي مورد اشاره قرار گرفته، هيچ‌گونه ارتباطي به آزمون دستياري امسال ندارد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي درخصوص سهميه دستياري پزشكي به قانون عمل مي‌كند و قانون‌گذار خود معيارهاي سنجش صلاحيت علمي افرادي را كه از طريق سهميه پذيرش مي‌شوند مشخص كرده است.

سخنگوي وزارت بهداشت ادامه داد: همه افرادي كه در آزمون دستياري تخصصي پذيرش مي‌شوند صلاحيت‌هاي علمي لازم را حائز بوده و افرادي كه فاقد صلاحيت علمي باشند در هيچ دانشگاهي پذيرفته نمي‌شوند. گفتني است امروز خبري در فضاي مجازي و رسانه‌ها منتشر شده مبني بر اينكه سهم قابل توجهي از پذيرفته‌شدگان آزمون دستياري پزشكي "آزمون ورود به رشته‌هاي تخصصي پزشكي" از طريق استفاده از سهميه‌هايي اعم از سهميه مناطق محروم، اعضاي هيات علمي و رزمندگان و ايثارگران موفق به پذيرفته شدن در اين آزمون شده‌اند.

خلاصه توضيح سخنگوي وزارت بهداشت در خصوص اطلاعات این گزارش دو نكته است:

1_ اطلاعات اين گزارش "هيچ‌گونه ارتباطي به آزمون دستياري امسال ندارد"
 
2_ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي درخصوص سهميه دستياري پزشكي به قانون عمل مي‌كند.
 
اين دو گزاره اگرچه درست است اما همه ماجرا نيست و به عبارتي توضيح بديهيات است. در آن گزارش به اطلاعات ۵ دوره مشخص از آزمون دستياري اشاره شده و بحثي درباره آزمون امسال نشده است و درباره نكته دوم هم در آن گزارش تاكيدشده كه اين افراد براساس قانون سهميه‌ها پذيرفته شدند. در جمع‌بندي مي‌توان گفت كه اگرچه اين توضيحات درست است اما نسبتي با آن گزارش و اطلاعات منتشرشده در آن ندارد.

فارغ از اين توضيحات اما اسناد منتشرشده چنان مهم و بحث‌برانگيز است كه حتما در آينده آثار آن بيشتر مشخص خواهد شد و بي‌شك يكي از مهم‌ترين اخبار چند ماه گذشته است. اگرچه همين دو جدول هم به خوبي نكات پذيرفته‌شدگان سهميه‌اي در چند سال گذشته را آشكار مي‌كند اما در روزهاي آتي هم "اعتماد" نتايج بررسي‌هاي بيشتر روي اين فايل‌ها را منتشر خواهد كرد، نتايجي كه مي‌توان آنها را در همين جمله هم خلاصه كرد: بيش از ۵۰ درصد پذيرفته‌شدگان رشته‌هاي تخصصي پزشكي ايران با كمك سهميه پا به دوره تخصص خود مي‌گذارند و اين شايد يك نگراني براي آينده سلامت جامعه ايران است. روزنامه اعتماد

پایان پیام/

11 نظر

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.