اوضاع سلامت دندان‌ها در ایران خوب نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پوسیدگی دندان در ایران سن و سال نمی‌شناسد. طبق آمارها حدود 90 درصد کودکان زیر ۶ سال چند دندان‌ پوسیده دارند، هر کودک ۶ساله ایرانی به‌طور میانگین بیش از ۵ دندان پوسیده دارد، افراد ۳۰ تا ۴۰ ساله که در اوج سن فعالیت اجتماعی هستند ۱۲ تا ۱۳دندان از دست‌رفته دارند، بیش از ۵۵ درصد افراد بالای ۶۵ سال هم هیچ دندانی ندارند! بسیاری از شهروندان وقتی صحبت از سلامت دندان می‌شود، قیمت‌های نجومی آن را پیش می‌کشند و گلایه می‌کنند که به ‌دلیل قیمت‌های بالا نمی‌توانند به دندانپزشکی مراجعه کنند، اما کارشناسان معتقدند اگر به ‌خوبی از دندان‌ها مراقبت کنیم، کارمان به این زودی‌ها به دندانپزشکی نمی‌کشد که نیاز باشد نرخ‌های نجومی بپردازیم.

پیشگیری 80درصدی با آموزش

به‌گفته متخصصان ۸۰ درصد بیماری‌های دهان و دندان با آموزش قابل پیشگیری است. این در حالی است که بسیاری از شهروندان، مراقبت از دندان را جدی نمی‌گیرند، یا نحوه مراقبت را نمی‌دانند و خیلی از آنها حتی تا دوره سالمندی هم روش درست مسواک ز ن را یاد نمی‌گیرند، یا استفاده از نخ دندان را کاری لاکچری و اضافی می‌دانند. بسیاری از شهروندان نیز نگهداری از دندان کودکان و رسیدگی جدی به آنها را ضروری نمی‌دانند. چون معتقدند دندان شیری مهم نیست.

شاخص پوسیدگی دندان ایرانی‌ها

علی تاجرنیا استاد دانشگاه، دندانپزشک و رئیس هیأت مدیره جامعه دندانپزشکی ایران در خصوص شاخص پوسیدگی دندان در ایران گفت: از میزان دندان‌های پوسیده هر ایرانی آمار دقیق و جدیدی وجود ندارد، اما باید گفت تعداد دندان‌های پوسیده ایرانی‌ها به نسبت توقعی که از آن می‌رود زیاد است، البته ما از نظر شاخص سلامت دندان در منطقه اوضاع بدی نداریم اما وضعیت درجه‌یکی هم نداریم.

وی افزود: با توجه به اینکه طی چند سال گذشته، پژوهش جدیدی در حوزه میزان پوسیدگی دندان‌های ایرانی‌ها صورت نگرفته، جدیدترین آمار رسمی موجود مربوط به سال ۱۳۹۵ است. مطابق این آمار رسمی، شاخص پوسیدگی دندان ایرانی‌ها که به آن DMF گفته می‌شود و شامل میزان دندان‌های پوسیده، ترمیم‌شده و از دست‌رفته است، عدد ۱.۸۴ است که این عدد در حد متوسط جهانی است و این یعنی ایران در شرایط حد وسط قرار دارد، ولی کشورهایی همچون کشورهای حوزه اسکاندیناوی "دانمارک، نروژ و سوئد و..." به‌دلیل فعالیت‌های خیلی خوبی که در حوزه آموزش و پیشگیری داشته‌اند، از بقیه نقاط دنیا خیلی جلوترند.

رئیس هیأت مدیره جامعه دندانپزشکی ایران در پایان اضافه کرد: از نظر وضعیت سلامت دندان در مقایسه با کشورهای همسایه باید بگویم مثلا در مقایسه با کشورهایی که از لحاظ اقتصادی برخوردارترند وضعیت یکسانی داریم و در مقایسه با همسایه‌های توسعه‌نیافته‌ وضعیت‌مان بهتر است.

10نکته درباره رعایت بهداشت دندان

1- قبل از خواب حتما مسواک بزنید.
2- خمیردندان‌تان حتما فلوراید داشته باشد.
3- بهداشت زبان و لثه فراموش نشود.
4- استفاده از نخ‌ دندان مخصوصا در فواصل دندان‌ها انجام شود.
5- آب فراوان بنوشید.
6- غذای قندی کمتر بخورید.
7- سیگار و دخانیات مصرف نکنید.
8- مراجعه به دندانپزشک فراموش نشود.
9- میوه و سبزیجات زیاد مصرف کنید.
10- استفاده از دهان‌شویه فراموش نشود.

آموزش، کلید پیشگیری

کارشناسان تأکید دارند که برای جلوگیری از پرداخت هزینه‌های سنگین دندانپزشکی بهتر است خانواده‌ها بحث پیشگیری را در سبدهای مصرفی خانوار خود بگذارند چرا که هم هزینه‌ای ندارد و هم دندان‌ها تا سال‌ها سالم می‌مانند.

تاجرنیا گفت: آموزش کلید پیشگیری از مشکلات دهان و دندان است، درمان‌های دندانپزشکی در اکثر کشورهای دنیا درمان‌های گران‌قیمتی هستند و نه صنعت بیمه و نه دولت‌ها آن را به‌صورت کامل و درست پوشش نمی‌دهند بنابراین بیشتر کشورها تمرکز خود را بر پیشگیری گذاشته‌اند تا میزان پوسیدگی دندان‌های شهروندان را کاهش دهند، تنها راه ارتقای سلامت دهان و دندان، پیشگیری است نه هیچ‌چیز دیگر. درمان دیر و هزینه‌بر است، اما پیشگیری هزینه زیادی هم ندارد، قیمت خدمات دندانپزشکی در کشور ما گران است و برای دریافت این خدمات، یا مردم باید توانایی مالی مناسبی داشته باشند یا دولت باید کمک کند. الان اقتصاد مردم دچار چالش‌های جدی است و درمان‌های دندانپزشکی عملا از سبد خدمات طبقه متوسط حذف شده است. مگر کسانی که بیمه تکمیلی مناسبی دارند یا در نهادهای دولتی شاغلند و دولت آنها را حمایت می‌کند. پوسیدگی دندان در ایران سن و سال نمی‌شناسد.

طبق آمارها حدود 90 درصد کودکان زیر ۶ سال چند دندان‌ پوسیده دارند، هر کودک ۶ ساله ایرانی به‌طور میانگین بیش از ۵دندان پوسیده دارد، افراد ۳۰ تا ۴۰ساله که در اوج سن فعالیت اجتماعی هستند ۱۲ تا ۱۳ دندان از دست‌رفته دارند، بیش از ۵۵ درصد افراد بالای ۶۵ سال هم هیچ دندانی ندارند! بسیاری از شهروندان وقتی صحبت از سلامت دندان می‌شود، قیمت‌های نجومی آن را پیش می‌کشند و گلایه می‌کنند که به ‌دلیل قیمت‌های بالا نمی‌توانند به دندانپزشکی مراجعه کنند، اما کارشناسان معتقدند اگر به ‌خوبی از دندان‌ها مراقبت کنیم، کارمان به این زودی‌ها به دندانپزشکی نمی‌کشد که نیاز باشد نرخ‌های نجومی بپردازیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.